Svijet

Napeto u Ženevi; Blinken: Postoje dva puta, jedan je sukob i velike posljedice za Rusiju

Sjedinjene Države i Rusija u nedjelju u Ženevi započinju pregovore o rastućim napetostima u pogledu stanja u Ukrajini, pri čemu Moskva traži novi sveobuhvatni sigurnosni aranžman sa Zapadom.

Američki državni sekretar Antony Blinken u nedjelju je izjavio da ne očekuje velike pomake u američko-ruskim sigurnosnim pregovorima ove sedmice, no da se nada kako ipak postoje područja u pogledu kojih bi se dvije strane mogle složiti.

"Ne vjerujem da ćemo u sedmici koja je pred nama vidjeti bilo kakve velike pomake", rekao je Blinken u CNN-ovoj emisiji "State of the Union".

Blinken je upozorio Rusiju na opasnost od "sukoba" prije početka iznimno napetih pregovora o situaciji u Ukrajini koji će se održati u Ženevi.

"S jedne strane postoje i dijalog i diplomatija kojima se mogu pokušati riješiti neke od razlika i izbjeći sukob", rekao je Blinken za CNN.

"A drugi način su sukob i velike posljedice za Rusiju, pribjegne li ta zemlja ponovno agresiji na Ukrajinu. Upravo nam se pruža prilika da vidimo koji je put spreman izabrati predsjednik (Vladimir) Putin", kazao je.

Sjedinjene Države i Rusija u nedjelju u Ženevi započinju pregovore o rastućim napetostima u pogledu stanja u Ukrajini, pri čemu Moskva traži novi sveobuhvatni sigurnosni aranžman sa Zapadom, ali se suočava sa snažnim pritiskom da povuče snage.

Pregovori na visokoj razini otvaraju sedmicu diplomatije u kojoj će se Rusija sastati s NATO-om i Organizacijom za europsku sigurnost i suradnju (OESS), a SAD pokušava uvjeriti europske saveznike da ih neće biti gurnuti u stranu.

U Ženevu su u nedjelju već stigli ruski pregovarači koje predvodi zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov.

Rusija je od kraja prošle godine nagomilala desetke hiljada vojnika na ukrajinskoj granici a zahtijeva garancije da se NATO neće širiti na istok ili postaviti nove baze u bivšem Sovjetskom Savezu.

Rjabkov je u nedjelju ponovio da država treba "jamstva" Saveza da se neće dalje širiti.

Sjedinjene Države, koje će predstavljati zamjenica državnog sekretara Wendy Sherman, pristale su na pregovore iako su jasno dale do znanja da mnogi prijedlozi Moskve nisu dobar početak pregovora.