Vijesti

Migrantska kriza u USK: Hoće li u Bihaću biti otvoren novi Vučjak

Ministar unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona Nermin Kjaljić potvrdio je za Raport.ba da su intenzivirani razgovori tog ministarstva s drugim nadležnim institucijama na državnom nivou o zatvaranju migrantskih centara Bira u Bihaću i Miral kod Velike Kladuše, a da je u planu otvaranje jednog novog migrantskog centra koji bi bio izvan jezgri bilo kojeg grada u USK.

Problem je novac

„Od Gradske uprave Bihaća zavisi koja će to lokacija biti i onog trenutka kada oni donesu odluku mi smo spremni za izmještanje migranata iz Bihaća i Velike Kladuše. Ove sedmice imao sam razgovor sa predstavnicima Ministarstva sigurnosti BiH, kao i evropskih institucija, i upoznao sam ih s ovim namjerama i problemima koje USK i dalje trpi zbog migrantske krize. Mi danas na području ovog kantona imamo oko 800 migranata za koje nema mjesta u postojećim centrima, a dnevno u prosjeku iz Sarajeva na ovo područje stigne oko 100 migranata. Ono što je evidentno je da se u zadnje vrijeme očigledno veliki broj migranata uspijeva prebaciti preko hrvatske granice pa se ne zadržavaju toliko na ovom području“, kaže Kljajić

On dalje ističe da su finansijska sredstva neophodna za zbrinjavanje migranata i dalje veliki problem za vlasti u USK.

„Mi smo samo u zadnjih mjesec i po postojanja kampa Vučjak izdvojili 200.000 KM za svakodnevne potrebe migranata“, rekao je Kljajić.

On ističe da se, ukoliko nadležne institucije ne budu agilnije reagirale, može ponoviti situacija slična onoj kakva je vladala svojevremeno na Vučjaku.

„To sam već nadležnima rekao u razgovorima, da ukoliko nam ne pomognu, da se ovdje ponovo može očekivati barem 200 šatora za migrante“, istakao je Kljajić.

Ranije je gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić rekao da je ove godine u Bihać došlo više migranata, nego u istom periodu prošle godine.

Traži se lokacija

“Na lijevoj obali Une u žbunju su podignuti šatori, borave u napuštenom Krajinametalu, u napuštenim kućama”, kazao je gradonačelnik Bihaća.

Komentirajući moguće ponovno formiranje kampa Vučjak, Fazlić podsjeća, da je taj kamp imao odobrenje Ministarstva sigurnosti, ali da ga međunarodne organizacije nisu željele finansirati zbog blizine minskih polja i blizine granice sa Hrvatskom.

“Nama je sada problem što imamo migrante o kojima niko ne vodi računa, bez zdravstvene zaštite, bez prehrane, niko ne zna njihova imena, niko ne zna odakle su i šta su. Mi moramo ukoliko se ovako nastavi, ukoliko situacija bude drastična, opet poduzeti drastične mjere. To nije Vučjak, ali to mora biti neka nova lokacija, gdje ćemo tražiti od MUP-a da izmješta migrante, i gdje ćemo osigurati bolje uvjete, koje nemaju sada”, zaključio je Fazlić.