U jednom od najluđih prijelaznih rokova u historiji nogometa, nakon što je Lionel Messi potpisao za PSG, Cristiano Ronaldo se u velikom stilu vratio u klub u kojem je stekao svoje ime – Manchester United.
Iako je navodno sve već bilo riješeno s Manchester Cityjem, Portugalac je ipak odlučio ne povući potez koji bi mu gotovo sigurno narušio ugled među navijačima Crvenih vragova te se vratio na Old Trafford, s kojeg je otišao u ljeto 2009. godine.
Njegovoj odluci prethodilo je sinkronizirano djelovanje sadašnjih i bivših igrača Uniteda, trenera Ole Gunnara Solskjaera i Ronaldovog „nogometnog oca“ (kako ga sam voli nazvati), legendarnog Sir Alexa Fergusona. Stoga, bez obzira na to što je United za usluge 36-godišnjaka platio 15 miliona eura plus mogućih još osam, a njemu dao platu od 25 miliona eura godišnje, promatrano u kontekstu na koji način stvari u nogometu danas funkcioniraju, priča ipak ima veliku dozu romantizma u sebi.
Manchester Cityju trebao je centralni napadač nakon odlaska Sergija Aguera u Barcelonu i neuspješnog pokušaja dovođenja Harryja Kanea iz Tottenhama, a Ronaldo je u puno segmenata odgovarao Građanima. Uprkos godinama, Portugalac je još uvijek jedan od najboljih igrača na svijetu, koji garantira golove i koji svaku svoju ekipu čini opasnom iz prekida zahvaljujući svom nevjerojatnom odrazu i osjećaju za kretnju.
Doduše, u toj priči je postojao i jedan veliki problem, a radi se o tome da Pep Guardiola od svojih igrača traži sudjelovanje u svim fazama igre i maksimalnu taktičku disciplinu. Čak je i Aguero morao proći period prilagodbe na Katalončeve zahtjeve – taktički, ali i psihološki – te je pitanje kako bi Ronaldo u svojim godinama i sa svojim statusom reagirao na takav režim. Zbog toga Guardiola navodno nije ni htio Ronalda u momčadi, ali nakon što je postalo jasno da Daniel Levy neće dopustiti Kaneu odlazak, malo je olabavio, piše Slobodna Dalmacija.
Ipak, bez obzira na to što je City od odlaska Fergusona s klupe Uniteda uspješniji manchesterski klub, koji je i ove sezone veći favorit za domaći naslov od Uniteda, ono što klub s Old Trafforda predstavlja i trud koji su Ronaldovi bivši saigrači i trener uložili bili su preemotivna komponenta za Portugalca da bi je ignorirao.
Ferguson je već u nekoliko navrata zagovarao povratak Ronalda na Old Trafford, a kada je postalo jasno da je Portugalac definitivno odlučio otići iz Juventusa i da bi mu nova destinacija mogla biti mrski gradski rival, odlučio je nešto poduzeti. Prvo je kontaktirao igračevog agenta, Jorgea Mendesa, s kojim je ostao u dobrim odnosima, a zatim je rekao Solskjaeru i ljudima u klubu da moraju učiniti sve kako bi vratili Ronalda u klub.
Zatim je uslijedila „sinkronizirana ofenziva“ Rija Ferdinanda, Patricea Evre, Bruna Fernandesa i Waynea Rooneyja, koji su svaki na svoj način žestoko „pritisnuli“ Ronalda, objasnivši mu kolika bi pogreška bila prijeći u redove gradskog rivala kluba u kojem je stvorio svoje ime i s kojim je postigao ogromne uspjehe.
Dok se čekao Ronaldov potpis za City, engleski mediji su se prisjetili scene s manchesterskog derbija 2002., kada je Gary Neville odbio pogledati Petera Schmeichela u tunelu prije utakmice, a kamoli se rukovati s njim, nakon što je danski vratar prešao u redove Cityja.
