Ekonomija

Koliko će ekonomske sankcije Rusiji utjecati na Bosnu i Hercegovinu?

Ekonomska kriza izazvana pandemijom još se nije smirila, a pred nama je već nova. Ekonomske sankcije koje zapad uvodi Moskvi neće naškoditi samo Rusiji, već i onima koji ih uvode. Mogao bi biti ugrožen izvoz voća i povrća u Rusiju, ali i uvoz sirovina iz te zemlje. Poskupljenje nafte i plina gotovo je sigurno. Šta nas čeka? 

Dok se u Evropi i svijetu sve više govori o robnim rezervama i zalihama energenata, pitali smo upućene kako i hoće li se ova kriza odraziti na bh. ekonomiju. 

"Globalne posljedice po ekonomiju Evrope se prenijeti i na BiH i svakako da će BiH imati određeni rast različitih cijena, od roba široke potrošnje pa dalje, ali taj rast ne bi ozbiljnije ugrozio ekonomiju BiH", smatra predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić, piše Federalna.ba.

"Naravno da će se ova situacija - koja eskalira i koja će tek u narednom periodu, krajem marta, otprilike, biti u možda najtežoj fazi - ekstremno odraziti na BiH. Inflacija će se povećati, cijene će porasti", upozorava ekonomski i politički analitičar Draško Aćimović.

Inače, vanjskotrgovinska razmjena na relaciji Bosna i Hercegovina - Rusija - Ukrajina trenutno funkcionira prema planu. BiH godišnje u Ukrajinu izveze robe u vrijednosti više od devet miliona, dok je Rusija još značajnije tržište, jer u toku godine vrijednost izvoza uglavnom farmaceutskih proizvoda iznosi 107 miliona maraka.

"Ukoliko dođe do ozbiljnijih sankcija Rusiji, do zaustavljanja platnog prometa svijeta, odnosno, Evrope i BiH naspram Rusije, onda možemo očekivati da izgubimo jedno značajno tržište kad su u pitanju farmaceutski proizvodi i voće koje izvozimo u Rusiju", dodaje Egrlić.

No, pored toga, najveće posljedice odrazile bi se na energente koje nabavljamo iz Rusije i to u vrijednosti oko 230 miliona maraka. Upućeni kažu da je sve izvjesnije poskupljenje gasa i nafte.

"Vrlo teško je predvidjeti krajnji iznos, ali čuli smo gospodina Medvedeva da će uskoro gas otići na 2000 dolara, nafta je već sad na granici od 100 dolara", dodaje Aćimović.

Rast cijena zabrinjava, pitanje je jasno -  šta možemo očekivati u narednom periodu? 

"Ukoliko Rusija i inidrektno Ukrajina ne budu imali mogućnost plasmana svojih proizvoda, prijetnja visokom cijenom tih proizvoda ne znači ništa jer oni ne mogu tako lako skladištiti plin ili lako zaustaviti proizvodnju nafte. Dakle, s jedne strane hoće otežati život Evropi i zemljama koje uvode sankcije, ali s druge strane ne mogu ni oni tako brzo naći alternativni kanal za prodaju tih artikala. Dakle, neće te cijene otići u nebo - kako najavljuju", poručuje Željko Rička, profesor na Ekonomskom fakultetu UNZE.

Ipak, aktuelna situacija je dovoljan razlog da BiH preduzme mjere zaštite od mogućih ekonomskih posljedica. Za početak, zaključuju sagovornici bolja robna rezerva i zaliha potrebnih energenata.