Gospodine Navaljni, osuđujem vas na devet godina zatvora zbog korupcije i nepoštivanja suda, pročitala je nešto ranije danas sutkinja Margarita Kotova novu presudu nesretnom Rusu. Vidno iscrpljen, organizma uništenog od trovanja novičokom, bez vida na jednom oku, on je samo slegnuo ramenima… Znao je šta ga čeka. Da u Rusiji i Putinovom režimu nije poželjan. Putin čak, kažu nam zapadni mediji, nikad nije izgovorio njegovo ime.
Aleksej Navaljni rođen je 1976. godine u blizini Moskve. Bio je dobar učenik, kasnije i dobar student, koji je obožavao provoditi ljeta kod bake u Ukrajini. Tamo je naučio i tečno razgovarati na ukrajinskom jeziku. Od malena ga je zanimalo pravo, pa ne čudi kako se odlučio za pravni fakultet, koji je završio s odličnim ocjenama. Usput je stigao i kratko studirati na Yaleu u sklopu jednog programa razmjene studenata.
Tamo od 1998. godine aktivan je kao advokat. Zastupao je niz ruskih firmi i pojedinaca, a nije mu trebalo dugo da shvati da tu 'nešto šteka'. Kako bi mogao dobiti izvještaja o poslovanju kompanija i učestvovati na godišnjim raspravama, odlučio je kupiti dionice u vodećim ruskim firmama. Greška prva. Po Putinovim standardima. Te kompanije tu su da se njegovi prijatelji obogate, a ne da netko po njima njuška… Zbog tih aktivnosti brzo se našao na meti sistema.
Kako slobode medija u Rusiji baš i nema, shvatio je da mu je internet najbolje rješenje. Greška druga. Otvorio je blog na kojem je počeo vlasti optuživati za korupciju. Nedugo poslije osniva i antikorupcijska kompaniju s 30 zaposlenika čiji je jedini posao proučavati sumnjive poslove vezane za ljude bliske Putinu. Pogađate, greška treća. Tu je, po ruskim standardima, prešao granicu dozvoljenog.
Godine 2012. je uhapšen zbog sumnji kako je učestvovao u krijumčarenju drva iz tvornice. On je optužbe nazvao glupima i nelogičnima, ali je kasnije ipak osuđen zbog tih optužbi. Pa je sud srušio presudu, pa ju je opet vratio… Znate kako to ide.
Cijelo to vrijeme Navaljni je organizirao proteste protiv Putina i njegova režima, pozivao je na rušenje vlasti, zbog čega je, naravno, više puta uhapšen. Prozivao je koga je mogao kad je mogao. Od Abramoviča preko Čečena Kadirova.
Te godine je govorio i kako će se kandidirati na izborima za predsjednika, ali od namjere odustaje "jer smatra kako mu vlasti to ne bi dopustile". Godine 2013. kandidira se za gradonačelnika Moskve i osvaja 27 posto glasova. Nažalost po njega. Putinov kandidat, Sergej Sobjanin, gle čuda, osvaja nešto više od 50 posto glasova i drugog kruga nema…
Navaljni se vraća svojem blogu, svakodnevno kritizirajući vlasti za korupciju… Ostalo, i ne baš. Iako bi neki pomislili kako se radi o ljevičarskom aktivistu, istina ne može biti drugačija… Navaljni je jedan od organizatora pro-ruskih marševa u kojima je tražio izbacivanje imigranata iz Rusije, podržao je pripajanje Krima, za Ukrajinu je rekao kako je to zapravo Rusija… Po političkim stavovima, čovjek uopće nije daleko od Putina. Ali se dira u Putina, a to Vladimir baš i ne podnosi…
Godine prolaze, Navaljni djeluje, na ulici ga napadaju više puta. Od jednog napada kiselinom izgubio je 80 posto vida na desnom oku.
No napadi očito nisu dosta. Nikakve batine ni brojna zatvaranja nisu djelovale na njega. Vrijeme je za nešto više.
Za vrijeme leta između Sibira i Moskve u augustu 2020. godine Navaljni se srušio na pod nakon ispijanja šolje čaja. Život mu je jedva spašen. Dva dana kasnije poslan je na liječenje u Njemačku.
Zasebnim testovima iz Francuske, Njemačke i Švedske ustanovljeno je da je otrovan novičokom, nervnim otrovom razvijenim u sovjetsko doba. O njima se malo se znalo do 2018. godine kada su korišteni u engleskom Salisburyju u pokušaju ubojstva bivšeg dvostrukog ruskog špijuna. Zapad je za napad optužio Kremlj. Ruski kemičar Vili Mirzajanov, koji se preselio u Ameriku i prvi zapadu otkrio što je novičok (na ruskom, početnik), rekao je za AFP 2018. da je bilo potrebno 15 godina za njegov razvoj. Sovjeti su ga testirali na životinjama
"Samo su Rusi su razvili ovakvu vrstu nervnih otrova", rekao je za AFP u vrijeme napada na Sergeja Skripala i njegovu kćer u Salisburyju.
Ali Navaljni je preživio i taj napad. Ni to ga nije pokolebalo. Pa je, po povratku u Rusiju, uhapšen. Jedna od njegovih uvjetnih kazni nalagala je da se javi vlastima svako toliko. Što on nije napravio… Poslan je u zatvor, počeo je štrajkovati glađu, pričati kako ga noću drže budnima uz državnu TV čiju je propagandu morao gledati minimalno osam sati dnevno…
"Možete zamisliti istetovirane mišićave muškarce sa čeličnim zubima, koji se bore noževima da zauzmu krevet pored prozora", rekao je o uvjetima u zatvoru.
Nedavno se oglasio putem društvenih mreža i pozvao protiv invazije na Ukrajinu. To će mu vjerovatno biti zadnje poruke na internetu idućih gotovo deset godina…