Rusi su u ratu s Ukrajinom počeli koristiti opasne samoubilačke dronove, koji se još nazivaju i „lutajuće streljivo“, piše The war zone.
U Kijevu je oboren samoubilački dron ZALA KYB, a to je prvi poznati dokaz da je u sukobu korišteno to rusko lutajuće streljivo.
#Ukraine: The first proof of loitering munitions combat use by the Russian army. ZALA KYB "kamikaze" UAV fell down in #Kyiv today.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) March 12, 2022
The drone didn't explode, however it is unknown if it malfunctioned or it was downed using Ukrainian electronic warfare systems. pic.twitter.com/Ju38t0Qhrp
Korisna za izviđanje i gađanje
ZALA KYB je klasa lutajućeg streljiva koja bi bila posebno korisna za gađanje fiksnih mekih ciljeva ili prigodnih ciljeva i izviđanje ispred prijateljskih snaga kada je opremljena optičkim teretom.
Isto tako se sad može vidjeti i sve više ruskih snimki s dronova, uglavnom uočavanja i pružanja procjene štete od bombi nakon artiljerijskih napada, što je u skladu s ruskom borbenom doktrinom.
Moskva optužena za korištenje fosfornih bomba u Donbasu
Ukrajinski policijski čelnik u luhanskoj oblasti, na istoku, optužio je rusku vojsku da je u noći na nedjelju bombardirala njegovo mjesto fosfornim bombama.
Oleksij Bilošicki, načelnik policije u Popasni, stotinjak kilometara zapadno od Luhanska, rekao je da su Rusi upotrijebili fosforne bombe u napadu na njegovo mjesto.
"Nacisti su ih zvali 'gorući luk' i 'rusisti' (kovanica dobivena spajanjem riječi Rusi i fašisti) ih upravo bacaju na naše gradove. Neopisiva patnja i požari", napisao je na Facebooku.
Informaciju je zasad nemoguće provjeriti.
U Kramatorsku, također u Donbasu, voz kojim su se evakuirali civili u Lavov, na zapadu Ukrajine, pogođen je u udarima u noći na nedjelju, rekao je načelnik vojne oblasti u Donjecku Pavlo Kriljenko. U bombardiranju je jedna osoba poginula a jedna je ranjena, rekao je.
U Donbasu su u borbama stradale i dvije pravoslavne crkve u koje su se sklonili civili, izvijestile su mjesne vlasti: crkva u Svjatohirsku, poznato svetište u donjeckoj regiji i crkva u Sjeverodonjecku, u okolici Luhanska.
Zasad nema podataka o žrtvama.
Ta su mjesta u dijelu Luhanske i Donjecke oblasti koji sve do početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara nije bio dio proruskih separastističkih "republika".
Čelnik NATO-a: Rusija bi mogla upotrijebiti hemijsko oružje
Glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u nedjelju da bi Rusija nakon invazije na Ukrajinu mogla upotrijebiti hemijsko oružje te upozorio da bi takav potez bio ratni zločin.
"Čuli smo prošlih dana apsurdne tvrdnje o laboratorijima za hemijsko i biološko oružje", rekao je Stoltenberg za njemačke novine Welt am Sonntag, optužujući Kremlj da izmišlja laži kako bi opravdao ono što se ne može opravdati.
Stoltenberg smatra da nakon što su objavljene te lažne tvrdnje moramo ostati na oprezu jer postoji mogućnost da bi Rusija pod tim izgovorom mogla planirati napad hemijskim oružjem. Ustvrdio je da bi to bio ratni zločin.
Iako su se Ukrajinci hrabro suprotstavljali ruskoj invaziji idući dani vjerovatno će biti još teži, rekao je Stoltenberg.