Politika

Pacijente u bolovima na KCUS-u odbili operirati. Vratili ih u Opću bolnicu

Zadnjih sedmica nekoliko pacijenata koji su imali akutni zdravstveni problem i trebali operaciju, upućeno je usmenom instrukcijom s Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) u Opću bolnicu Prim. dr. Abdulah Nakaš, potvrđeno je Raportu u Općoj bolnici.

Šta je menadžment KCUS-a preporučio

Riječ je o pacijentima koji su imali dijagnozu akutnog holecistisa (upala žuči), inkarcerirane kile ili akutnog abdomena.

Prema našim saznanjima, svi ti pacijenti su ili bili hospitalizirani na KCUS-u i konzervativno liječeni nekoliko dana ili su vraćeni s trijažnog punkta. Sugerirano im je da se obrate u Opću bolnicu radi operacija koje se na KCUS-u, prema dokumentu koji Raport ima u posjedu, ne mogu raditi, što je preporuka menadžmenta najveće zdravstvene ustanove u BiH?!

Dokument u kojem se opisuje zašto su pacijenti upućeni u Opću bolnicu

Dakle, prema našim saznanjima, svi pacijenti koji su primljeni u ovu ustanovu imali su akutnu dijagnozu i zbog odlaganja operacija život im je bio ugrožen.

„Pacijenti se vraćaju sa KCUS-a i upućuju u Opću bolnicu, kako bi menadžment KCUS-a mogao praviti famozne uštede. A pacijentima je u pitanju bio život. Da su odmah primljeni i da je urađena operacija, u klinici bi se zadržali dva dana. Ovako su morali biti sedam. Jer su bili dva u bolnici, gdje im je dokumentovano da imaju problem. Vraćeni su kući, gdje su sjedili pod bolovima i pokušavali dobiti uslugu. Nakon toga dolaze opet kod nas i tu je već sve iskomplicirano“, kažu nam u Općoj bolnici.

Odgovor zbog čega nisu mogli biti urađeni operativni zahvati žučne kese ili akutnog abdomena, zatražili smo i od KCUS-a. Da bi nam dali tačne podatke, s KCUS-a kažu da moraju imati sve informacije vezane za bolesnike koji su navodno vraćeni.

„Kao odgovorna zdravstvena ustanova ne možemo na osnovu nagađanja i informacija rekla-kazala davati službena saopćenja - izjave. KCUS dnevno zbrinjava više hiljada bolesnika. O svemu uredno vodimo evidenciju i svaka naša izjava praćena je uredno vođenim medicinskim protokolima, iza kojih stoje timovi ljekara i medicinskog osoblja“, kazali su za Raport s KCUS-a.

Javnost je ostala uskraćena za odgovore

Raport je odlučio ipak ne poslati imena pacijenata koji su prošli kroz ovu golgotu.

Tako je javnost ostala uskraćena za odgovor kako je moguće da se u najvećoj i najopremljenijoj zdravstvenoj ustanovi u BiH ne mogu uraditi rutinski zahvati poput operacije žuči. Također, ovo otvara nove dileme kod pacijenata kome da se obrate u slučaju zdravstvenih tegoba, kao i kome mogu vjerovati.

Osim toga, postavlja se pitanje, zašto se za KCUS izdvaja 149 miliona KM, ako ova ustanova neće biti u stanju pružati usluge?