Ruski predsjednik degradirao je FSB, kojeg okrivljuje za propuste tokom invazije na Rusiju nakon izvještaja o vojnicima koji odbijaju saradnju
"Surova" Glavna obavještajna uprava, odnosno vojna obavještajna služba Ruske Federacije (GRU) koja je, između ostaloga, 2018. godine pokušala nervnim agensom novičokom ubiti špijuna Sergeja Skripalja u engleskom Salisburyju, dobila je zapovjedništvo nad ruskim obavještajnim operacijama u Ukrajini.
GRU tako preuzima dužnost od Savezne sigurnosne službe (FSB), koju se često naziva nasljednicom zloglasnog sovjetskog KGB-a. Tu obavještajnu službu ruski predsjednik Vladimir Putin, naime, okrivljuje za propuste koji su pridonijeli ponižavajućem povlačenju njegove vojske iz Kijeva, kako prenosi britanski The Telegraph.
Do ove promjene dolazi u trenutku kada američki dužnosnici sugeriraju da ruski oficiri u Ukrajini odbijaju slušati svoje nadređene i provoditi zapovijedi. Visoki dužnosnik američke odbrane rekao je da čak i visoki zapovjednici ne slušaju zapovijedi.
Poboljšanje učinka ruske vojske
Drugi, pak, oficiri u Donbasu nisu funkcionirali s dovoljnim entuzijazmom koji se očekivao, rekao je američki dužnosnik. Analitičari ukazuju na to da je Ukrajina, uz pomoć SAD-a, imala pristup daleko boljim obavještajnim podacima od Moskve.
Do sada je više ruskih generala ubijeno u ratu, a i neki drugi visokovrijedni ciljevi, poput zapovjednog broda ruske crnomorske flote, krstarice Moskva, su uništeni.
Slanje GRU-a u Ukrajinu trebalo bi poboljšati učinak ruske vojske, kaže Andrej Soldatov, novinar specijaliziran za rusku špijunsku zajednicu.
"Na bojnom polju stvar će biti učinkovitija, naravno. Kontakt s jedinicama je bolji, logistika je bolja", rekao je on za Telegraph.
Novi čovjek zadužen za Putinovo prikupljanje obavještajnih podataka u Ukrajini je general pukovnik Vladimir Aleksejev, koji je umiješan u napade i pokušaje atentata na Zapadu.
"Velika Britanija i Evropska unija optužuju ga da je nadzirao napad hemijskim oružjem u Salisburyju 2018.", naveo je Soldatov u članku za Centar za analizu evropske politike sa sjedištem u Washingtonu.
Udarac prestižu FSB-a
"On je iskusni specijalac, a SAD ga je također sankcionirao zbog izravnog kibernetičkog uplitanja u američke izbore 2016. godine", dodaje on.
Aleksejev je unaprijeđen u prvog zamjenika šefa GRU-a 2012. godine, kada je rusko ministarstvo odbrane pokušavalo ojačati svoje špijunske sposobnosti "tvrdim momcima" koji su bili "spremni ubiti".
"Aleksejev je sudjelovao u vojnoj akciji u Siriji i bio je umiješan u sukob u Donbasu. Kolege ofici smatraju ga brutalnim i samouvjerenim do bezobzirnosti", kaže Soldatov.
"Snage poveznice unutar ruske špijunske zajednice sada su te koje su zadužene da izvuku pobjedu iz blata najgoreg vojnog i obavještajnog neuspjeha njihove zemlje od Drugog svjetskog rata".
Postavljanje GRU-a na mjesto vodeće ruske obavještajne agencije u Ukrajini, bit će velik udarac prestižu FSB-a, veće špijunske službe i službe višeg profila.