Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Željko Komšić potvrdio je da će biti podnešena krivična prijava protiv odgovornih lica, nakon što je u Službenom glasniku Republike Srpske (RS) objavljen tekst Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS.
"Vlasti RS-a očito ne mare za bilo kakva upozorenja iz međunarodne zajednice. Sada je i više nego ikad ranije na potezu Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Ukoliko se ovo nastavi, sutra će se isto desiti i sa Oružanim snagama BiH, sa pravosuđem, a kad se desi, tad će se morati odgovoriti silom. Ne odgovori li se to će značiti da se pristalo na ono što nazivaju mirnom disolucijom“, rekao je Komšić za Radio Slobodna Evropa.
Ukaz o proglašenju Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske (RS) objavljen je u utorak, 28. decembra u Službenom glasniku RS.
Ukaz je pet dana ranije, 23. decembra, potpisala Željka Cvijanović predsjednica RS, jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini (BiH).
U objavi se navodi da Zakon na snagu stupa na snagu šest mjeseci od objavljivanja u Službenom glasniku RS.
Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima usvojen je na posebnoj sjednici u oktobru u Narodnoj skupštini RS.
Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS 13. decembra ocijenilo je kao neprihvatljiv zahtjev Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa u tom Zakonu.
Usvojenim Zakonom o lijekovima RS predviđeno osnivanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske.
Osnivanje entitetske agencije za lijekove nije u skladu s Ustavom BiH, koji je dio Dejtonskog sporazuma, kojim je definisano da entiteti ne mogu preuzimati nadležnosti države ili one nadležnosti koje su u skladu s Ustavom prenesene na državni nivo.
Od 2009. godine djeluje Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, kao jedinstveno regulatorno tijelo na nivou države.
Tužilaštvo BiH zatražilo je informacije o Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) 7. decembra potpredsjednik entitetskog parlamenta Deniš Šulić.
U Tužilaštvu BiH, na upit RSE 7. decembra su kratko odgovorili da je „u predmetu u kojem postupa, Tužilaštvo zatražilo od Narodne skupštine RS dostavljanje određenih informacija“.
Usvajanje Zakona o lijekovima RS, prva je nadležnost koja je prenesena sa nivoa BiH na RS nakon što je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), najavio prenos niza nadležnosti sa države na entitet RS.
Skupština RS usvojila je i 10. decembra pet zaključaka o prenosu nadležnosti s nivoa države BiH.
Tiču se Oružanih snaga BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu, Obavještajno-sigurnosne agencije i Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Tvrde da je riječ o „vraćanju“ nadležnosti.
Tužilaštvo BiH vodi predmet protiv više osoba zbog narušavanja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine u okviru koga su saslušani i lideri političkih stranaka, te pojedini članovi Vlade RS.
Iz Tužilaštva su za RSE u više navrata istakli da ne mogu iznositi više detalja u istrazi u predmetu 'Napad na ustavni poredak'.
Predsjednica i premijer Republike Srpske (RS), kao i drugi političari tog entiteta osumnjičeni su za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine (BiH), izjavio je nakon saslušanja u Tužilaštvu BiH lider Socijalističke partije Srpske (SPS) Goran Selak 20. decembra.