Svijet

Analiza CNN: Pet dana koji su promijenili rat u Ukrajini. Mir je dalje nego što je bila invazija, a Zapad ne može ništa učiniti

Ovo je bila sedmica kada je rat u Ukrajini uistinu prešao iz krvave borbe jedne nacije za oslobođenje od opakog napada Rusije u potencijalno višegodišnju borbu velikih sila.

Naim, kako CNN navodi u svojoj analizi svaki dan donosio je osjećaj ozbiljnih, historijskih događaja i odluka koje neće samo odlučiti ko će pobijediti u najvećem kopnenom ratu između dviju zemalja u Evropi od Drugoga svjetskog rata, već će oblikovati tok ostatka 21. stoljeća.

Predsjednik Joe Biden izjavio je u četvrtak da su dvomjesečne borbe u ratu izazvane ničim izazvanom invazijom ruskog predsjednika Vladimira Putina dovele svijet do kritične tačke.

"Kroz našu historiju, naučili smo da kada diktatori ne plate cijenu za svoju agresiju, oni uzrokuju još više haosa i upuštaju se u još više agresije", rekao je Biden.

"Oni se kreću. A troškovi, prijetnje Americi i svijetu, stalno rastu. Ne možemo dopustiti da se to dogodi."

Hawkish britanska ministrica vanjskih poslova Liz Truss bila je otvorenija:

"Geopolitika se vratila."

Tokom samo nekoliko dana, nova spoznaja osvanula je u Washingtonu, Europi, Kijevu i Moskvi. Rat sada prelazi u dugu, ogorčenu borbu, koja će vjerojatno koštati hiljade života i desetke milijardi dolara. Strategija SAD-a sada je nedvosmislena i javna, a to je oslabiti Rusiju kako bi umanjila njezinu globalnu prijetnju.

Postoje novi znakovi želje Kremlja da iskorijeni ukrajinsku kulturu u drobljenju istočnih i južnih gradova. A Putin je pokrenuo novi front , to je energetski rat, dok je prekinuo isporuku prirodnog plina Bugarskoj i Poljskoj u onome što je EU brzo označila kao "ucjenu".

Kako su ovi sukobljeni ciljevi došli u fokus, nuklearna se retorika ponovno zahuktala, s Rusijom koja je željela upozoriti na impliciranu moć svog golemog arsenala, a Washington pokušava izbjeći eskalacijski ciklus koji bi mogao dovesti do direktnog sukoba supersila.

Kako navodi CNN, pokolj u Ukrajini se u međuvremenu nastavlja. Okrutni napadi i opsade civilnih područja prethodili su novom napadu Rusije na jug i istok, a to su bitke koje bi mogle odlučiti hoće li Ukrajina opstati kao nacija. Ipak, ova sedmica je donijela i prve znakove da bi se Rusi optuženi za zločine mogli suočiti s odgovornošću.

Ali alarmantna stvarnost da ne postoji vjerodostojan diplomatski put za okončanje rata razotkrivena je kada su ruski projektili pali na Kijev u četvrtak dok je glavni sekretar UN-a António Guterres još uvijek bio u gradu na očigledno uzaludnoj misiji, koja je započela ranije ove sedmice sa napetim razgovorima s Putinom.

Posjet Kijevu ministra odbrane Lloyda Austina i državnog sekretara Antonyja Blinkena pod zamračenjem vijesti u nedjelju postavio je pozornicu za sedmicudana u kojem se Zapad bacio sve dublje u ono što izgleda kao proxy rat s Rusijom.

"Želimo vidjeti Rusiju oslabljenu do stepena da ne može učiniti stvari koje je učinila u invaziji na Ukrajinu", rekao je Austin u Poljskoj nakon povratka iz Ukrajine.

Blinken je osmislio dugoročnu budućnost koja je sigurno bila antagonizirala moćnika u Kremlju, rekavši da će postojati neovisna, suverena Ukrajina "puno duže nego što će postojati Vladimir Putin".

SAD je podržao svoju novu stratešku jasnoću okupljanjem ključnih globalnih ministara odbrane u Njemačkoj i obvezujući se na mjesečne sastanke radi procjene potreba vlade u Kijevu.

Ti su potezi potaknuli rastući osjećaj da rat u Ukrajini neće uskoro završiti. Glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u četvrtak da bi se rat mogao "odvući i trajati mjesecima i godinama".

Truss je u međuvremenu pozvao na proširenje američke i zapadne vojne pomoći kako bi se zaštitio od ruskog ekspanzionizma, a sve pozivajući na naoružavanje nacija na zapadnom Balkanu i država koje nisu članice NATO-a, Gruzije i Moldavije.

