Svijet

Šta je to irski protokol? Kontroverzni plan koji je doveo Evropu na rub haosa. Putin nije mogao sanjati o boljem poklonu

Evropska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo i dalje su u zavadi oko Sjevernoirskog protokola, najspornijeg elementa sporazuma o Brexitu.

U posljednjem zaokretu političke sage, britanska vlada najavila je namjeru da predloži zakone koji bi izmijenili određene elemente protokola, ignorirajući ponovljene molbe Bruxellesa i Dublina da izbjegnu jednostrane promjene.

Ovaj plan britanske vlade da napusti dijelove sporazuma o Brexitu za Sjevernu Irsku uništava obnovljeni odnos s EU, rekli su politički lideri i diplomati.

Leo Varadkar, zamjenik irskog premijera, rekao je na poslovnoj večeri u Dublinu u utorak navečer da taj potez "rađa nepovjerenje u prijestolnicama EU".

Mjera bijesa i nevjerice unutar EU najbolje je vidljiva u tweetu koji je objavio njemački diplomat Sebastian Fischer, koji se smatra jednim od najblažih političara u Bruxellesu.

“Prijetimo jedni drugima kršenjem međunarodnog prava. To omogućuje stvarno dobra partnerstva", tvitao je u utorak navečer.

"Ako se pitate šta misle prijatelji i saveznici…", tvitao je irski ministar vanjskih poslova Simon Coveney u odgovoru.

Sve je veći osjećaj nevjerice i razočaranja u EU zbog stajališta Ujedinjenog Kraljevstva, s obzirom na dobru poteze koje je premijer Boris Johnson povukao u vezi sa Ukrajinom.

Jedan diplomat EU-a rekao je da jednostrano djelovanje nije "ni potrebno ni poželjno", dodajući da vrijeme za takvo nešto nije moglo biti gore.

"Neko bi mogao zamisliti da je ministrica vanjskih poslova (UK, Liz Truss) u dobroj poziciji da procijeni geostrateške implikacije svojih postupaka, ali čini se da ona daje prednost domaćoj politici nad mirom i stabilnosti na evropskom kontinentu", rekao je izvor .

"Zabrinjava činjenica da vlada Ujedinjenog Kraljevstva otvoreno govori o kršenju međunarodnog prava", rekao je Varadkar. "To stoji u suprotnosti s ogromnim vodstvom koje vlada Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje u podršci Ukrajini protiv Rusije, koja je na vrlo ozbiljan način prekršila međunarodno pravo"

Ali zašto je protokol toliko kontroverzan?

Protokol je poseban aranžman koji osigurava da kopnena granica između Sjeverne Irske, koja je dio Ujedinjenog Kraljevstva i Republike Irske, koja je država članica EU i dalje ostaje nevidljiva i poštuje mirovni sporazum koji je okončao desetljeća sektaškog nasilja.

Prema protokolu, Sjeverna Irska slijedi carinska pravila EU-a, ostaje dio jedinstvenog tržišta za robu i primjenjuje zakon EU-a o PDV-u (porez na dodanu vrijednost) kako bi se izbjegle granične provjere između dviju strana.

Odredbe su pozdravili nacionalisti, koji zagovaraju bliže veze s Irskom i EU, ali su razbjesnile unionistički pokret, koji se žali da je protokol stvorio nepotrebnu granicu u Irskom moru i učinkovito odvaja pokrajinu od ostatka Ujedinjenog Kraljevstva .

Posljednji izbori za Skupštinu Sjeverne Irske donijeli su jasnu protokolsku većinu i doveli izvršnu vlast koja dijeli vlast u zastoj.

U međuvremenu u Londonu, vlada premijera Borisa Johnsona kaže da je potrebno ponovno pregovarati o dogovoru jer šteti lokalnoj ekonomiji i podriva odnos istoka i zapada.

Bruxelles je uzvratio udarac i inzistira da je protokol jedina održiva alternativa tvrdoj granici i da se svaka prilagodba treba izvršiti unutar postojećeg okvira.

Savršen poklon za Putina

Dugotrajna kontroverza izazvala je strah od trgovinskog rata, ali politička kriza je mnogo dublja. Jasno je svima da ova situacija koja je Evropu podijelila u dva tabora u kojima se na jednoj strani nalazi EU sa Sjevernom Irskom, a na drugoj strani Ujedinjeno Kraljevstvo, najviše odgovara Vladimiru Putinu. U njegovim očima Evropljani su sami napravili pukotinu u svom oklopu u najgorem mogućem trenutku po njih i Ukrajinu.

Velika Britanija koja je uz SAD vodeća država kada je u pitanju pomoć Ukrajini, sada je u ozbiljnom političkom sukobu sa Evropskom unijom.