Kultura

Historijski muzej BiH: Otvorena izložba “ŠTO TE NEMA” u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici

U Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu u četvrtak naveče otvorena je izložba Spatium Memoriae "ŠTO TE NEMA", koja se održava u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

Spatium Memoriae "ŠTO TE NEMA" je arhiva globalnog umjetničkog projekta bosanskohercegovačko-američke umjetnice Aide Šehović, posvećenog kolektivnom sjećanju na genocid u Srebrenici. Tokom svojih prvih 15 godina "ŠTO TE NEMA" je primarno postojao kao živi spomenik sačinjen od prikupljenih fildžana, koji su putovali širom Sjedinjenih Američkih Država i Evrope.

Bosanska kafa

Volonteri, prolaznici i šira javnost su pozivani da u poredane fildžane sipaju bosansku kafu koja se pravila na licu mjesta i da ih “nepopijene” ostave na tlu, u znak sjećanja na žrtve. Zahvaljujući kontinuiranom radu i rastućoj globalnoj mreži, ovaj putujući spomenik je tokom 15 godina prikupio više od 8.372 fildžana za svaku žrtvu genocida.

Autorica izložbe Aida Šehović rekla je da ovaj spomenik postoji radi zajedničkog rada i truda da se oda počast žrtvama genocida u Srebrenici i da se takvi zločini nikada ne zaborave i ne ponove.

"Ali 'ŠTO TE NEMA' je isto tako simbol naše solidarnosti, podrške i povjerenja jednih prema drugima. Povjerenja kojeg su Nura Begović i Hajra Ćatić, koja više nije sa nama, imale prije 17 godina kada su sa članicama njihovog udruženja 'Žene Srebrenice' podržale moju ideju i prikupile prvih 923 fildžana koji su postali dio spomenika", kazala je Šehović dodajući da je to simbol i povjerenja koje su imale porodice koje su izgubile svoje najbliže, porodice širom dijaspore, razni partneri, organizacije i grupe, stotine volontera, hiljade ljudi posjetilaca i prolaznika koji su zajedno sa njima gradili spomenik na trgovima širom svijeta.

Istakla je i da je to simbol povjerenja koje je imao Memorijalni centar Srebrenica kada ih je pozvao 2020. godine sa željom da se fildžani vrate svojoj kući, sa ciljem da do 2025. osmisle i sagrade spomenik na mjestu zločina.

"ŠTO TE NEMA": Umjetnički odgovor na genocid u Srebrenici (Foto: AA)

Kustosica Historijskog muzeja BiH Elma Hodžić pročitala je na otvaranju izložbe esej koji je nastao povodom izložbe i objašnjava ulogu Historijskog muzeja u nastanku i razvijanju ovog jedinstvenog spomenika.

"Spomenik 'ŠTO TE NEMA' kao umjetnički odgovor na genocid u Srebrenici formulisan je u naslovu kao pitanje na koje ni zdrav razum ni historija ni umjetnost ne mogu brzo ni jednostavno odgovoriti", navela je Hodžić i dodala da ovo pitanje otvara ontološki prostor pred kojim se našao svako ko je iskusi gubitak, bol, nedostajanje:

"Odmah u naslovu ovaj rad se približava i obraća čovjeku kao biću čije iskustvo sadrži taloge emocija akumuliranih različitim traumama i tokovima života."

Ključna uloga

Izložba se sastoji od fildžana koji su bili dio nomadskog spomenika i koji su posloženi u policama dizajniranim prema arhivskom sistemu koji koristi Međunarodna komisija za nestale osobe za čuvanje i identifikaciju posmrtnih ostataka.

Spatium Memoriae upoznaje posjetioce s ličnim, emotivnim i historijskim posljedicama genocida, pozivajući javnost da uči o ključnoj ulozi koju umjetnost ima kao sredstvo za društvenu transformaciju i prevenciju sistematskog nasilja. Izložba Spatium Memoriae "ŠTO TE NEMA" ilustrira kako umjetnost kreira katarzična mjesta kolektivnog sjećanja koja mogu biti korištena kao mehanizmi za oporavak, iscjeljenje i prevenciju zločina.

Nepotpuna arhiva je prvi put bila predstavljana na 58. Venecijanskom bijenalu kao dio izložbe ARTIVISM koju je organizovao Auschwitz institut za prevenciju genocida i masovnih zločina. Arhiva je predstavljena u Kanadskom muzeju za ljudska prava u Winnipegu i Laumeier Sculpture Parku u St. Louisu 2021. godine.

Završna postavka "ŠTO TE NEMA" u obliku živog spomenika s kafom i fildžanima postavljena je 2020. godine u Memorijalnom centru Srebrenica, gdje će biti izgrađena i permanentna verzija spomenika u skoroj budućnosti.