Sudija istrage splitskog Županijskog suda Mlađan Prvan u nedjelju je odredio ekstradicijski zatvor za 41-godišnjeg Sašu Zečevića rodom iz Užica kojeg se Interpolovom potjernicom i evropskim uhidbenim nalogom tereti za tešku oružanu pljačku zlatarne u Njemačkoj za što je po tamošnjem zakonu propisana kazna do 15 godina zatvora.
Moguće je da se radi o jednom od članova zloglasne nadaleko poznate pljačkaške bande "Pink Panther" od koje je svojevremeno strepila cijela Europa. Zečević je već bio osuđivan zbog razbojništava, piše Slobodna Dalmacija.
Neslužbeno, Zečević je uhapšen jer ga njemačko pravosuđe traži zbog sumnje da je početkom januara 2006. godine u bavarskom gradu Kemptenu ujutro oko 11 sati ušao u zlataru "Muller" zajedno s još jednim nepoznatim kompanjonom. Iznenadivši prodavače uperili su u njih pištolje, a onda je jedan od razbojnika čekićem porazbijao staklene izloge odakle je u torbe potrpao skupocjenih satova u vrijednosti od oko 200 hiljada eura.
Zečevića su uhapsili policajci na graničnom prijelazu Vinjani Gornji kod Imotskog nakon što je na granicu iz Bosne i Hercegovine došao u subotu nešto iza 16 sati u automobilu marke Suzuki beogradskih registarskih oznaka. S njim su u vozilu bili njegova supruga doktorica i maloljetno dijete, a stigli su u Hrvatsku kako bi ljetovali na području Rogoznice.
No, nakon što je Zečević dao dokumente graničnoj policiji koja ih je skenirala, na ekranu je iskočila obavijest da je za njim raspisana potjernica te je odmah i uhapšen. Odmah mu je imenovan advokat po službenoj dužnosti, a zanimljivo je da je na sudu negirao svoju umiješanost u pljačku od prije 15 godina u Bavarskoj te je navodno izjavio da je zadnji put tamo bio prije desetak godine kao "bauštelac" te da je znao da ga njemačke vlasti traže pa zato od tada nije tamo vraćao. Prvo je odbijao pristati na izručenje Njemačkoj, no nakon uvjerljivih argumenata sudija istrage, pristao je na to da ga se po skraćenom postupku izruči iz Hrvatske pa bi ga njemački Interpol trebao od svojih hrvatskih kolega preuzeti u roku od desetak dana.
Međunarodnu potjernicu za Zečevićem Interpol je izdao u aprilu 2016. godine, a zanimljiv je podatak da su srbijanski portali krajem novembra iste godine objavili tekst u kojem navode da je policija u Užicu uhapsila Miloša Jelića (40) zvanog Žica i Sašu Zečevića (36) poznatog pod nadimkom Tyson, i to po potjernici koju su izdale njemačke vlasti zbog sumnje da su njih dvojica opljačkali više zlatara u toj zemlji, a da su samo u jednoj od njih, u Hamburgu, odnijeli plijen vrijedan čak oko milion eura.
Srbijanski mediji tada su citirali jednog neimenovanog sagovornika koji im je kazao da su mediji u Njemačkoj dvojicu razbojnika nazvali "užički Pink Pantheri". Opis te pljačke neodoljivo podsjeća na slučaj zbog kojeg su Zečevića uhapsili imotski policajci.
Prema tadašnjim napisima u srpskim medijima, Žica i Tyson su tog 20. oktobra 2014. godine u Hamburgu prvo u nekoliko dana dolazili u zlataru "Hansen" glumeći obične kupce i nehajno se raspitujući za luksuzne satove marke „Patek Philippe", a na taj su način dobru proučili gdje stoji nakit, gdje se nalaze zaštitari i gdje su sigurnosne kamere. Kad je bila najveća gužva u gradu, upali su u zlatarnu, zaprijetili pištoljem radnicima da će ih ubiti ukoliko ih ne poslušaju te su za manje od deset minuta pokupili iz staklenih vitrina 40-ak skupocjenih satova i pred šokiranim svjedocima pobjegli na skuteru.
Njemačka je policija sat vremena nakon te pljačke, koju su njemački mediji tada nazvali jednom od najspektakularnijih ikad izvedenih u tom gradu, pronašla skuter te je nađeno i oružje i komadi odjeće te pištolj za kojeg je utvrđeno da nije bio napunjen.
