Svijet

Supersofisticirana njemačka letjelica stigla u Ukrajinu: Odigrat će ključnu ulogu u odbrani Dnjepra

Njemački izviđački dron vrijedan 166.000 funti isporučen je ukrajinskim jedinicama koje brane grad Dnjepar.

Vector, koji je napravio Quantum Systems, ima sofisticirani laserski daljinomjer koji se može koristiti za usmjeravanje artilerijske vatre. Njegova kamera visoke rezolucije može slati šifrirane video zapise na lokacije udaljene deset milja. Unatoč rasponu krila od gotovo tri metra, dizajniran je za okomito polijetanje iz stojećeg položaja i ima maksimalno vrijeme leta od dva sata, piše The Times.

Dron je kupio Hennadiy Korban, lokalni poduzetnik i političar, a donirao ga je pripadnicima Teritorijalne odbrane Dnjepra.

Ruski tenkovi i oklopna vozila pokazali su se podložnim napadima Aerorozvidke, ukrajinske jedinice specijalnih snaga specijalizirane za ratovanje dronovima. Jedinicu su izvorno osnovali tehnološki entuzijasti i hobisti nakon aneksije Krima 2014. godine.

Ukrajina u svom arsenalu ima dvije glavne vrste izviđačkih bespilotnih letjelica: domaće proizvedene Leleka-100, također poznate kao Stork, i poljsku Fly Eye.

Potonji se koristi u kombinaciji s Bayraktar TB2, dronom turske proizvodnje opremljenim s četiri laserski navođene rakete, koji je postao simbol ukrajinskog otpora zahvaljujući svojoj ubojitosti na bojnom polju s popularnom pjesmom napisanom u njegovu čast.

Bayraktar je relativno spor i ranjiv na napade, tako da se izviđačke bespilotne letjelice šalju unaprijed kako bi odredili ciljeve i smanjili vrijeme leta većeg drona za napad.

Uoči velike tenkovske bitke za koju se očekuje da će izbiti u Donbasu, Ukrajina moli zapadne saveznike da joj opskrbe više bespilotnih letjelica "Kamikaze", koje su bile iskorištene za razorni učinak tokom nedavnog rata u Nagorno-Karabahu između Armenije i Azerbajdžana.

Pentagon je već donirao 700 dronova Switchblade, koji se lansiraju iz cijevi na ruksaku vojnika prije nego što se lete u zraku dok ne pronađu metu koju potom u "samoubilačkom" napadu i unište.

Profesor Michael Clarke, bivši generalni direktor Royal United Services Institute, britanskog odbrambenog trusta mozgova, rekao je da bi dronovi Switchblade, koji mogu izvoditi i nadzor i raketne napade, povećali sposobnost Ukrajinaca da unište ruski oklop, ali bi se relativno brzo potrošili.

"Dronovi su prava promjena u oklopnom ratovanju", rekao je. “Tenkovi su najranjiviji na vrhu, a ako ih možete precizno pogoditi s vrha, gotovo je. Switchblade će povećati efikasnost Ukrajinaca protiv ruskog oklopa, ali kladim se da će potrošiti 700 vrlo brzo u ovoj ofanzivi koja će uskoro početi u Donbasu. . . trebat će im puno više.”