"Sarajevo nije samo skup ljudi i objekata, Sarajevo je za nas način života, Sarajevo se živi.
Služiti takvom gradu je čast i privilegija kojoj, za moju malenkost, nema ravne. Služiti Sarajevu znači i slušati njegov damar, a sve što smo radili i što planiramo raditi naredne četiri godine, temelji se na viziji koju vam želimo predstaviti, sačinjenoj u ritmu damara ovog grada.
Da bismo sačuvali njegov sjaj, vratili njegovu slavu i podigli ga na pijedestal gdje pripada, u našoj viziji Sarajevo vidimo kao grad budućnosti, riznicu prošlosti, dom izvrsnosti, centar kreativnosti, arenu vrhunskog sporta, najboljeg domaćina, kao grad čuvar i kao grad hiljadu mostova.
Na tome smo neiscrpno radili, a u ovom kratkom izvještaju predstavljamo samo neke crtice ključnih aktivnosti u prvih stotinu dana", poručila je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić predstavljajući izvještaj povodom 100 dana rada.
"Da bismo bili najbolji domaćini bitno je da se domaćinski ponašamo prije svega spram vlastite kuće. Formirali smo gradski savjet sačinjen od nekih od najboljih sarajevskih stručnjaka koji rade potpuno besplatno, pokrenuli reforme u administraciji, sa EU partnerima dogovorili saradnju na TAIEX programu institucionalnog jačanja, stali smo u kraj rasipništvu, pokrenuli reviziju poslovanja našeg preduzeća i ustanova i vratili ih u zakonske okvire. Pokrenuli smo izradu Strategije razvoja sa kojom se kasnilo, te uradili analizu nerealno i loše planiranog budžeta, te spremamo njegove izmjene.
Kao i svaki dobar domaćin pokrenuli smo i opsežne aktivnosti na uvođenju transparentnog rada tako da svi građani mogu imati javni uvid u potrošnju svake konvertibilne marke iz budžeta, svu imovinu i sva primanja imenovanih i izabranih dužnosnika, kao i svih javnih službenika, te uvid u svaku transakciju. Ipak su sve to novci naših građana.
Uz domaćinski odnos spram vlastite kuće, nastojimo domaćinski dočekati i goste. Potpisali smo poseban sporazum sa Turističkom zajednicom i uveli čvrstu saradnju kako bismo što više i bolje prezentovali grad domaćim i stranim turistima. Nastavili smo i aktivnosti na otvaranju Vidikovca koji bi trebao biti jedna od najvećih atrakcija. Posebnu pažnju poklanjamo upravo Trebeviću i smatramo da njegovo uređenje mora biti imperativ i da poslije izlaska iz žičare naše goste ne smije dočekati neuređen i ruševinama prekriven prostor. S tim u vezi pokrenuli smo sa Starim Gradom i proces rekonstrukcije trebevićkog Opservatorija, a sa Kantonom ćemo tražiti rješenje za uređenje cijelog prostora ovog našeg izletišta", kaže Karić.
Ističe kako je Sarajevo kao grad budućnosti prvi prioritet.
"To ne znači gubljenje identiteta ili zanemarivanje historije i kulture sjećanja, naprotiv, temeljem svog jedinstvenog historijskog puta želimo graditi bolju budućnost. Grad budućnosti je grad znanja, grad u kom se ugodno živi, podiže porodica, radi i posluje, zeleni grad uređen prema savremenim urbanim standardima.
Pokrenuli smo projekte poduzetničkog inkubatora, podržali obrtnike i zanatlije i podržali mlade u IT industriji. Pristupili smo projektu velike biciklističke staze Sarajevo-Pale i pokrenuli aktivnosti na uvezivanju biciklističke staze tako da imamo povezanu trasu od Kozije ćuprije do Stupa. Otvorili aktivnosti na izgradnji punionica za električne automobile. Izdvojili smo novac za Zemaljski muzej za revitalizaciju našeg najvećeg botaničkog vrta. Pored postojećih Future City i Smart City inicijativa pokrenuli smo i nove aktivnosti sa UNDP-em na urbanoj transformaciji određenih dijelova grada, a sa Švicarskom ambasadom krenuli smo u projekat jačanja kapaciteta za urbano planiranje. Sa Kantonom Sarajevo smo otvorili razgovore o renoviranju Holeta Nacional i stavljanju ovog objekta u službu vizije Sarajeva kao grada budućnosti. Spremamo i teren za hrabro otvaranje pitanja izgradnje velikog centralnog gradskog parka u samom srcu grada, za to će nam trebati velika podrška cijelog Gradskog vijeća, ali i Kantona i općina, međutim spremni smo i odlučni krenuti u ovom smjeru i nadamo se da će sve političke snage podijeliti sa nama ovu viziju za kakvom Sarajevo kao grad budućnosti vapi", kaže gradonačelnica.