Dvije godine istrage trebalo je policiji da utvrdi sumnju da su, osim te pljačke u Hamburgu, isti lopovi maskirani perikama izveli i još nekoliko razbojstava diljem zemlje. Kako su tada pisali njemački mediji, razbojnici su živjeli u iznajmljenim stanovima u vrijeme kad su se pljačke odvijale i mijenjali su adrese stanovanja kako bi policiji zavarali trag.
Tada je obojicu srbijansko tužilaštvo zatvorilo na mjesec.
U julu 2017. godine pisalo se o tome da je septembra 2003. grupa maskiranih muškaraca upala je u trgovinu nakitom u Belfortu, gradiću u istočnoj Francuskoj samo 25 kilometara udaljenom od švicarske granice. Tada je jedan izvadio pištolj dok su drugi razbili staklene vitrine i uzeli nakit i satove u vrijednosti od 350 tisuća eura i pobjegli, a sve to u roku od jedne minute.
Policija je kasnije uspjela uhapsiti njihove srbijanske pomagače, od kojih je jedan na ruci nosio ukradeni sat.
No, pljačkaši nisu otkriveni sve do 2013. godine kada je došlo do napretka u forenzičnoj istrazi vezanoj za kapljice krvi na jednoj od staklenih vitrina, na ormaru i Cartierovoj kutiji. Analizom DNK tada su identificirana dva srpska državljana koji su bili nepoznati u Francuskoj, ali traženi u Austriji. Obojica su bili stari 41 godinu i poznati su pod nadimcima Žica i Boka.
Kako su tada pisali mediji, pregledavanjem ispisa njihovih telefonskih razgovora otkrivena su još dvojica osumnjičenika za upletenost u pljačku i to Saša (37) i Luka (48), a sva četvorica su iz Užica. Krajem jula, dakle, pisano je da je Boka baš bio završio u zatvoru zbog smrtonosne prometne nesreće, dok su Žica i Saša ubrzo nakon saslušanja u decembru počeli služiti petogodišnju zatvorsku kaznu zbog krađe satova u vrijednosti od gotovo 950 hiljada eura iz trgovine nakitom u Hamburgu 2014. godine.
O međunarodnoj zločinačkoj organizaciji nazvanoj Pink Panteri puno se pisalo u svim svjetskim medijima, a na Wikipediji stoji da im je Interpol dodijelio taj naziv nakon što je jedan član bande sakrio plavi dijamant vrijedan 657 hiljada dolara u posudi za kremu. Smatraju ih odgovornima za neke od najsmjelijih i najglamuroznijih pljački u historiji, a na istoj stranici stoji i podatak da se skupina sastoji od 200 do 300 članova iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore te da neke osiguravajuće kuće smatraju da je zbog pljački u Dubaiju, Švicarskoj, Japanu, Francuskoj, Lihtenštajnu, Njemačkoj, Luksemburgu, Španiji i Monaku grupa odgovorna za krađu preko 500 miliona dolara.
U oktobru 2016. godine većina svjetskih medija pisala je o tome da su članovi "Pink Panthera" u Parizu napali i opljačkali poznatu svjetski starletu Kim Kardashian odnijevši joj više od 11 miliona dolara vrijedan nakit. Tada su joj upali u unajmljeni apartman i, dok je starleta navodno plačući molila za život vrišteći da ima dvoje male djece, vezali su je i ostavili u kadi dok nisu pokupili sav nakit. Među plijenom se, kako su pisali svjetski tabloidi, nalazio prsten vrijedan oko četiri miliona eura koji joj je poklonio suprug Kanye West te kutija s nakitom u vrijednosti od pet miliona eura kao i dva mobitela s povjerljivim informacijama, porukama i fotografijama.
Posljednji put o "Pink Pantherima" se pisalo krajem decembra 2020. godine kada je beogradska policija uhapsila četvoricu muškaraca za koje se sumnjalo da su pripadnici bande i koje se teretilo da su nekoliko dana ranije u Njemačkoj opljačkali luksuznu trgovinu satova ukravši robe u vrijednosti oko tri miliona eura. Kod četvero uhapšenih Srba nađen je tada 41 sat i zlatna narukvica. Pljačkaši su automobilom Opel Vectra uletjeli u trgovački centar u ulici Kenigsale i uletjeli kroz izlog. Iskoristivši strku koja je nastala pokupili su satove i narukvice iz vitrina i pobjegli.