Svijet

Papa Franjo: Doktori, prodavačice… sveci su današnjice

Papa Franjo izjavio je da i sam podlegne sebičnosti dok je u izolaciji, ali se i tada sjeti svih onih koji su na prvoj liniji borbe protiv koronavirusa.

U intervjuu katoličkom sedmičniku Tablet on je istakao da su „ljekari, prodavačice, dobrovoljci, časne sestre... svećenici naše današnje svakodnevice i ja ih pozdravljam".

Upitao se i koliko je njih žrtvovalo svoje živote u borbi s pandemijom, a i pozvao čovječanstvo da se odupre sebičnosti i konzumerizmu i uradi nešto dobro za svijet.

Papa je kritizirao političare, optužujući ih da su licemjerni. Dok, kaže, govore o tome da se koronavirusu treba oduprijeti, podržavaju „kulturu odbacivanja" i nastavljaju proizvoditi oružje.

„Istina je da ima vlada koje su poduzele izuzetne mjere da zaštite svoje stanovništvo. Ali, shvatamo da se svo naše promišljanje, svidjelo se to nama ili ne, vrti oko ekonomije. U svijetu finansija čini se moralnim žrtvovanje (ljudi) kako bi se provodila politika kulture odbacivanja. I tako je od početka do kraja života. To je kultura eutanazije, legalne ili prikrivene, u kojoj se lijekovi starima daju do određene tačke", rekao je Papa.

Naglasio je i da je u vrijeme pandemije potpuno zaboravljeno na globalno zagrijavanje. Podsjetio je na požare u Australiji „o kojima sada niko ne govori", kao ni o tome da brodovi mogu proći Sjeverni pol, jer su se glečeri otopili.

Apelirao je na čovječanstvo da ne zaboravi kroz šta su prošli tokom pandemije.

Papa Franjo oštro se obrušio na neke evropske političare. Rekao je da kada čuje šta ti političari pričaju, ne može da se ne sjeti Hitlerovih govora. „Par evropskih političara ne govori bitno drugačije od tih govora iz 1933.".

Požalio se i da mu je jasno da „živimo u vremenima sve veće nesigurnosti".

„Ja se više molim. I promišljam da je vrijeme da se okrenemo kreativnosti i inovativnosti. Preostaje nam ili to ili pad u depresiju i otuđenje", rekao je Papa.