Poručila je da je ovaj grad i vrelo historije, stoga Sarajevo ima obavezu i priliku da se građanima svijeta ponudi kao riznica prošlosti.
"Da bismo tu riznicu prezentovali posvetili smo se i obnovi Bistričke stanice u kojoj će pored prelijepog restorana biti i mali muzej. U toku su i završni radovi na otvorenju Muzeja Vijećnice, a osigurali smo i novac za iluminaciju Muzeja Olimpijade. Započeli smo izradu glavnog projekta rekonstrukcije zgrade Vječne vatre u kojoj je nekada bio smješten najljepši sarajevski hotel, a u budućnosti će služiti kao kuća gradske administracije i EU info centar. Pored aktivnosti na rekonstrukciji Bijele tabije, najvažnije sarajevske utvrde, otvorili smo procese i na obnovi Jajce kasarne kao jednog od najljepših objekata u našem gradu, kasarne koja priča o jednoj od najvažnijih etapa naše prošlosti. Sa općinama Centar i Novo Sarajevo, kao i sa Kantonom Sarajevo inicirali smo preuzimanje brige i rekonstrukciju spomen-parka Vraca, kako bi Sarajevo dostojanstveno čuvalo spomen na svoje oslobodioce i građanima ponudilo novu i uređenu zelenu oazu.
Naš grad mora vratiti status regionalnog centra kreativnosti, kulture i umjetnosti i ponuditi dovoljno prostora našim sjajnim umjetnicima. Prvi se svojim sjajnim uspjesima ističu filmski radnici zbog čega smo filmu posvetili posebnu pažnju, odlučili nastaviti saradnju sa UNESCO-om na projektu Grad filma, podržati SFF, u Bistričkoj stanici izložiti postavku posvećenu filmu Valter brani Sarajevo, te smo uspostavili saradnju sa našim najviše nagrađivanim rediteljima radi daljnjeg djelovanja na ovom polju. Odlučili smo se i na iluminaciju naše Akademije likovnih umjetnosti i rekonstrukciju obližnjeg mosta Festina lente kako bismo ukazali na njen značaj i važnost, otklonili smo administrativne prepreke i omogućili završetak projekta Muzejske priče. Sa prijateljima iz Istanbula dogovorili smo zajedničku rekonstrukciju Bijele tabije u okviru koje želimo napraviti najljepšu otvorenu pozornicu u našoj zemlji.
Sarajke i Sarajlije neupitno vole sport, a u velikom broju različitih nivoa vlasti gdje se preklapaju brojne nadležnosti, odlučili smo da grad pažnju posveti vrhunskom sportu. Stoga svoju podršku usmjeravamo na prvakinje i prvake, sportiste i sportske kolektive koji briljiraju na domaćim i međunarodnim smotrama.
Širimo kapacitete Olimpijskog bazena koji obogaćujemo fitnes centrom, a nadamo se da će pored naše sjajne Lane tu uskoro besplatno trenirati i brojni drugi europski i svjetski prvaci. Pripremili smo podršku i za naše vrhunske košarkašice kako bismo nagradili njihov izvanredan uspjeh i podstakli ih na još bolji nastup na Svjetskom prvenstvu. Podržali smo naše najveće klubove Željezničar i Sarajevo, te najuspješniji ženski fudbalski tim SFK Sarajevo 2000 i spremamo Odluku o sportskim klubovima od značaja kako bi Grad stao iza svojih najznačajnijih sportskih predstavnika. Sa posebnim zadovoljstvom ističemo da smo u saradnji sa Kraljevinom Španijom i gradom Barselonom započeli aktivnosti koje će u slučaju da Barselona bude domaćin Zimskih olimpijskih igara 2030. godine, dio najvećeg svjetskog takmičenja dovesti opet u Sarajevo", smatra Karić.
Neupitno je da ovaj grad ima epitet čuvara, zaštitnika manjih, slabijih i ugroženih, poručila je.
"Ne samo zato što je civilizacijska vrijednost, nego i zato što je to od vajkada sastavni dio identiteta i morala naših građana. Želimo da Sarajevo čuva one manje sretne, ali i da čuva sve svoje ljude i posebno da čuva pomen na žrtve i najteže etape naše historije.
Loše planiran budžet nije nas zaustavio da izdvajamo finansijsku pomoć za ugrožene, da finansiramo rad narodnih kuhinja, da podržimo Zavod Mjedenica kroz opremu logopedskog i kineziološkog kabineta. Odlučili smo finansirati i Roditeljsku kuću udruženja Srce za djecu oboljelu od raka. Udruženje Obrazovanje gradi BiH proglasili smo udruženjem od javnog interesa za Sarajevo, a uz to smo osigurali i stipendije brojnoj djeci kako bismo čuvali naše najmlađe i njihovo obrazovanje. U jeku pandemije obišli smo sve naše zdravstvene ustanove i izvdojili finansijsku pomoć za Opću bolnicu za potrebe nabavke videolaringoskopa, a sve u svrhu čuvanja zdravlja naših građana.