Rusija je odgovorila na pooštrenu zapadnu strategiju poduzimajući vlastite korake za širenje otiska sukoba, prekinuvši izvoz prirodnog plina u Poljsku i Bugarsku nakon što su se odbile pridružiti njezinoj shemi izbjegavanja sankcija kako bi platile svoje račune u rubljama. Daljnje širenje energetskog rata moglo bi Evropu dovesti u recesiju.

Kataklizmične globalne posljedice rata bile su u međuvremenu naglašene kada je Svjetska banka upozorila na najgori robni šok u posljednjih 50 godina. Rusija i Ukrajina ključni su proizvođači ugljena, nafte, prirodnog plina i jestivih ulja, a proračuni miliona ljudi širom svijeta bit će pogođeni.


Biden je završio sedmicu koji je preoblikovao svijet razotkrivanjem izvanrednog zahtjeva od 33 milijarde dolara Kongresu za oružje, ekonomsku potporu i humanitarnu pomoć Ukrajini, upozoravajući: "Cijena ove borbe nije jeftina."

Predsjednikov je zahtjev istaknuo kako rat u Ukrajini nije samo odlučujući stav njegove administracije, već da će događaji posljednjih dana izazvati političke, gospodarske i geopolitičke lančane reakcije koje će biti nemoguće predvidjeti i teško kontrolirati.

Strateško proširenje rata popraćeno je novom rundom alarmantne nuklearne retorike iz Moskve.

Iako bi povremeni razgovori o korištenju najopasnijeg oružja na svijetu mogli biti osmišljeni da zastraše zapadno stanovništvo, ipak se naglašava da će mogućnost katastrofalnog sukoba između dvije najmoćnije nuklearne nacije svijeta - Sjedinjenih Država i Rusije - postojati kao dokle god rat traje.

Ogorčene razmjene poput ove između Rusije i Sjedinjenih Država gurnule su odnose između dvije zemlje "u dubinu", rekao je američki ambasador u Rusiji John Sullivan za CNN u četvrtak.

Ukrajinska vojska saopćila je u četvrtak da ruske snage raspršuju intenzivnu vatru na više frontova. Oni traže proboj u području Iziuma na istoku Ukrajine i pokušavaju napredovati kroz regije Donjeck i Lugansk.
Kao još jedan pokazatelj da bi se rat mogao povući još duže, visoki američki odbrambeni dužnosnik rekao je da ruske snage samo "sporo i postepeno" napreduju u regiji Donbasa, dijelom zbog problema logistike i održavanja.

No, ruski napadi na civile i dalje izazivaju užasan pokolj. Ivan Fedorov, gradonačelnik grada Melitopolja, upozorio je ove sedmice da Putinove snage žele "ubiti cijeli () ukrajinski narod".

Tim CNN-a u međuvremenu je obišao grad Kharkiv na sjeveroistoku Ukrajine, koji je bio pod stalnim ruskim bombardiranjem, i otkrio vanredna razaranja.

Zapanjujuća nova procjena Visokog povjerenika UN-a za izbjeglice predviđa da se sada očekuje da će 8,3 miliona izbjeglica pobjeći iz zemlje. Do ponedjeljka je već otišlo 5,2 miliona.

Putinovo bezosjećajno zanemarivanje života nije ograničeno samo na Ukrajince koji su meta njegovog oružja.

S druge strane, ova sedmica bila je puna znakova da bi se Rusi mogli suočiti s određenom odgovornošću za očite ratne zločine. Snimka dronom koju je CNN potvrdio i geolocirao prikazuje ruska vozila na ulicama u blizini tijela civila ubijenih u Buči, izvan Kijeva. Dokazi bi mogli pomoći u opovrgavanju ruskih poricanja da su njezine trupe hladnokrvno pogubile Ukrajince.

A ukrajinska glavna tužiteljica Iryna Venediktova izjavila je u četvrtak da je identificirano 10 ruskih vojnika koji su navodno bili uključeni u mučenje civila u gradu.

Poražavajuća stvarnost na kraju odlučujuće sedmice za Zapad i Rusiju jest da je mir u Ukrajini možda dalje nego što je bio od invazije. I dok Zapad može poslati bujicu oružja, streljiva i pomoći u zemlju, on ne može okončati rat koji će u narednim mjesecima slati bolne i opasne političke, vojne i ekonomske šokove širom svijeta. To može samo Putin.

Kao što je Guterres rekao u svom intervjuu s CNN-ovim Andersonom Cooperom, "Rat neće završiti sastancima. Rat će završiti kada ga Ruska Federacija odluči prekinuti i kada postoji ozbiljan politički dogovor. Možemo imati sve sastanke, ali to je ne ono što će okončati rat."