Region

Grlić Radman kontra Milanovića: Ulazak Švedske i Finske u NATO treba razdvojiti od izmjena Izbornog zakona u BiH

Hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman rekao je u srijedu da proces ulaska Finske i Švedske u NATO treba razdvojiti od procesa izmjena Izbornog zakona u BiH te dodao da Hrvatska "bezrezervno" podržava članstvo Finske i Švedske u NATO savezu.

Za izjave hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića da Hrvatska treba blokirati pristup spomenutih država u NATO sve dok se ne izmjeni Izborni zakon u BiH, kazao je da su to "ucjene" i da je to "neevropski".

"Prava hrvatskog naroda se ostvaruju pravnim mehanizmima, političkim i diplomatskim naporima, a ne ucjenama (…) Predsjednik nam sa svojim izjavama ruši reputaciju države na međunarodnoj sceni i radi političku štetu koja može ugroziti naše nacionalne interese", rekao je Grlić Radman.

Ponovio je da je stabilna BiH strateški nacionalni interes Hrvatske te istaknuo kako se nakon izbora u BiH može pojaviti sigurnosni problem ako se ne promijeni Izborni zakon, javlja Hina.

"Hrvatski narod kao najmanji narod je stiješnjen između srpskog separatizma i visoko rangiranog bošnjačkog hiperunitarizma u BiH", smatra Grlić Radman.

Važnim smatra posjet predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela Sarajevu 21. i 22. svibnja koji će, kako je rekao, "pokušati utjecati".

Podsjetio je da su zbog ruske invazije na Ukrajinu i posljedično tome rekonfiguracije svjetskog međunarodnog poretka dvije tradicionalno neutralne zemlje odlučile svoju sigurnost zatražiti u NATO savezu koji jamči sigurnost svojim zemljama članicama.

"Osjećaju se ugroženima, dobrodošle su u Savez, one, s obzirom na vlastite potencijale, jačaju time demokratske standarde i sveukupni potencijal NATO-a (…) stalni predstavnik pri NATO-u u Bruxellesu Mario Nobilo ima moj naputak za prihvaćanje aplikacije Finske i Švedske u Savez te će dobiti punomoć vlade za potpisivanje protokola koji će uslijediti ovih dana", rekao je ministar vanjskih poslova, dodavši da "postoje još nekakvi razgovori s Turskom".

Turska je, naime, zaprijetila blokadom pristupa Švedske i Finske u NATO ukoliko ne ispune uvjete Ankare, tj. moraju prestati podržavati terorističke skupine u svojim zemljama, prvenstveno Radničku stranku Kurdistana (PKK), pružiti jasna sigurnosna jamstva i ukinuti ograničenje izvoza oružja Turskoj.

Grlić Radman je rekao da nakon prihvaćanja zahtjeva Švedske i Finske potom sve ovisi o parlamentima država članica NATO-a kada će ratificirati sporazum.

"Apsolutno sam siguran da će Hrvatski sabor ratificirati sporazum kada on dođe iz Bruxellesa u Zagreb", rekao je Grlić Radman.