Vladimir Potanin je najbogatija dokumentirana osoba u Rusiji. On vrijedi 24,9 milijardi dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu.
Potanin je uvršten na zloglasni "Putinov popis" istaknutih ruskih političkih ličnosti i oligarha iz 2018. koji su povezani s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Unatoč tim bliskim vezama, Potanin nije na rastućem popisu ruskih oligarha — koji uključuje Romana Abramoviča i Olega Deripasku — koje je Zapad sankcionirao, piše Business Insider.
Međutim, njegova je neto vrijednost pretrpjela ogroman udarac otkako je Rusija započela svoju invaziju na Ukrajinu: doživio je gubitak gotovo četvrtine svog početnog bogatstva, pa ga je smanjio na 25 milijardi dolara prema Bloombergu. Njegovo bogatstvo kretalo se na oko 30 milijardi dolara početkom 2022., prema publikaciji.
Evo kako Vladimir Potanin zarađuje i troši svoje bogatstvo.
Potanin (61) je većinski dioničar i izvršni direktor Nornickel, najvećeg svjetskog proizvođača rafiniranog nikla.
Potanin posjeduje 34,6 posto Nornickel-a, navodi Reuters. Nornikl je odgovoran za gotovo 22% svjetske proizvodnje nikla visokog kvaliteta i oko 40% svog paladija. Tvrtka je 2021. ostvarila prihod od 17,9 milijardi dolara, navodi Bloomberg.
Godine 1990. Potanin je osnovao Interros, konglomerat s udjelima u industrijama uključujući rudarstvo, energetiku i nekretnine. Open Investments bila je kompanija za nekretnine pod Interrosom, osnovana 2002. godine. Njena tržišna kapitalizacija dosegnula je vrhunac od 5,1 milijardu dolara u 2018., prema web stranici kompanije. Potanin je svoje dionice u kompaniji prodao 2010. godine.
Potanin kontrolira rusku farmaceutsku tvrtku Petrovax, koja je 2020. razvila lijek pod nazivom Polyoxidonium, navodi Bloomberg. Milijarder također ima pozamašan portfelj nekretnina. Navodno posjeduje uredske prostore, hotelsku imovinu u Moskvi, zemljište u centralnoj Rusiji i seoski klub u moskovskoj regiji.
Rođen u Moskvi 1961. godine, Potanin je sin diplomate i liječnika. Studirao je međunarodne odnose i proveo osam godina radeći u sovjetskom Ministarstvu vanjske trgovine
Kada je imao 30 godina, Potanin je upoznao Mihaila Prohorova, koji će postati njegov budući poslovni partner. Par je osnovao Međunarodnu kompaniju za financije i ulaganja, a potom i Onexim banku, koja je u to vrijeme postala najveća ruska privatna banka.
Potanin je postao predsjednik banke 1992. godine u dobi od 32 godine.
Godine 1996., nedugo nakon što je Boris Jeljcin ponovno izabran za predsjednika Rusije, Potanin je imenovan prvim potpredsjednikom vlade zaduženim za energetiku i ekonomiju
Potanin je bio jedan od velikih sedam oligarha koji su pomogli ponovnom izboru Borisa Jeljcina za predsjednika 1996. Jeljcin je imenovao Potanina za svog prvog zamjenika premijera od augusta 1996. do marta 1997. godine.
Dok je radio u Ministarstvu vanjske trgovine, Potanin je osmislio program "zajmova za dionice" koji će kasnije postati izvor bogatstva mnogih oligarha
U okviru programa "zajmovi za dionice", bogati poduzetnici i banke posuđivali su novac ruskoj vladi 1990-ih u zamjenu za vlasnički kapital u kompanijama koje se bave prirodnim resursima u zemlji. Vlada često nije mogla otplatiti te zajmove, ostavljajući mnoge kompanije koje se bave prirodnim resursima u rukama bogatih pojedinaca.
Kroz ovaj program Potanin je stekao Nornickel, što bi ga učinilo najbogatijim čovjekom u Rusiji u to vrijeme.
Program zajmova za dionice stvorio je mnoge od današnjih najbogatijih ruskih oligarha, uključujući Romana Abramoviča, koji vrijedi 13,9 milijardi dolara i također ima dionice u Nornickel-u.
Od ruske invazije na Ukrajinu Abramoviča je sankcionirala Velika Britanija. Mnoga njegova imovina, uključujući nogometni klub Chelsea, je zamrznuta.
Zapad nije sankcionirao Potanina zbog ruske invazije na Ukrajinu iako njegov odnos s Putinom seže unatrag najmanje dva desetljeća
Potanin je fotografiran na raznim događajima s Putinom koji datiraju još od najmanje 2000. godine.
Dok je Potanjinovo bogatstvo uglavnom dokumentirano, Putinova imovina nije: Washington Post je ranije izvijestio da je financijer Bill Browder stavio Putinovu potencijalnu neto vrijednost na čak 200 milijardi dolara 2015. godine.
Potanin se u nekoliko navrata susreo i s Dmitrijem Medvedevim, koji je bio predsjednik Rusije od 2008. do 2012., a potom je podržao Putina u njegovoj kampanji za reizbor. Bio je premijer od 2012. do 2020. godine.
