Centar za sigurnosne studije oglasio se saopćenjem za javnost u kojem ukazuje na neadekvatnu reakciju nadležnih vlasti u BiH tokom vremena pandemije koronavirusa.
"Pasivan pristup, u trenutku kada je neophodna brza i odlučna reakcija svih institucija, najbolje se ogleda u činjenici da su brigu za zdravlje i živote svojih građana u najvećoj mjeri prepustili organizaciji Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP).
Dok sve države u svijetu koriste i formalne i neformalne kanale kako bi nabavile toliko neophodnu medicinsku i zaštitnu opremu, na trenutno prilično špekulantskom svjetskom tržištu, vlasti u BiH su očekivale da njihov posao obavi UNDP. Sjećamo li se još najavljenih letova s medicinskom i zaštitnom opremom koju je UNDP obećao prije gotovo mjesec dana, odnosno kada je potreba za tom opremom bila najizraženija?
Primjerom naših vlasti rukovodili su se i pojedini donatori, poput EU ili Norveške. Oni su, također, putem UNDP-a usmjerili svoju podršku za doniranje opreme pojedinim bolnicama ili kriznim štabovima. Uz zahvalnost za svaku vrstu pomoći u ovim teškim vremenima, ne možemo se oteti dojmu da takvim činom međunarodne strukture nedvosmisleno iskazuju nedovoljan stepen povjerenja u institucije vlasti u BiH.
Identične situacije vidjeli smo i kada je EU svoju pomoć za rekonstrukciju nakon poplava iz 2014. godine usmjerila, također, putem UNDP-a ili IOM-a kada je u pitanju migrantska kriza. Osim što se takvim činom umanjuje efektivan iznos pomoći za BiH, budući da dio sredstava zadržavaju međunarodne organizacije za usluge koje pružaju, neprihvatljivo je da strukture vlasti u BiH uporno ignorišu više nego očigledne poruke koje im se šalju.
Prebacivanje bremena tereta i odgovornosti ne smije biti kliše i obrazac ponašanja vlasti u jednom demokratskom društvu, gdje građani pojedincima povjeravaju upravljanje
strukturama vlasti u njihovo ime, s pravom očekujući zauzvrat transparetnu i odgovornu vlast u zaštiti njihovih interesa. Kada se uvidjelo da od velikih obećanja UNDP-a nema koristi, pojedine privatne firme iz BiH, ali i određeni nivoi vlasti, pokrenuli su samostalno procedure za nabavku prijeko potrebne opreme. To su, svakako, dobri potezi koje treba pohvaliti, ali nažalost dolaze s bitnim zakašnjenjem.
Centar za sigurnosne studije pomno prati i analizira reakcije nadležnih vlasti u BiH na aktuelne sigurnosne prijetnje, ali i sa zabrinutošću gleda na spremnost vlasti da ponude pragmatične i adekvatne odgovore na sigurnosne izazove s kojima demo se suočiti uslijed socio-ekonomskih efekata pandemijske krize".