Politika

Insajderski izvještaj uoči sjednice HNS-a. Ni Čoviću se ne piše dobro: “Neka odstupi ili napravi radikalan zaokret, ovako više ne može”

U Mostaru će 19. februara vanredno zasjedati Hrvatski narodni sabor, odnosno predstavnici stranaka koje čine HNS.

Članice Hrvatskog Narodnog sabora BiH su: HDZ BiH, koja je najjača politička stranka unutar HNS-a koji broji ukupno 600 izaslanika, potom HDZ 1990., HSP BiH, HSP dr. Ante Starčević, HSS (Hrvatska seljačka stranka), HSS Stjepan Radić, Hrvatski savez-HKDU HRAST, HKDU (Hrvatska kršćanskodemokratska unija, HDU (Hrvatska demokratska unija), HNL( Hrvatska nezavisna lista, HLL (Hrvatska lista za Livno) i HNP (Hrvatski nacionalni pomak).

Moraju odlučiti

Kako je rečeno za Raport iz HNS-a, suočeni s približavanjem roka za raspisivanje općih izbora u BiH, te "očiglednom opstrukcijom bošnjačkih stranaka oko postizanja dogovora o ograničenim izmjenama Ustava i Izbornog zakona, a sve u cilju ispunjenja odluka Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, HNS se odlučio za vanredno zasjedanje".

Nisu željeli konkretno otkriti agendu, ali saznajemo da postoji mogućnost i usvajanja nekih radikalnih odluka.

To posebno nagovještava predsjednik HSS-a i član Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora BiH Mario Karamatić. U nedavnom razgovoru za jedan hrvatski medij u Mostaru otvoreno je govorio da "treba oživjeti Hrvatsku Republiku Herceg Bosnu".

"Nas je u HNS, u to neko zajedništvo, natjerao turski zulum! Mi unutar Hrvatskog narodnog sabora sada moramo odlučiti i krenuti u nekom pravcu. Sukladno međunarodnom pravu, ako je jedna strana grubo prevarena ili oštećena, jedan narod ima pravo tražiti povratak na početne postavke.

Te postavke u našem slučaju su Herceg Bosna! Hrvatska može podnijeti takvu apelaciju", rekao je Karamatić i dodao kako bi prvi korak u tom pravcu trebala biti odluka Sabora Republike Hrvatske o pokretanju takve apelacije.

"Već u ovoj godini možemo napraviti savez hrvatskih općina i gradova u Bosni i Hercegovini, potom savez županija. Nekad davno tako je i nastala Herceg Bosna. Dakle, imamo mi što raditi ako nam se radi. U političkom smislu, danas Hrvati mogu doslovno zaustaviti život u Bosni i Hercegovini", zaprijetio je Karamatić.

Nezavidan položaj

Prije toga, gostujući na jednom mediju sa sjedištem u Sarajevu Karamatić je kazao: „Federacija je mala maca šta vas čeka! Žalit ćete vi za Draganom Čovićem, suze ćete gorke roniti!“

Iz još jednog izvora u HNS-u doznajemo da je i Dragan Čović u nezavidnom položaju.

"Više puta je pogazio najavljivano. Od njegovih sastanaka i pregovora nema konkretnih rezultata. Vrijeme je da ili odstupi s pozicije predsjednika HNS-a ili da napravi zaokret u svojoj politici", kaže ovaj izvor iz HNS-a za Raport.

"Moramo početi razgovarati i o tome zašto je Hrvata sve manje i manje u BiH, zašto najbolji studenti generacije ne mogu dobiti ni pripravnički status u institucijama vlasti ako nisu iz vladajuće stranke tj HDZ-a, zašto pojedine stranke izlaze iz HNS-a, kao recimo HRS ili Čapljinska stranka, gdje su nestale stotine miliona maraka, šta se desilo s Aluminijem, što je s tvornicom paradajza kod Mostara…

Nije valjda da nam je jedini problem ko će biti član Predsjedništva BiH?!", pitaju pojedini članovi stranaka koje čine HNS.

Da se zaista govori o pitanju Čovićeve odgovornosti, potvrdio je i on sam za hrvatski RTL kazavši da je spreman snositi i posljedice, a spomenuo je da to može biti i ostavka.

"Nije mi problem snositi posljedice u vidu ostavke", rekao je predsjednik HNS-a i HDZ-a BiH.

Dakle, na HNS-ovom zasjedanju moglo bi se pokrenuti pitanje oživljavanja HRHB.

A da je Herceg Bosna pak itekako prisutna u svakodnevnom životu govori i informacija da na prostoru Bosne i Hercegovine djeluju javne kompanije, čiji je većinski vlasnik Vlada Federacije BiH, a u svom nazivu nose nacionalni pridjev ili naziv „Herceg Bosne“.

Pa tako postoje: Hrvatska pošta Mostar, Elektroprivreda HZ Herceg Bosne… Javni medij se zove Radiotelevizija Herceg Bosne. Tu su razni savezi, klubovi i uduženja: Košarkaški savez Herceg Bosne, Lovački saveza Herceg Bosne, Planinarski saveza Herceg Bosne, Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne, Geodetsko društvo Herceg Bosne, Kinološki saveza Herceg Bosne, Šahovski saveza Herceg Bosne…

Hoće je ozvaničiti i kao treći entitet u BiH, pitanje je na koje bismo uskoro mogli doznati odgovor.