Potanin je bio jedan od nekoliko ruskih milijardera koji su pomogli u financiranju Olimpijskih igara 2014. u Sočiju. Uložio je 2,5 milijardi dolara u skijalište i druge objekte, prema Forbesu
Potanin je u Sočiju izgradio skijalište s gotovo 50 milja staza, freestyle skijaški centar, snowboard park, jedno od dva olimpijska sela i Rusko olimpijski univerzitet, objavio je Forbes.
"Skijali smo s predsjednikom Putinom u Austriji i govorilo se da bi bilo dobro imati takva odmarališta u Rusiji", rekao je za BBC u februaru 2013. "To je više pitanje naslijeđa", dodao je.
Poput brojnih ruskih oligarha, Potanin je kolekcionar luksuznih jahti
Potanin je kupio Anastaziju od 248 stopa 2008. i prodao je 2018. po traženoj cijeni od 75 miliona eura. Jahta je prvi put stavljena na tržište šest godina ranije po traženoj cijeni od 125 miliona eura.
Godine 2012. Potaninu je isporučena još jedna jahta imena Nirvana.
Anastasia i Nirvana bile su među serijom od tri jahte koje je Potanin naručio od proizvođača jahti Oceanco u Nizozemskoj. Barbara, izgrađena 2017. godine, treća je jahta u kolekciji.
Barbara od 290 stopa svojedobno je bila na listi po traženoj cijeni od 165 miliona eura.
Nirvana od 289 stopa uključuje bazen dubok 10 stopa i heliodrom.
Brod ima šest paluba koje su povezane glavnim stubištem i staklenim liftom. Nirvana, koja je početkom marta bila na Maldivima, trenutno je usidrena u Dubaiju, prema brodskom tragaču Marine Traffic.
Još jedan od hobija milijardera je hokej na ledu. U intervjuu za Financial Times 2018., Potanin je rekao da igra barem dva puta sedmično, da posjeduje vlastito privatno klizalište i ponekad igra s Putinom.
Na pitanje ko je bio bolji igrač, Potanin je jednostavno rekao: "Mlađi sam".
Potanin je bio u braku s Natalijom Potaninom 30 godina. Razveli su se 2014. usred javnog spora oko raspodjele bogatstva milijardera.
Potanina je za Business Insider u intervjuu 2014. rekla da je tražila polovicu Potaninovog bogatstva od 15 milijardi dolara u vrijeme njihova razvoda.
Ruska agencija za pravne informacije kasnije je izvijestila da je Potanina dobila 6,8 miliona dolara za svoj udio u luksuznom stanu koji je par dijelio u Moskvi (koji je Potanin zadržao) i tri zemljišta u moskovskoj regiji.
Svojom drugom suprugom Ekaterinom oženio se 2014. Navodno imaju zajedničko dijete.
Potanin ima troje djece iz prvog braka: Anastaziju, Ivana i Vasilija.
Potanin je navodno potrošio 10 miliona dolara na Anastasijino vjenčanje 2018. godine, koje se održalo u luksuznom hotelu na francuskoj rivijeri. Milijarder je organizirao transfere privatnim avionima i plaćao gostima boravak u hotelu du Cap-Eden-Roc s pet zvjezdica u Antibesu.
Potanin je 2010. rekao da će većinu svog bogatstva donirati u dobrotvorne svrhe umjesto da ga da svojoj djeci. Dio njegovog motiva bio je "pomoći svojoj djeci da izbjegnu pritisak milijardi", rekao je.
"Neće biti nasljedstva mog bogatstva. Moj kapital bi trebao raditi za dobrobit društva i nastaviti raditi za ove društvene ciljeve", rekao je Potanin za Financial Times u februaru 2010.
Godine 1999. milijarder je stvorio Fondaciju Vladimir Potanin. Neprofitna organizacija nastoji provoditi "dugoročne obrazovne i kulturne projekte u Rusiji", navodi se u biografiji milijardera na web stranici Nornickel.
2016. godine poklonio je 250 djela ruske i sovjetske umjetnosti Centru Pompidou u Parizu. Sljedeće godine dobio je orden francuske Legije časti.
Potanin je donedavno bio povjerenik Fondacije Solomon R. Guggenheim u New Yorku. Podnio je ostavku na mjesto u upravnom odboru 2. marta, stoji u priopćenju muzeja, prenosi The New York Times.
"Guggenheim oštro osuđuje rusku invaziju i ničim izazvan rat protiv vlade i naroda Ukrajine", navodi muzej, prenosi The Times.
Potanin je 2013. potpisao The Giving Pledge, globalnu dobrotvornu organizaciju koju su 2010. pokrenuli Bill i Melinda Gates i Warren Buffett.
Potanin je bio prvi ruski milijarder koji je potpisao obećanje darivanja. Potpisnici obećanja obećavaju da će većinu svog bogatstva donirati u dobrotvorne svrhe.
"Iskreno vjerujem da bogatstvo treba raditi za javno dobro i stoga pokušavam dati svoj doprinos boljem svijetu, posebno boljoj budućnosti moje vlastite zemlje, Rusije", napisao je Potanin na web stranici The Giving Pledge.