Nakon trilateralnog sastanka predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića, predsjednika Slovenije Boruta Pahora i predsjednika Austrije Alexandera Van der Bellena na Brijunima, Milanović je ponovo govorio o Bosni i Hercegovini.
Novinarima je rekao da je na sastanku govorio i o statusu Hrvata u BiH.
"Prava se sistematski i perfidno krše. Nasilni rasplet, ako je to utjeha, praktički nije moguć. No, politička nestabilnost je stvarnost Hrvata u BiH i preko toga Hrvatska neće moći prijeći", rekao je Milanović.
Zatim je komentirao ulazak Švedske i Finske u NATO, pa se ponovo dotakao BiH.
"Iskren da budem, nemam simpatije za stav Turske kada je u pitanju širenja NATO-a. Ja sam tu konzervativan prema svima. To je ekskluzivan savez, a Hrvatska je na to morala čekati 100 godina. Mora se znati da je Hrvatska je omogućila prekid rata u BiH 1995. godine. Nije to uradio NATO. Sedmicama je trajalo sve dok vojnici iz Hrvatske nisu došli do Banje Luke i to zahtjev Amerike. To su činjenice. Nećemo šutjeti o tome. To su notorne činjenice. Prošlo je puno godina i smeta mi kada se tuđi strahovi uzimaju u obzir, a mi smo čekali godinama. Gledalo nam se pod noktom", kazao je Milanović.
Potom je dodao kako nema tu zluradosti, ali da pravila i red moraju važiti za sve.
"Ne podržavam razlog zbog kojeg se blokira Švedska. Jer ako govorimo o NATO savezu i njegovoj vrijednosti, mogu da kažem da sam ja odgojen u NATO-u. Tamo sam započeo svoju karijeru. Moramo naučiti govoriti istinu, različiti smo i nismo svi isti. Zbog tih razlika sada imamo probleme. Švedska ima određene demokratske standarde koji su skupi i to puno košta. Turska ima drugačiji pristup i sada je došlo do sukoba tih interesa. Preko reda samo ako ti je glava u torbi, a ja to ne vidim", kazao je Milanović.
Pahor je rekao kako se Švedska i Finska odriču neutralnosti, ne zbog prestiža, nego zbog opasnosti.
"Bilo koja država svoju sigurnosnu politiku treba da brani članstvom u NATO-u. Evropska perspektiva je jedino trajno jamstvo za mir i sigurnost", kazao je Pahor.
Kazao je i kako je oduvijek bio za mirno rješavanje svih sukoba, referirajući se na rat u Ukrajini.