Zdravlje

Sve je više slučajeva majmunskih boginja. Šta je to uopće, kako se zarazi i ima li tretmana?

Slučajevi majmunskih boginja - rijetke, malo poznate bolesti - istražuju se u evropskim zemljama, uključujući Veliku Britaniju, SAD, Kanadu i Australiju, piše BBC.

U petak je Velika Britanija potvrdila da se broj slučajeva više nego udvostručio, čime je ukupan broj slučajeva dostigao 20.

Ministar zdravstva Sajid Javid rekao je da je potvrđeno 11 novih slučajeva i da je većina slučajeva bila blaga.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva kupila je vakcine protiv velikih boginja kako bi se zaštitila od majmunskih boginja.

Koliko su česte majmunske boginje?

Majmunske boginje izaziva virus majmunskih boginja, član iste porodice virusa kao i malih boginja, iako su mnogo manje teške i stručnjaci kažu da su šanse za infekciju male.

Javlja se uglavnom u udaljenim dijelovima centralnih i zapadnoafričkih zemalja, u blizini tropskih prašuma.

Postoje dva glavna soja virusa - zapadnoafrički i centralnoafrički.

Dvoje zaraženih pacijenata u Velikoj Britaniji doputovalo je iz Nigerije, pa je vjerovatno da boluju od zapadnoafričkog soja, koji je općenito blag, ali to još nije potvrđeno.

Drugi slučaj je zdravstveni radnik koji je pokupio virus od jednog od pacijenata.

Noviji slučajevi nemaju nikakve poznate veze jedni s drugima, niti historiju putovanja. Čini se da su ga uhvatili u Velikoj Britaniji od širenja u zajednici.

Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva kaže da bi svi koji su zabrinuti da bi mogli biti zaraženi trebali posjetiti zdravstvenog radnika, ali da kontaktiraju kliniku.

Koji su simptomi?

Početni simptomi uključuju groznicu, glavobolje, otoke, bolove u leđima, bolove u mišićima i opću bezvoljnost.

Kada groznica prođe, može se razviti osip, koji često počinje na licu, a zatim se širi na druge dijelove tijela, najčešće dlanove i tabane.

Osip, koji može izazvati jaki svrab ili biti bolan, mijenja se i prolazi kroz različite faze prije nego što konačno formira krastu koja kasnije otpada. Lezije mogu uzrokovati ožiljke.

Infekcija obično nestaje sama od sebe i traje između 14 i 21 dana.

Kako dođe do zaraze?

Majmunske boginje se mogu prenijeti kada je neko u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom. Virus može ući u tijelo kroz oštećenu kožu, respiratorni trakt ili kroz oči, nos ili usta.

Ranije nije opisana kao polno prenosiva infekcija, ali se može prenijeti direktnim kontaktom tokom seksa.

Također se može prenijeti kontaktom sa zaraženim životinjama kao što su majmuni, pacovi i vjeverice, ili preko predmeta kontaminiranih virusom, poput posteljine i odjeće.

Koliko je opasno?

Većina slučajeva virusa je blaga, ponekad nalik na vodene kozice i nestaje sam od sebe u roku od nekoliko sedmica.

Majmunske boginje ponekad mogu biti teže, međutim, i prijavljeno je da su uzrokovale smrt u zapadnoj Africi.

Da li su homoseksualci u većem riziku?

Iako su neki od slučajeva viđeni kod homoseksualaca i biseksualnih muškaraca, svako ko dođe u bliski kontakt s nekim ko ima majmunske boginje potencijalno bi mogao dobiti virus.

Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva saopćila je da je "značajan dio" nedavnih slučajeva u Velikoj Britaniji i Evropi pronađen kod homoseksualaca i biseksualnih muškaraca "pa ih posebno ohrabrujemo da budu oprezni na simptome i potraže pomoć ako su zabrinuti".

Koliko su česte epidemije?

Virus je prvi put identificiran kod majmuna u zatočeništvu, a od 1970. godine zabilježene su sporadične epidemije u 10 afričkih zemalja.

2003. godine došlo je do izbijanja zaraze u SAD, prvi put da je viđena izvan Afrike. Pacijenti su se zarazili od bliskog kontakta sa prerijskim psima koji su bili zaraženi malim sisarima uvezenim u zemlju. Prijavljen je ukupno 81 slučaj, ali nijedan nije doveo do smrti.

U 2017. Nigerija je doživjela najveću poznatu epidemiju. Postojala su 172 sumnjiva slučaja, a 75% žrtava su muškarci između 21 i 40 godina.

Šta je tretman?

Ne postoji tretman za majmunske boginje, ali se epidemije mogu kontrolisati prevencijom infekcije.

Dokazano je da je vakcinacija protiv malih boginja 85% efikasna u prevenciji majmunskih boginja.

Velika Britanija je kupila doze vakcine protiv velikih boginja, ali nije jasno koliko bi uboda moglo biti dato.

Antivirusni lijekovi također mogu pomoći.