Svijet

Neven Anđelić iz Londona za Raport objašnjava pozadinu političke drama u Velikoj Britaniji i šta možemo očekivati

Odluka premijera Velike Britanije Borisa Johnsona da podnese ostavku uzdrmala je cijeli svije. Johnson je kazao da poziciju premijera želi da zadrži sve do izbora novog lidera Konzervativne stranke, a što bi se prema najavama trebalo desiti do jeseni.

Bitno je napomenuti da je Johnsona u protekla dva dana napustilo više od 40 saradnika, koji su, jedan za drugim počeli davati ostavke na svoja mjesta u vladi, dok je jučer navečer cijeli uži kabinet posjetio britanskog lidera kako bi ga uvjerio da mora podnijeti ostavku.

Ko će biti novi premijer?

Val ostavki u vladi pokrenuli su dva Johnsonova najbliža saradnika - ministar finansija Rishi Sunak i ministar zdravstva Sajid Javid, koji su u utorak unutar nekoliko minuta jedan od drugog podnijeli ostavke na svojim pozicijima.

Neven Anđelić profesor je međunarodnih odnosa koji živi u Londonu. Za Raport je pojasnio šta se dešava u Ujedinjenom Kraljevstvu i šta još možemo očekivati.

"Mjesecima unazad se pitalo kada će biti njegov politički kraj. Međutim, on je nekako uvijek uspijevao da opstane zbog svojih sposobnosti da uvjeri ljude, ali i da ne ispuni obećanja. Napokon je došao kraj takvoj situaciji. Bilo je samo pitanje koliko dugo će pokušati da odolijeva, međutim od prije dvije noći kada su dvojica vrlo važnih ministara podnijela ostavke, uslijedila je cijela serija ostavki. Nakon toga došla je urgencija da i on podnese ostavku, što je Johnson odbijao i napokon to se danas završilo", kazao je profesor Anđelić.

Neven Anđelić: Ovo su svi očekivali

Ono što je posebno privuklo pažnju javnosti je izjava Johnsona da daje ostavku na mjesto šefa stranke, ali da će premijer ostati sve do jeseni. Anđelić nam je kazao kako su se oko toga odmah pojavile diskusije među svjetskim analitičarima.

"Postoje dva načina podnošenja ostavki na mjesto premijera. Jedna je da odmah, a druga je da bude tu sve dok se ne izabere nasljednik. On ide na drugu varijantu. Međutim, postoje snage unutar Konzervativne partije koje ga se žele riješiti, ali i izvan Konzervativne partije. Tačnije, druge parlamentarne stranke unutar opozicije koje ga se žele riješiti što prije jer misli da čini samo štetu. Da li će se to desiti to je pitanje. U prošlosti kada je Theresa May podnijela ostavku, ona je ostala sve dok Johnson nije izabran. Postoje presedani i to je jedna logična i normalna procedura, međutim sa Johnsonom nije baš sve bilo logično i normalno", kazao je on.

Iako je donedavno bilo dosta mišljenje kako bi najizgledniji nasljednik Johnsona mogla biti ministrica vanjskih poslova Liz Truss, njezin ostanak uz premijera u trenutku kada mu je većina stranke okrenula leđa mogao bi znatno ugroziti njezine izglede za preuzimanje vlasti u stranci. S druge strane, analitičari vjeruju kako su trenutno najbolje pozicionirani Javid i Sunak, čije su ostavke pokrenule potres koji je doveo do Johnsonovog odlaska.

"Prva stvar koja bi se trebala uraditi ukoliko bi on bio prinuđen da smjesta napusti poziciju je da se izabere privremeni nasljednik koji bi bio imenovan kao vršitelj dužnosti. Sada tu nastaje problem jer većina Johnsonovog kabineta ima ambicije da uđe u utrku za nasljednika. Liz Truss je upravo na putu gdje je trebala da prisustvuju sastanku G20, ali ona se smjesta vraća kući jer očito ima ambicije za takvo nešto. U tom smislu, imena koja se spominju kroz kladionice su upravo ona, ali prethodni ministar vanjskih poslova i koji je bio protivnik Johnsonu prije tri godine. Tada ga je Johnson pobijedio", kazao je Anđelić.

Kap koja je prelila čašu

Na kraju razgovora se osvrnuo na atmosferu među građanima, ali i afere koje su obilježile mandat Johnsona.

"Život u Velikoj Britaniji teče kao da se ništa nije desilo. Funta je malo poskočila nakon najave da podnosi ostavku. To je nešto što se gleda. Mediji pokušavaju razgovarati sa građanim kako bi vidjeli šta misle, ali nema uzbuđenja oko toga. Ljudi komentarišu u prolazu, ali život ima svoje tokove i na neki način je već dosta prilično učestalog cirkusa. Kada opisujem potencijalno kao cirkus to se dešavalo tokom njegovog mandata. Afere su bile konstanta. Sve ih je činio na vrlo liberalan način, a onda se izvinjavao i tvrdio da se nije baš najbolje sjećao kada su se dešavale. U principu, nije bio privržen istini i to je na kraju dovelo do ovog kranjeg pritiska.

Afere kada su se okupili i pili uprkos mjerama zabrane, i pokazali jednu dvoličnost i licemjere, nije toliko zamjerena, ali mu je zamjereno što nije bio iskren. Kap koja je prelila čašu je ponovno da se dio u aferi kada njegov jedan od saradnika, Chris Pincher, seksualno napastvovao neke mlade ljude u Londonu.

Johnson je za to znao. To je bila konstata ponašanja tog člana Parlamenta i Konzervativnie partije, a on ga je promovisao politički. Tokom prošle sedmice je tvrdio da nije znao, da bi se sada svaki dan dolazilo do korekcije tog negiranja. Kako kaže možda je znao ali nije se najbolje sjetio. Njegovi najbliži saradnici su odlučili da više ne žele da budu u strahu i za partiju i narod", kazao je Anđelić za Raport.