Vratili smo finansiranje Memorijalnom centru Potočari i mnogo energije posvetili čuvanju i širenju svijesti i znanja o Genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici. Također, pokrenuli smo i postavljanje spomen-ploče na Kazanima i obilježavanje ovog mjesta nevino ubijenih sarajevskih civila, Srba i Hrvata, kako bi im odali počast i kako bismo jasno poručili da su njihova ubistva nedjela pojedinaca, a ne politika Sarajeva i naše Armije RBiH.
Prijestolnicu BiH vidimo i kao grad hiljadu mostova. Ne samo zato što nas krase predivni mostovi, nego zato što je most možda i najznačajnija metafora multietničkog Sarajeva. Pružili smo mostove prema drugim velikim gradovima i važnim europskim metropolama. Jačanjem imidža grada želimo doprinijeti socio-ekonomskom razvoju i poslati pozitivnu poruku na vanjskopolitičkom planu. Da bismo na međunarodnom nivou prikazali Sarajevo kao Mali Jerusalem, mjesto susreta i najljepši prikaz bogatstva različitosti. Uložili smo napore i za pojačano i ravnomjerno djelovanje spram kulturnih institucija i organizacija naših etničkih zajednica, te se odlučili naglašeno posvetili našim manjinama i zaštiti njihovog identiteta", kazala je.
Posebno je izdvojila važnost vraćanja imidža Sarajeva kao istinske prijestolnice cijele Bosne i Hercegovine u kojoj se svaki dobronamjerni Bosanac i Hercegovac osjeća kao kod kuće.
"Biti glavni grad znači pripadati svim građanima i građankama naše zemlje, u što smo uložili mnogo pažnje i na čemu ćemo intenzivno nastaviti raditi.
Sarajevo kao dom izvrsnosti naša je vizija koju želimo nametnuti jer uočavamo hroničan manjak samopouzdanja, generacijsko obaranje ljestvice standarda i nedopustivo zadovoljavanje osrednjošću. Ovaj put prožima se kroz sve što radimo i u svemu želimo Sarajevo vezati za izvrsnost i poticati izvrsnost u svakom aspektu života. Bila to izgradnja najljepših objekata, snimanje najboljih filmova, postizanje najvećih sportskih uspjeha, stvaranje najboljih umjetničkih djela, kreiranje najboljih komapanija i proizvoda, itd. Želimo da se Grad, u odsustvu ustavnih nadležnosti, snažno i u svakom aspektu posveti izvrsnosti. Ne činimo to samo da bismo dali podršku najboljima i onima koji imaju potencijal to postati, nego da bismo naše nove generacije mogli podizati u okruženju gdje vlada mentalitet pobjednika, gdje uzor neće nalaziti u šundu i kriminalu, nego se ugledati na najbolje, visoko podići ljestivicu i stremiti ka izvrsnosti u svemu što rade.
Mnogo je posla iza nas i još više pred nama, ali smo spremni i radimo s osmijehom. Najviše vremena i energije trošimo na administrativne porcedure, pronalaske načina finansiranja i druge aktivnosti o kojima ne obavještavamo građane, ali nastojimo i nastojat ćemo i dalje sa svima dijeliti sve ono što smatramo da građane može zanimati.
Dozvolite naposlijetku da iskažem i zahvalnost svima koji rade, sarađuju i podržavaju ovo što činimo. Prije svega građanima čija mi podrška beskrajno znači i motivira me da dam sve na putu za ostvarenje naše vizije. Timu koji vrijedno radi, od gradskih službenika, preko saradnika i savjetnika koji besplatno daju svoje vrijeme i energiju samo za ljubav Sarajevu, cijenjenim gradskim vijećnicama i vijećnicima koji podržavaju naš rad i viziju, domaćim i stranim partnerima koji čvrsto stoje uz nas i naposlijetku predstavnicima medija koji pomno i detaljno prate naš rad i omogućavaju nam da građani imaju uvid u ono što činimo za njih. Bez svih vas ovaj put bio bi nemoguć stoga svima vama od srca hvala i molim vas da budete svjesni da ste sastavni dio svakog uspjeha i svakog pomaka koji napravimo.
Nastojat ćemo da i dalje osluškujemo damar Sarajeva, predano radimo i učinimo sve što je u našoj moći da se približimo viziji koju smo danas predstavili, da nam vječno blista naše Sarajevo", riječi su Karić.