Svijet

Ukrajinski rat u kartama: Praćenje ruske invazije

Ruske snage pokrenule su novu ofanzivu u istočnoj ukrajinskoj regiji Donbas, nakon što su prošle sedmice provele koncentrirajući trupe i vojnu opremu na tom području.

Evo najnovijih zbivanja:

  • Rusija je započela novu veliku ofanzivu na Donbas
  • Ukrajinske snage nastavljaju protunapade oko Harkova
  • Posljednjih nekoliko ukrajinskih vojnika u Mariupolju se još uvijek bore protiv Rusa
Podučja Ukrajine pod ruskom kontrolom

Rusija je napala Ukrajinu 24. februara, ali su se njene snage sada u potpunosti povukle iz glavnog grada Kijeva i sjeverne Ukrajine u Bjelorusiju i Rusiju, piše BBC.

Ruska ofanziva velikih razmjera na istoku Ukrajine započela je nakon što je Rusija preusmjerila svoje napore tamo, nakon povlačenja sa sjevera Ukrajine.

Rusija cilja potpunu kontrolu na istoku

Ruski dužnosnici rekli su da je fokus njihovih snaga sada "potpuno oslobađanje" Donbasa, što se u širem smislu odnosi na istočne ukrajinske regije Donjeck i Lugansk, gdje su separatisti koje podržava Rusija držali značajan teritorij prije invazije.

Smjer ruskog napredovanja

Rusija je posljednjih sedmica znatno povećala broj svojih vojnika u regiji Donbas, a satelitske snimke pokazuju gomilanje snaga na ukrajinskoj granici i konvoje vozila koji putuju prema frontu.

Prema ukrajinskoj vladi, ruske snage počele su bombardirati ukrajinske položaje duž fronte od 300 milja u Donbasu. No, s dobro uspostavljenom i ukopanom ukrajinskom odbranom, analitičari Instituta za proučavanje rata (ISW) vjeruju da Rusija "malo vjerovatno da će postići veliki proboj" u narednim danima.

Ruski napredak usporava na jugu

Ruske snage u početku su brzo napredovale na jugu, a njihov je glavni cilj bio stvaranje kopnenog koridora između Krima, koji su anektirali 2014., i područja koja su u Donjecku i Lugansku držali separatisti koje podržava Rusija.

Stanje na jugu Ukrajine

Na putu tom cilju stoji lučki grad Mariupolj, koji je od početka marta bio u okruženju ruskih snaga.

Ukrajinski otpor sada je ograničen na metalsku tvornicu Azovstal, gdje se posljednji Ukrajinci i dalje drže, odbili su se predati. Borci s ruskom podrškom navodno pokušavaju upasti u veliki industrijski kompleks.

Rusija je optužena za ratne zločine zbog intenzivnog granatiranja grada, a lokalni gradonačelnik je rekao da je ubijeno više od 20.000 civila.

Ruska opsada Mariupolja

Na zapadu, Rusija se pokušavala progurati prema Odesi, s ciljem da odsiječe ukrajinski pristup Crnom moru, ali je njihovo napredovanje zastalo kod Mikolaiva.

ISW vjeruje da bi ukrajinske trupe na tom području mogle pokušati ponovno zauzeti grad Herson u narednim sedmicama.

Ukrajina je u četvrtak tvrdila da je s dvije krstareće rakete pogodila ruski crnomorski ratni brod Moskva, nanijevši ozbiljnu štetu. Brod je kasnije potonuo dok su ga teglili u luku. Rusija tvrdi da je štetu izazvalo streljivo na brodu koje je eksplodiralo u neobjašnjivom požaru.

Brod s 510 članova posade predvodio je ruski pomorski napad na Ukrajinu, što ga čini važnom simboličkom i vojnom metom.

Sjever ponovno zauzet nakon ruskog povlačenja

Rusija je odustala od zaustavljene ofanzive prema Kijevu, započete u prvim danima invazije, te je povukla svoje snage sa sjevera zemlje.

Uspješni protunapadi ukrajinskih snaga pomogli su ponovno zauzimanje područja oko Kijeva i, kako su se Rusi povlačili, Ukrajinci su uspjeli napredovati sve do svojih sjevernih granica s Bjelorusijom i zapadnom Rusijom.

Rusko povlačenje omogućilo je da se stvori jasnija slika o golemoj količini štete i razaranja života i gradova i sela zaplijenjenih tokom njihovog probijanja prema glavnom gradu, uz optužbe o ratnim zločinima koje su počinile ruske trupe.

Ukrajinski protunapad