Zdravlje

Pet znakova po kojima možemo prepoznati da nam je imunitet oslabljen i kako ga osnažiti

Održavanje snažnog i zdravog imunološkog sistema važno je uvijek, ali u situaciji u kojoj se trenutno nalazimo, apsolutni je imperativ. Naš imunitet prirodni je mehanizam kojim se tijelo bori protiv upala i infekcija, zbog čega se sada, više nego ikada, moramo pobrinuti da je snažan i sposoban zaštititi nas od infekcije koronavirusom.

Na imunitet utječu svakodnevne sitnice na koje ne obraćamo pažnju - stres s kojim smo se navikli živjeti, neuravnotežena prehrana ili nedostatak sna.

Iako vam se možda čini da vas koronavirus pretjerano ne uzrujava, na nesvjesnom nivou izolacija, dramatične vijesti koje svaki dan slušamo i životi koji su nam se okrenuli naglavačke - neprimjetno uzimaju svoj danak.

Neredovan raspored spavanja, obroci "s nogu" i konstantan umor vremenom nas jednostavno 'istroše' te se naše tijelo više ne može boriti s bolestima.

Srećom, male životne promjene dovoljne su da situaciju okrenemo u svoju korist i zaštitimo se od upala, sezona prehlada i gripe, pa čak i pandemije. Ako kod sebe primjećujete neke od dolje navedenih znakova oslabjelog imuniteta, krajnje je vrijeme da nešto promijenite u svom životu.

  1. Stalno ste pod stresom

Vjerovatno vam se dogodilo da ste se razboljeli nakon posebno intenzivnog perioda na poslu, bolnog prekida veze ili teške situacije u porodici. Razlog leži u tome što stres utječe na broj limfocita, bijelih krvnih zrnaca koje tijelu pomažu da se bore s infekcijama. Što više stresa doživljavamo, podložniji smo napadima virusa. A pandemija koronavirusa svakako je stresna situacija, pa pažljivo osluškujte pokušava li vam vaše tijelo nešto reći.

  1. Konstantno ste prehlađeni

Odrasla osoba u pravilu kroz godinu preboli dvije ili tri prehlade i to je potpuno normalno. No, ako naše prehlade nikako ne prolaze i naizgled se pojavljuju svakih nekoliko sedmica, to bi moglo značiti da nam imunološki sistem nije u najboljem mogućem stanju.

  1. Vodite tešku bitku sa želučanim problemima

Slično kao i s prehladama, znak oslabljenog imuniteta mogu biti i učestali želučani i crijevni problemi: zatvor, nadutost i proljev. Nauka kaže da se 70 posto zaštitnog mehanizma našeg tijela nalazi u želučanom sistemu kojeg nastanjuju bakterije i drugi korisni mikroorganizmi zaduženi za odbranu od patogena, tako da bi želučani problemi mogli biti snažna sugestija da imamo problem s imunitetom.

  1. Ranice i ogrebotine nikako ne zarastaju

Naša koža ima prirodne mehanizme zacjeljivanja u slučaju oštećenja, a uspješnost tih mehanizama povezana je sa zdravim imunitetom. Ako primijetite da sitne ranice, ogrebotine ili opekotine koje skupimo u svakodnevnom životu nikako ne uspijevaju zarasti do kraja, možda bi trebali razmisliti o osnaživanju imuniteta.

  1. Stalno ste umorni

Ako se konstantno osjećate umorno čak i kada ste dovoljno spavali i popili puno kafe, pogotovo sada kada smo svi kod kuće, možda imate problema s imunitetom. Logično je da smo umorni nakon napornog dana, ali ako nas umor sprečava da normalno funkcioniramo, obavljamo svakodnevne obaveze i narušava nam koncentraciju, to je znak ozbiljnijeg problema. Kada je imunitet napregnut, pada nivo energije cijelog tijela.

Kako sebi pomoći? Ojačati imunitet možemo uvođenjem sitnih promjena u životni stil i njihovog pridržavanja na duge staze. Važno je zapamtiti da je riječ o maratonu, ne šprintu. Napravite plan prehrane sa zdravim obrocima, sjedite i jedite u miru. Vježbajte tri puta sedmično, a ostale dane odvojite vrijeme za boravak u prirodi.

Ugasite svu tehnologiju na sat-dva svaki dan i radite nešto što vas ispunjava. Napravite sebi i raspored spavanja - svaki dan liježite i ustajte u isto vrijeme.