Bivši ambasador SAD William Dale Montgomery gostovao je na HRT gdje je pričao o brojnim temama vezanim za regiju Zapadnog Balkana.
Montgomery je otkrio kako se rat na prostoru Jugoslavije mogao spriječiti i prije nego što je počeo.
Naime, kaže kako su Amerikanci imali CIA-ine izvještaje od 2 godine ranije, koji su tačno predvidjeli šta će se dogoditi ako se Jugoslavija raspadne.
-Znali smo šta će se dogoditi, svijet je znao šta će se dogoditi. A ipak, niko u SAD-u, u EU-u, ama baš niko nije bio voljan unaprijed osigurati jedinice i reći: Ako se želite razići, to će se obaviti ovako, i to mirno, inače će nastupiti naše jedinice. Niko nije bio voljan učiniti to. Mislim da su se samo tada možda mogla spriječiti kasnija zbivanja, rekao je Montgomery.
Kaže kako se boji da bi na Balkanu moglo biti novih sukoba, s obzirom da nijedan od problema u balkanskim zemljama nije riješen.
-A problem je što to više ne privlači pozornost svijeta. Mislim da je devedesetih ovo bilo glavno mjesto u svijetu na koje su naši čelnici usmjeravali pozornost. Danas više nije tako, a ne vjerujem da te države same mogu riješiti pitanja koja ih muče. Na svim su stranama osjećaji tako uzburkani da ne vidim rješenja, istaknuo je i dodao kako je unatoč svemu tome, zajedno sa svojom suprugom, odabrao živjeti na ovom području.
-Ne znam zašto, ali u krvi mi je. Sjećam se, do današnjeg dana svoje prve diplomatske misije. Probudio sam se dok je brod pristajao u Dubrovnik i jednostavno sam se zaljubio u taj grad, nisam mogao vjerovati. Meni kao Amerikancu koji nije putovao taj je prizor bio fantastičan i nisam ga zaboravio. Godinama poslije, kad sam se vratio kao ambasador odlučio sam sa suprugom da ćemo se ovdje penzionisati – tako smo kupili kuću u Cavtatu. Balkan mi je u krvi, shvatam ovdašnje stanovnike i njihove nacionalne osjećaje, uvjeren je Montgomery.
Istaknuo je i kako smatra da Europska Unija ne pruža pomoć i podršku kakvu bi trebala za cijelu balkansku regiju.
-Mislim da ovdje ljudi na neki način kaskaju za drugim zemljama Europe u svojim stajalištima. Ne treba zaboraviti da su Njemačka i Francuska vijekovima ratovale i tek su nakon Drugog svjetskog rata prestale. To će se dogoditi i ovoj regiji, ali trebat će vremena. Ipak, što je najvažnije za to će biti potrebna pomoć prije svega Europske unije, jer ova regija ne može uspjeti sama. Treba punu podršku Zapada, SAD-a i EU-a kako bi se s vremenom zbile te promjene, kaže.
Montgomery smatra kako je primanje baltičkih zemalja u NATO bila greška, kao i nuđenje članstva Gruziji i Ukrajini.
-Temeljna koncepcija NATO-a počiva na tome da je napad na jednu članicu napad na sve njih. Moramo se malo vratiti u prošlost – Sovjetski Savez i Istočni blok bili su stvarna prijetnja 50-ih, 60-ih i 70-ih. Bila je to vrlo ozbiljna prijetnja koju smo svi ozbiljno shvatali i usredotočili smo se na to. Zbog toga smo uskladili napore, u NATO-u i svemu ostalom. Raspadom Sovjetskog Saveza dobar dio tog straha je minuo. Današnja Rusija uopće nema vojnu moć kakvu je nekoć imala. I dalje je to opasna zemlja, ali nije više tolika prijetnja. A budući da nije prijetnja, države članice EU-a nisu toliko spremne na neke postupke kao što su bile prije.
-Biti će teže privoljeti saveznike NATO-a na bilo kakve operacije izvan teritorija članica – možda je NATO kao koncepcija nažalost odradio svoje. No izazov pred EU-om je sljedeći – ako ne žele američko vodstvo i ako ne žele podupirati SAD u našim djelatnostima, morat će stvoriti vlastitu vojsku, a dosad nisu bili voljni uložiti resurse u to. Čak i kad bi to mogli, nije sigurno bi li se ikad uspjeli dogovoriti i išta poduzeti. To je prava nesreća, navodi Montgomery.