"Ne možeš igrati za City ako si igrao za United. Ja sam navijač Uniteda i ne mogu igrati za City, Liverpool i Leeds. To je jednostavno urezano u kamen. Ne možeš igrati za te klubove, što god se dogodilo – objasnio je Neville svoj stav.
Na istom tragu bio je i Wayne Rooney, danas trener Derby Countyja, koji je poručio Ronaldu da se to jednostavno ne radi. Ferdinand je na svom Twitteru jučer objavio video svojih umornih očiju koje se kriju iza sunčanih naočala s porukom: „Ovo je bilo napornih 24 sata“, referirajući se na duge razgovore koje je vodio s Portugalcem, a Patrice Evra objavio je WhatsApp prepisku u kojoj mu je Ronaldo poručio: „Igrat ću za naš klub“.
People have to calm down sometimes!!! He say he’s coming home 🏠 relaxxx man😅😅 now i can post it 🔥♥️🙏🏽🚶♂️BIGGEST TRANSFER IN FOOTBALL HISTORY #ilovethisgame @Cristiano @ManUtd #loyalty #positive4evra #manchesterunited pic.twitter.com/Zpyl5A0HWu
— Patrice Evra (@Evra) August 27, 2021
Pojedini britanski novinari otišli su toliko daleko pa su rekli da je dogovor sa Cityjem zapravo bio samo Mendesov manevar kako bi "potaknuo" United da se uključi u priču, zbog čega bi mogao narušiti svoje odnose s Građanima. To je itekako moguća priča, jer od početka je djelovalo malo neobično da bi Ronaldo u 36. godini htio doći kod Guardiole koji je poznat kao perfekcionist koji zahtijeva apsolutnu poslušnost i taktičku disciplinu, kao i da bi Katalonac naposljetku pristao na njegovo dovođenje.
Nakon objave da se Ronaldo vratio, tržišna vrijednost Manchester Uniteda porasla je za više od 200 miliona eura, a klub je na društvenim mrežama preko noći dobio više od milion novih pratitelja, što je, koliko god mi to ne htjeli priznati, u današnje vrijeme izuzetno važna stvar za nogometni klub. No, bez obzira na sve to, mnoga pitanja ostaju otvorena.
Primjerice, kako će Ronaldo podnijeti situaciju ako United ne bude konkurirao za ijedan veći trofej, što je bio glavni razlog zbog kojeg je htio otići iz Juventusa? Hoće li se Portugalac uopće uklopiti u momčad i kako će ostale zvijezde i mladi igrači reagirati na „gužvu“ koja se stvorila u napadu? Za očekivati je da će Solskjaer Portugalcu namijeniti mjesto centralnog napadača, ne samo zbog toga što je on u posljednje vrijeme to igrao, već i zbog toga što se, osim Cavanija, niko drugi u momčadi nije pokazao na toj poziciji.
Doduše, Anthony Martial odigrao je nekoliko dobrih utakmica u vrhu napada i on bi zapravo mogao biti najveći gubitnik Ronaldovog povratka na Old Trafford, pogotovo kada se uzme u obzir da je United ovog ljeta doveo i sjajnog Jadona Sancha koji bi trebao biti prvi izbor na krilnoj poziciji, dok bi Marcus Rashford i Mason Greenwood također trebali biti iznad Francuza na hijerarhijskoj ljestvici.
No, bilo kako bilo. Ronaldov povratak na Old Trafford na neki način je pobjeda onih iskonskih nogometnih vrijednost nad čistim lovom na trofeje koji se već odavno standardizirao u američkim sportovima. To možda zvuči čudno kada je u pitanju igrač od 36 godina koji će zarađivati 25 miliona godišnje u jednom od najvećih kubova na svijetu, ali ovo su moderna vremena i trebamo ih prihvatiti na takav način.
Ovo možda nije ljubavna drama na razini „Romea i Julije“, ali u kontekstu današnjeg vremena, povratak Ronalda na Old Trafford ipak je kakva-takva romantična priča. Ako ne zbog njega samoga, onda barem zbog klupskih legendi koje su se angažirale da bi jednom od najvećih nogometaša u historiji pokazale kako je nogomet puno više od samih trofeja.