Osnivačica biotehnološke kompanije Theranos Elizabeth Holmes, nekadašnja zvijezda Silicijske doline koja je krasila naslovnice Forbesa i New York Timesa, proglašena je krivom za prevaru investitora i vjerovatno će provesti godine svoga života u zatvoru. Radi se o posljednjem poglavlju priče o strelovitom usponu mlade poduzetnice, koju je Forbes 2015. proglasio najmlađom milijarderkom koja je sama stvorila bogatstvo, i njezinu strmoglavom padu.
Elizabeth Holmes osnovala je Theranos 2003., kada je imala samo 19 godina. Inspirirana svojim strahom od igala, željela je usavršiti tehnologiju koja bi mogla provesti cijeli niz krvnih testova i otkriti tragove brojnih bolesti iz samo jedne kapljice krvi.
Uspjela je privoliti svojeg mentora na Sveučilištu Stanford, dekana fakulteta inženjerstva Channinga Robertsona, da podrži njezinu ideju i pridruži se njenoj tvrtci kao član odbora, a Robertson joj je pomogao povezati se s kapitalnim investitorima. Ubrzo je prekinula studij na Stanfordu, a u narednih godinu dana prikupila je prvih 6 milijuna dolara.
Velika obožavateljica Stevea Jobsa
Do kraja decenije stupila je u kontakt s brojnim poznatim investitorima, bivšim državnim zvaničnicima i drugim osobama poznatim široj javnosti, koje je počela pozivati u svoj nadzorni odbor. Kompanija je prikupila više od 92 miliona u direktnom finansiranju, a njena vrijednost na berzi vrtoglavo je rasla, do čak 10 milijardi dolara 2014. godine.
Velika obožavateljica lika i djela Stevea Jobsa, Holmes je imitirala njegov stil oblačenja, redovito se pojavljujući u javnosti odjevena u crne dolčevite. Njena je pojava inspirirala medije da mladu poduzetnicu uspoređuju s čelnikom Applea.
U medijima i u javnosti slavljena je kao uzor mladim djevojkama koje su zainteresirane za karijeru u takozvanim STEM područjima - znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika. Američki predsjednik Barack Obama imenovao ju je za ambasadoricu globalnog poduzetništva. Impresivna lista njezinih investitora ubrajala je i medijskog magnata Ruperta Murdocha, kao i bivšeg američkog državnog tajnika Henryja Kissingera. Svi su bili impresionirani karizmatičnom mladom poduzetnicom i njezinom uspješnom kompanijom.
No, tehnologija koju je obećavala - provođenje cijelog niza laboratorijskih testova iz samo par kapi krvi - pokazala se kao Potemkinovo selo. Holmes su na to upozoravali još i profesori medicine na Stanfordu, koji su joj objašnjavali kako je ta ideja nemoguća.
'Pokopala' ju je istraga Wall Street Journala
Holmes je unatoč tome uvjeravala investitore kako će njezini kompaktni uređaji, nazvani "Edison" po slavnom izumitelju, moći ispuniti to obećanje. Ušla je u niz sporazuma s nekolicinom klinika, zdravstvenih organizacija, pa čak i lancem apoteka Walgreens, koja je planirala omogućiti testiranja na licu mjesta, u svojim trgovinama. Pokrenuti su pregovori i sa Safewayjem, jednim od najvećih trgovačkih lanaca u SAD-u, no Holmes je ubrzo pokopala istraga Wall Street Journala.
Novinar John Carreyrou proveo je mjesece istražujući dojave bivših zaposlenika i zdravstvenih stručnjaka, te je otkrio kako Edison može provesti tek djelić obećanih testiranja, a i kod tih testiranja često daje pogrešne i nepouzdane rezultate.
Holmes i Theranos pokušali su na sve moguće načine zaustaviti objavu članka, prijeteći Journalu i zviždačima s milijunskim tužbama, no članak je unatoč prijetnjama objavljen u listopadu 2015. Carreyrou je otkrio kako je Theranos za svoja testiranja koristio većinom komercijalno dostupne uređaje drugih proizvođača, te da je redovito uzimao veće količine venske krvi za provođenje testiranja.
Uslijedio je niz službenih zabrana korištenja Theranosove tehnologije, a podignuta je i serija tužbi. Holmes je uspješno postigla nagodbu sa svojim dioničarima, u sklopu koje se odrekla dijela udjela u tvrtki a dioničari su u zamjenu za odustajanje od tužbi nagrađeni dodatnim dionicama.
Za sve je optužila bivšeg ljubavnog partnera
Ta nagodba nije mogla zaustaviti Američku komisiju za reguliranje i trgovinu vrijednosnim papirima, koja je 2018. podigla optužnice protiv Holmes i njezina bivšeg ljubavnog partnera i jednog od čelnih ljudi kompanije, Ramesha Balwanija. Holmes je potom optužena i na saveznom sudu da je s Balwanijem sudjelovala u uroti s ciljem prevare investitora, da je izvela elektronsku prevaru, te da je prevarila pacijente.
Suđenje na saveznom sudu u kalifornijskom gradu San Joseu trajalo je čak tri godine, uslijed nekolicine odgoda zbog pandemije koronavirusa i rođenja Holmesina prvog djeteta, s novim partnerom Billyjem Evansom.
Holmesina odbrana iznIjela je niz šokantnih tvrdnji koje su redom prikazivale Holmes kao žrtvu grubog života i okolnosti izvan njezine kontrole. Holmes je kazala kako je Stanford napustila jer je bila silovana na sveučilištu, a za sve probleme s tvrtkom okrivila je bivšeg partnera Balwanija, za kojeg je obrana tvrdila da ju je emotivno zlostavljao i pokušavao upravljati svakim djelićem njezinog života, u nastojanju da ju pretvori u uspješnu čelnicu kompanije.
Tužiteljstvo je, pak, isticalo kako je Holmes redovito zavaravala investitore, prešućujući ključne informacije i namjerno stvarajući dojam uspjeha kompanije. Koristila se logotipovima uglednih kompanija u prezentacijama, iako nije bila povezana s njima, prešućivala probleme s uređajima.
U ponedjeljak navečer je osuđena po tri tačke optužnice - urotu s ciljem prevare, te dvije tačke elektroničke prevare. Holmes je najavila žalbu i prije izricanja kazne, za koju se očekuje da će biti višegodišnja zatvorska kazna.
Iako je njena zvjezdana karijera završena, Holmes će i dalje ostati prisutna u javnoj svijesti, kao upozoravajuća priča o velebnim obećanjima čelnika tehnoloških kompanija, a ubrzo i kao lik iz filma u produkciji Apple TV-a. Za reditelja se već upisao poznati autor filmova "Ne gledaj gore" i "Oklada stoljeća," a Holmes će u njegovoj adaptaciji Carreyrouove knjige glumiti Jennifer Lawrence.