U posljednjih nekoliko sedmica talibani su na svim naslovnicama zbog brzog zauzimanjem Afganistana, što je izazvalo podijeljene reakcije vlada i različitih segmenata društva.
Ahmad Muwaffaq Zaidan, stručnjak za afganistanska pitanja, vjeruje da su današnji talibani drugačiji od onoga što su bili prije 20 godina nakon rigoroznog kontakta sa svijetom.
"Scene koje smo vidjeli ulaskom talibana u Kabul i druge gradove te kako se nose sa državnim institucijama ohrabrujuće su i za afganistanski narod i za svijet. Uporedite ovaj ulazak s varvarskim ulaskom (međunarodne koalicije na čelu sa Washingtonom op.a.) u Bagdad 2003. godine, pa čak i sa demonstrantima koji su ulazili u Capitol Hall (zgradu Kongresa op. a.) u vrijeme bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa", rekao je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) Zaidan, autor knjige "Dugo ljeto Afganistana".
Nakon što su brzo osvojili manje administrativne okruge i provincijska središta, talibanski borci u nedjelju su ušli u glavni grad Afganistana Kabul, preuzevši vlast i kontrolu nad državom nakon gotovo 20 godina.
Vlada se brzo raspala, a afganistanski predsjednik Ashraf Ghani i drugi ključni zvaničnici pobjegli su u inostranstvo.
Dosad su talibani najavljivali opštu amnestiju za državne zvaničnike, ohrabrivali žene da učestvuju u njihovoj budućoj vladi i obećavali da Afganistan neće biti odskočna daska za nanošenje štete bilo kojoj zemlji, što je Zaidan opisao kao "ohrabrujuće".
Međutim, on tvrdi da će "sljedeća faza biti test za talibane", ali je izrazio nadu da će grupa imati koristi od svog petogodišnjeg iskustva u upravljanju državom prije invazije pod vodstvom Sjedinjenih Američkih Država.
- Pobjeda ili sporazum? -
Na pitanje da li je preuzimanje Afganistana od strane talibana rezultat pobjeda na bojnom polju ili sporazuma sa SAD-om, Zaidan je rekao da je to prava pobjeda, citirajući izvještavanje zapadnih medija o preuzimanju talibana kao o "kraju američke ere" i "poniženju" Zapada u zemlji centralne Azije.
"Ono što je američki predsjednik Joe Biden rekao o Afganistanu kao groblju velikih carstava dovoljno sve objašnjava", rekao je Zaidan.
Vezano za glasine da to što se dogodilo nije pobjeda talibana, već prethodni dogovor s Washingtonom, , afganistanski stručnjak je rekao:
"Jedini sporazum, koliko ja znam, je sporazum iz Dohe potpisan u februaru 2020. godine, koji je predviđao povlačenje američkih snaga iz Afganistana. Sporazum je potpisan za vrijeme Trumpove administracije i sadašnja administracija je imala vrlo malo vremena za siguran izlazak iz Afganistana, što je oslobodilo stanje panike i zabune kojima svi svjedočimo."
On se također osvrnuo na "igru krivice" između SAD-a i Velike Britanije zbog talibanske kontrole nad Afganistanom, za koju je rekao da će imati "duboke, opasne i dalekosežne posljedice".
"Svijet se mora pripremiti za nevjerovatne geopolitičke promjene, gdje će talibani biti glavni igrač u sljedećoj sceni", rekao je Zaidan.
Prema njegovim riječima, tri karakteristike talibana da su strpljivi, postojni i opasni pregovarači odigrale su ključnu ulogu u njihovoj pobjedi.
"Amerikanci su zahtijevali da Pakistan uhapsi Mullaha Abdul-Ghanija Baradara 2010. godine, drugog talibanskog komandanta, a zatim su zatražili njegovo oslobađanje 2018, jer su računali na njega (za pregovore op. a.). Oni su mislili da je on jedan od umjerenih, ali je dokazao da je samo umjeren u svojim lijepim riječima, ali je, po mom mišljenju, sve zadivio strpljenjem i postojanošću na načelima", rekao je Zaidan.
Što se tiče odnosa talibana s Turskom, Zaidan je izjavio da ta grupa ima "islamske osjećaje i historijsku ljubav prema Turskoj", za koje smatra da ih treba ojačati kako bi se mogli nositi sa zajedničkim izazovima.
"Možda će nam svi naredni dani donijeti dobre vijesti o daljem produbljivanju ovog odnosa, za koji vjerujem da će biti u korist islamskog svijeta, koji se suočava s ogromnim izazovima", kazao je Zaidan.
On vjeruje da će talibani koji preuzmu vlast u Afganistanu imati "ogroman" uticaj na islamističke pokrete.
Upozorio je da će muslimansku omladinu sada više privlačiti talibanski stil preuzimanja vlasti, koji će vjerovatno usvojiti ljudi u arapskom svijetu koji čeznu za okončanjem ugnjetavanja.
"Mlada generacija će stoga vidjeti da nema rješenja osim talibanskog modela", zaključio je Zaidan.