Udruženja proistakla iz Armije RBiH u Mostaru, sutra će obilježiti 30. godišnjicu deblokade Mostara. Bila je to po sudu poznavalaca prilika, jedna od najbriljantnije izvedenih vojnih akcija u Bosni i Hercegovini tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata, kojom su spašene hiljade građana Mostara napadnutih u opkoljenom istočnom dijelu grada, javlja Anadolu.
Na sutrašnji dan 1993. Armija RBiH je oslobodila Sjeverni logor (kasarnu), te potom i bjelopoljsku kotlinu, čime se spojila s ostatkom slobodne teritorije. U akciji deblokade život je izgubio brigadni general, narodni heroj Midhad Hujdur – Hujke.
Manifestacija će prema najavi predsjednika Jedinstvene organizacije boraca Mostara, Esada Kosića, započeti iz Podharema, gdje će se odati pošta borcima stradalim u deblokadi. U planu je posjeta mezaru Midhada Hujdura – Hujke na Šehitlucima, a potom i akademija u Narodnom pozorištu Mostar.
Delegacije će posjetiti Sjeverni logor - mjesto gdje je stradao Midhad Hujdur sa saborcima, a sa istog mjesta će krenuti Marš prema Marića mahali u Vrapčićima, putem kojim su prošli borci Armije RBiH - učesnici u akciji oslobođenja Bijelog Polja.
Delegacije će položiti cvijeće u Marića mahali i Potocima, a zatim će u Domu kulture u Potocima biti održana još jedna akademija, te na kraju i kulturno-zabavni program na igralištu Osnovne škole.
“Mlade želimo napominjati kako im se ne bi ponovilo ono kroz što smo mi prošli. Taj period se mora pamtiti kao jedan od najvažnijih trenutaka u Hercegovini i cijeloj Republici“, poručio je Esad Kosić.
O važnosti briljantne vojne akcije govorili su ratni komandanti Šerif Špago i Esad Humo, te bivši zamjenik komandanta 4. Korpusa Armije RBiH i bivši gradonačelnik Mostara, Safet Oručević.
Špago je podsjetio da je istočni dio Mostara gotovo dva mjeseca bio u potpunoj izolaciji, okružen agresorom sa svih strana.
“Nakon stabilizacije fronta na linijama odbrane, moralo se razmišljati kako ostvariti fizičku vezu sa slobodnom teritorijom. U tom periodu grupa ljudi na čelu sa komandantima Hujdurom i Pašalićem, Safetom Oručevićem i drugima, napravila je plan kojim bismo uspjeli do slobodne teritorije i tako opstati na ovom prostoru. Bila je to jedna od najbriljantnijih pobjeda Armije RBiH. U to vrijeme jedinice 41. motorizovane brigade i druge jedinice 4. korpusa Armije RBiH izvodile su najsloženije borbene operacije – oslobađanje Sjevrnog logora, oslobađanje Raštana i stvaranje mostobrana na drugoj obali, oslobađanje bjelopoljske kotline, kao i pripremu za operacija deblokade u sklopu koje je grupa boraca stvorila dolazak municije s kojom smo krenuli u izvođenje operacije. Deblokada zaslužuje da se izučava mjesto u udžbenicima i izučavanje na akademijama i u vojnim školama. Nisam čuo da je još neko uspio u ovom ratu iz okruženja se probiti i spojiti se sa slobodnom teritorijom“, naveo je Špago.
Operacija deblokade Mostara je bila, naveo je, neminovna kako bi Mostar ostao jedini multietnički grad u zemlji. Komandant Esad Humo rekao je da je deblokada bila prelomni trenutak za Mostar i Hercegovinu.
“Naš prodor i spajanje sa slobodnom teritorijom omogućili su održavanje ovog prostora slobodnim do mira. Da nismo uspjeli, pitanje je kako bismo završili u Mostaru i Hercegovini“, dodao je Humo.
Da je deblokada bila jedna od najvažnijih akcija u historiji Armije RBiH, konstatovao je i zamjenik komandanta 4. korpusa Safet Oručević. U užasnom obruču, napadnutim građanima bila je namijenjena sudbina Srebrenice, rekao je.
“Bili smo bez hrane, vode i municije, trebali smo biti poubijani i završiti u Neretvi. Naši neprijatelji su o tome govorili i javno. Imali smo snage. Organizirali smo se i izveli briljantnu akciju koja je spasila narod i grad. Promijenila je i politički predviđene karte podjela. Promijenjeni su i politički odnosi. Da se nije krenulo brže ka miru nakon toga, rezultati Armije RBiH kasnije bi motivirani ovom akcijom, bili mnogo značajniji. To potvrđuju stenogrami i dokumenti. Pozivam građane da dostojanstveno obilježimo ovaj dan. Mi ga dostojno obilježavamo, a ne slavimo. To je i dalje za nas dan tuge i boli zbog svih naših žrtava. Priznanje ćemo odati našem Hujki, kao i svim poginulim, ali i živim herojima kojih će mnogo doći, a i danas su tu sa nama. Mostar je opstao i krenuo prema boljim vremenima. Tu će biti i gosti koji će se osvrnuti na težu političku situaciju u ovom trenutku u našoj zemlji. Tu će biti bivši generali, ministri, kao i Denis Bećirević i Refik Lendo“, najavio je Oručević.