Svijet

Strah od ruske invazije. Amerikanci planiraju vojno pojačati Ukrajinu

Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena razmatra slanje vojnih savjetnika i nove opreme, uključujući oružje, u Ukrajinu, dok Rusija jača snage u blizini granice.

Američki zvaničnici pripremaju saveznike za mogućnost još jedne ruske invazije, tvrdi za CNN više izvora upoznatih s ovim planovima.

Diskusije o predloženom oružanom paketu pomoći odvijaju se jer je Ukrajina počela javno da upozorava da bi ruska invazija mogla da se dogodi već u januaru.

Dileme u Pentagonu

Američka pomoć bi mogla uključivati ​​nove protivtenkovske i protivoklopne projektile, kao i minobacače, navode izvori.

Sistemi protuzračne odbrane, kao što su rakete Stinger, također su u razmatranju, a Ministarstvo odbrane vrši pritisak da se neka oprema koja bi otišla u Afganistan, poput helikoptera Mi-17, pošalje u Ukrajinu.

Mi-17 je ruski helikopter koji je Amerika prvobitno kupila za Afganistance.

No, Pentagon sada vaga šta da uradi sa njima nakon američkog povlačenja iz Afganistana u avgustu.

No, drugi u administraciji su zabrinuti da bi slanje ovog oružja Rusija mogla vidjeti kao veliku eskalaciju.

Penzionisani potpukovnik Cedric Leighton rekao je za CNN da su protivtenkovske rakete Javelin "prilično efikasne protiv tenkova T-80 koje Rusi trenutno koriste u ovim naporima protiv Ukrajine."

Ipak, on je napomenuo da svaka dodatna pomoć Ukrajini nesumnjivo rizikuje "daljnje jačanje tenzija" s Moskvom.

Upitan o mogućnosti da SAD pošalju dodatnu pomoć Ukrajini, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao:

-Ne treba isključiti mogućnost slanja vojnih savjetnika i oružja u Ukrajinu, jer se to već događa. Vojni savjetnici stižu tamo, tamo se doprema i oružje - ne samo iz Sjedinjenih Država, već i iz drugih zemalja NATO-a. I sve to, naravno, vodi daljem zaoštravanju situacije na graničnoj liniji.

Peskov je optužio Ukrajinu za provokacije u ukrajinskom regionu Donbasa koji podržava Rusija, ali je rekao da Rusija "neće nikoga napasti, Rusija ne kuje nikakve agresivne planove".

Evropski saveznici

U međuvremenu, američki zvaničnici vode razgovore sa evropskim saveznicima o novom paketu sankcija koji bi stupio na snagu ako Rusija napadne Ukrajinu, navode izvori.

Upitana o ruskim vojnim aktivnostima, sekretarica za štampu Bijele kuće Jen Psaki rekla je novinarima da je administracija zabrinuta i da je "imala opsežne interakcije s evropskim saveznicima i partnerima posljednjih sedmica, uključujući Ukrajinu".

Ona je dodala da su SAD "takođe vodile razgovore sa ruskim zvaničnicima o Ukrajini i američko-ruskim odnosima općenito".

Predsjedavajući Zajedničkog štaba general Mark Milley također je telefonom razgovarao sa glavnokomandujućim ukrajinskih oružanih snaga general-potpukovnikom Valeryjem Zalužnijem.

Biden: Amerikanci ne žele reprizu Krima

Diskusije pokazuju koliko ozbiljno Bidenova administracija i Kongres shvataju mogućnost da bi Rusija mogla da napadne Ukrajinu, strateškog saveznika SAD, po drugi put u manje od decenije.

A američki zvaničnici su odlučni da ne budu iznenađeni ruskom vojnom operacijom, kao što je to bila Obamina administracija 2014. kada je Rusija napala Krim i pokrenula pobunu u dijelovima istočne Ukrajine.

-Zabrinuti smo da bi Rusija mogla napraviti ozbiljnu grešku u pokušaju da ponovi ono što je preduzela još 2014. godine, kada je skupila snage duž granice, prešla na suverenu ukrajinsku teritoriju i to učinila lažno tvrdeći da je bila isprovocirana - rekao je državni sekretar Antony Blinken prošle sedmice.