Više od dva desetljeća Aleksandar Lukašenko igrao je ping-pong između Rusije i Zapada, izvlačeći što je mogao s obje strane dok je vladao Bjelorusijom s autokratskim žarom.
Prvog februara 2020. tadašnji američki državni sekretar Mike Pompeo se cerio dok se rukovao sa Lukašenkom u Minsku i obećavao bliže odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Znak dobre volje
U maju te godine, Pompeo je najavio da SAD isporučuju tanker pun nafte Bjelorusiji u znak dobre volje, prenosi "Washington Post".
No, nade su bile pogrešne. U mjesecima nakon susreta sa Pompeom, Lukašenko je pokrao predsjedničke izbore u avgustu 2020., protjeravši stvarnu pobjednicu Svetlanu Tihanovskaju iz zemlje.
Suočen s masovnim javnim demonstracijama protiv izborne prevare, Lukašenko je odgovorio premlaćivanjima i hapšenjima.
Sada je Rusija gotovo progutala Bjelorusiju da bi vodila rat protiv Ukrajine. Dugi niz godina se povremeno govorilo o spajanju Bjelorusije, sa 9,4 miliona stanovnika, i Rusije, obje bivše sovjetske republike.
No, uglavnom se samo pričalo sve dok nisu izbili protesti zbog izbora. Lukašenko je potražio pojas za spasavanje od ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji ga je savjetovao kako da suzbije demonstracije i pružio pomoć.
Prošlog mjeseca, ruske trupe izvele su vježbe u Bjelorusiji, sjeverno od Ukrajine, a ostale su na mjestu i nakon završetka vježbi.
Novo tijelo
Iz Bjelorusije se lansiraju projektili prema Ukrajini. Oko 30.000 ruskih vojnika je prošlo kroz Bjelorusiju ili je ostalo tamo.
Postoje znakovi da će i bjeloruske snage sudjelovati u napadu na Ukrajinu. Lukašenko je također stvorio novo tijelo koje bi moglo potisnuti parlament, dajući mu još veću kontrolu.
Promjene bi mu dale priliku da ostane na dužnosti do 2035. Referendum je poništio obećanje Bjelorusije da će biti nenuklearna država, što znači da bi Rusija mogla premjestiti nuklearno oružje na teritoriju Bjelorusije, koji graniči s NATO-om.
Nakon izbora, bjeloruska demokratska opozicija, predvođena Tihanovskajom, zahtijevala je nove izbore, pretestirajući mirno i pokazavši veliku strpljivost suočena s nasilnim udarom Lukašenka.
Tikhanovskaja sada je prešla na agresivniji pristup, najavljujući formiranje pokreta u Bjelorusiji koji će se suprotstaviti ratu u Ukrajini i izvući ruske trupe iz Bjelorusije.
“Niko ne želi ovaj rat osim Putina”, rekla je, izjavivši da je za “postizanje ciljeva Pokreta dobrodošla svaka akcija koja nije usmjerena na namjerno narušavanje života i zdravlja građana”.
Više od protesta
Ovo sugerira više od pukog marširanja i mahanja transparentima.
Nedavno su i Evropska unija i SAD najavile nove sankcije bjeloruskim bankama, tvrtkama i zvaničnicima. Ali, ako Lukašenko želi podržati ruski rat, onda je vrijeme da se američke sankcije njegovom režimu poklope sa sankcijama Rusiji, uključujući sve oligarhe koji podržavaju Lukašenka, centralnu banku i Lukašenka lično.
Putin i Lukašenko žele ugasiti demokratiju - ili ono što je ostalo od nje - u Bjelorusiji i Rusiji, te pokopati slobodnu Ukrajinu. Moraju biti zaustavljeni, prenosi "Washington Post".