Svijet

Kako je nastala legenda o Duhu Kijeva, ukrajinskom superheroju koji nikada nije postojao

Ruski borbeni avioni značajno nadmašuju broj ukrajinskih, no kako to u nesrazmjernim sukobima često biva, ukrajinski piloti su oni koji su ušli u legendu kao heroji. Dijelom je to tako zahvaljujući i priči o letećem asu znanom kao "Duh Kijeva". Za njega se govorilo da je oborio čak 40 neprijateljskih aviona, što je uistinu nevjerojatan podvig. Jučer su se pak pojavile informacije kako je Duh Kijeva ubijen 13. marta.

No ukrajinska komanda ratnog vazduhoplovstva jučer je upozorila na Facebooku kako je "Duh Kijeva superheroj-legenda čiji su lik kreirali Ukrajinci!".

"Molimo ukrajinsku zajednicu da ne zanemaruje osnovna pravila higijene informacija", navodi se u poruci, pozivajući ljude da "provjere izvore informacija prije nego što ih šire".

U ranijim, neprovjerenim izvještajima, Duh Kijeva je identificiran kao 29-godišnji oficir Stepan Tarabalka, za koga su vlasti potvrdile da je poginuo u borbi 13. marta i posthumno je odlikovan medaljom Heroja Ukrajine, piše BBC.

Sada zračne snage naglašavaju da "Tarabalka nije 'Duh Kijeva' i da nije srušio 40 aviona". Prema posljednjem objašnjenju "Duh Kijeva" je "zbirna slika pilota 40. brigade taktičkog vazduhoplovstva Zračnih snaga, koji brane nebo nad glavnim gradom", a ne jedan čovjek.

Ukrajinci sedmicama nisu znali šta stoji iza priče o "Duhu Kijeva" - ali to nije spriječilo da legenda postane viralna na društvenim mrežama. Ukrajinski proizvođač plastičnih aviona ICM koristio ga je kao zaštitno lice, dok je Ministarstvo odbrane objavilo je na Twitteru video u kojem se slavi Tarabalkino herojstvo.

Vojni stručnjaci rekli su za BBC kako sumnjaju da je jedan pilot mogao srušiti čak 40 ruskih aviona. Ukrajinski vojni historičar Mihail Žirohov opisao je priču o Duhu Kijeva kao "propagandu za podizanje morala".

"Neophodno je imati ovu propagandu, jer su naše oružane snage manje, a mnogi misle da ne možemo parirati Rusima. Takav junak nam je bio potreban u vrijeme rata", rekao je.

Bilo kako bilo, neoboriva činjenica jest da ukrajinski piloti još uvijek onemogućavaju Rusiji potpunu kontrolu nebom, i to leteći inferiornim, starijim MiG-ovima 29 ruskog dizajna.

Uz svu svoju vojnu moć, Rusija je imala više od dva mjeseca da uništi ukrajinsko vazduhoplovstvo- i nije uspjela. Upravo je takav razvoj situacije stvorio legendu o Duhu Kijeva.

Ukrajinske vlasti plasirale su priču o Duhu Kijeva samo nekoliko dana nakon rata. Naime, Ukrajinska sigurnosna služba (SBU) prezentirala je pilota borbenog aviona na društvenoj mreži Telegram, a u popratnom tekstu pilota naziva "Duhom Kijeva" i nebeskim anđelom koji je oborio 10 ruskih aviona. Ime "anđela" nije navedeno, a mediji su kasnije objavili da je korištena stara fotografija stara.

Ukrajinski vojni stručnjak koji je zatražio da ostane anoniman rekao je za BBC da je priča o duhu Kijeva "pomogla u podizanju morala u vrijeme kada su ljudima potrebne jednostavne priče o herojima".

Piloti kao mitološki heroji naravno nisu ništa novo, te su ušli u nacionalnu mitologiju drugih zemalja. Primjerice, Velika Britanija slavi hrabre pilote Kraljevskog ratnog zrakoplovstva koji su nadmudrili moćni nacistički Luftwaffe u bitci za Britaniju 1940. godine.

Glavni štab ukrajinskih oružanih snaga je 30. aprila rekao kako je Rusija u dosadašnjem ratu izgubila 190 aviona i 155 helikoptera. No neovisni vojni analitičari Oryx procjenjuju da su ruski izgubili tek 26 aviona, 39 helikoptera, i 48 bespilotnih letjelica. I Rusija i Ukrajina vrlo su tajnovite oko vlastitih gubitaka ratnih aviona. Brojanje je teško, jer se avioni često ruše na teritoriju pod ruskom kontrolom, a neki teško oštećeni čak i uspiju sletjeti u Rusiju

Justin Crump iz sigurnosne konsultantske kompanije Sybilline za BBC zaključuje da je legenda o duhu Kijeva važna jer u našem dobu društvenih medija "ljudi trebaju mitove, heroje i legende kako bi njihovim životima pružili koheziju i smisao".