Svijet

Joe Biden na velikom antikoruptivnom samita: Demokratija treba šampione

Počeo je veliki virtuelni Samit demokratije u organizaciji predsjednika SAD Joa Bidena.

Više od 100 država učestvuje u ogromnom samitu koji ima za cilj jačanje demokratije i stvaranje zajedničkog, globalnog fronta borbe protiv korupcije i korumpiranih političara i kompanija.

Podsjetimo, samo nekoliko država nije dobilo pozivnicu za ovaj globalni skup, a među njima je i naša država. Pored BiH, na samitu ne učestvuju Rusija, Kina i Mađarska.

Uvodnu riječ održao je Biden, koji zajedno sa državnim sekretarom SAD Antoyijem Blinkenom predsjedava samitom.

"Suočeni sa stalnim i alarmantnim izazovima demokratiji, univerzalnim ljudskim pravima i širom svijeta, demokratiji su potrebni šampioni", rekao je Biden na početku, dodajući da mu je ovaj samit "dugo vremena u mislima".

Predsjednik SAD je nastavio: "Želio sam biti domaćin ovog samita jer ovdje u Sjedinjenim Državama znamo kao i svi da obnavljanje naše demokratije i jačanje naših demokratskih institucija zahtijeva stalan napor."

"Američka demokratija je stalna borba da živimo u skladu sa našim najvišim idealima i da izliječimo naše podjele i ponovo se posvetimo ideji utemeljitelja naše nacije sadržanoj u našoj Deklaraciji o nezavisnosti, što se ne razlikuje od mnogih vaših dokumenata", rekao je Biden.

Virtuelni skup lidera fokusiran je na borbu protiv korupcije, odbranu od autoritarnosti i promociju ljudskih prava. To je dio šire teme koju je Biden često potencirao - da je globalna konkurencija 21. stoljeća ona koju definišu demokratije nasuprot autokratijama i da Amerika ima odgovornost da osigura da demokratije prevladaju.

Od kada je stupio na dužnost prošlog januara, Biden je obećao da će održati skup kao demonstraciju sile protiv autokratija širom svijeta.
Administracija Bidena se suočava sa određenim kritikama zbog svoje liste gostiju za samit. Među pozvanima su predstavnici nacija sa lošom evidencijom o demokratiji, vladavini zakona i ljudskim pravima, uključujući Filipine, Pakistan, Nigeriju, Brazil i Tursku, navodi CNN.

Zamjenica glavnog sekretara za medije Bijele kuće Karine Jean-Pierre rekla je novinarima u srijedu da će fokus samita biti "na onome što je predsjednik nazvao 'izazovom našeg vremena' - preokretanju tekuće globalne demokratske recesije i osiguravanju da demokratije postižu rezultate za njihov narod."

Uz postojeće akcije, Bijela kuća je iznijela nove inicijative usmjerene ka ciljevima samita.

Bijela kuća je u srijedu objavila da će međuagencijska Radna grupa za istraživanje i razvoj integriteta informacija razviti strateški plan "kako bi bolje razumjeli puni informacijski ekosistem".

Također u srijedu, "nulti dan" samita demokratije, državni sekretar Antony Blinken najavio je da će SAD obezbijediti nova sredstva za zaštitu novinara koji su na meti zbog svog rada i za podršku nezavisnom međunarodnom novinarstvu.

Novi "fond obaveza" će podržati "novinare i novinske organizacije koje su na meti sudskih sporova kao rezultat njihovog izvještavanja", rekao je Blinken.

Nakon samita, Bidenova administracija "sazvat će partnere iz vlade, civilnog društva i privatnog sektora tokom godinu dana konsultacija, koordinacije i akcije za unapređenje demokratije", saopštila je Bijela kuća.

Bijela kuća kaže da Biden namjerava ponovo okupiti svjetske lidere za godinu dana "kako bi prikazali naš kolektivni napredak i iskovali put naprijed".