Mira Estate, firma za luksuzne nekretnine iz Dubaija, ima razloga za slavlje – u prvoj polovini 2022. zabilježili su stopostotni rast prodaje kupcima iz Rusije i drugih bivših sovjetskih država. Tržište nekretnina u Dubaiju zahuktalo se u posljednjih nekoliko godina, a zbog zapadnih sankcija bogati Rusi sve češće bacaju oko na Ujedinjene Arapske Emirate
Milijarder Roman Abramovič, bivši vlasnik nogometnog kluba Chelseaja i dugogodišnji saradnik ruskog predsjednika Vladimira Putina, navodno traži kuću na Palm Jumeirahu u Dubaiju, kultnom arhipelagu umjetnih otoka dizajniranih tako da izgledaju poput palme.
Nakon strmoglavog pada na početku pandemije, finansijsko i komercijalno središte Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) doživjelo je stabilan oporavak jer su druga tržišta zbog covida i dalje provodila rigorozne mjere, a UAE je imao opušteniji pristup.
Krenuli su i s novim izdavanjem viza za osobe s dugotrajnim boravkom i digitalne nomade, potpisali su historijski sporazum o normalizaciji odnosa s Izraelom, liberalizirali neka od svojih društvenih pravila te se prebacili s islamskog vikenda od petka do subote na vikend od subote do nedjelje.
Odluka da ostanu neutralni u trenutku u kojem je velik dio bogatog svijeta zatvorio svoja vrata Rusima nakon Putinove invazije na Ukrajinu krajem veljače dobro se isplatila UAE-u, čiji status porezne oaze i reputacija finansijske diskrecije čine tu zemlju privlačnom mnogim bogatašima u svijetu.
Dubajska brokerska kuća Betterhomes, na ljestvici objavljenoj u aprilu, otkrila je da su se Rusi pomaknuli za dva mjesta i postali peti najveći kupci nekretnina u Dubaiju u prvom kvartalu. Firma Henley & Partners sa sjedištem u Londonu u junu je objavila izvještaj u kojem se predviđa da će Ujedinjeni Arapski Emirati ove godine biti top svjetska destinacija za najbogatije, s predviđanjima da će primiti 4.000 novih milionera. Rusija bi u međuvremenu trebala izgubiti 15.000 milionera, prema istraživanju firme.
Ruski kupci uglavnom biraju luksuzne nekretnine, posebno vile oko mora, poput Palma Jumeiraha te luksuznih imanja Beachfront i La Mer duž gradske obale.
'Sve u blizini mora s dobrim pogledom, to im je uvijek na prvom mjestu. Kupci traže kombinaciju nekretnina za držanje i iznajmljivanje kao ulaganje, ali za osobnu upotrebu, premda je većina za ulaganje', rekao je za CNBC Tahir Majithia, izvršni partner u firmi za nekretnine Prime Capital u Dubaiju. 'Blok poslovi', kojima kupac kupuje cijeli sprat ili nekoliko njih, vrlo su česti. Jedan sprat luksuzne stambene zgrade koštat će u prosjeku između sedam i deset miliona dolara, rekao je Majithia, iako to ovisi o lokaciji i veličini. Primijetio je i da su neki od kupaca likvidirali svoju imovinu u drugim zemljama i prebacili novac u Dubai, a često kupuju i u kriptovalutama.
S druge strane Financial Action Task Force, jedna od ključnih svjetskih organizacija za borbu protiv pranja novca, u martu je stavila UAE na svoju 'sivu listu' zbog zabrinutosti da postoje 'strateški nedostaci' u zaustavljanju nezakonitih finansijskih aktivnosti. No emiratsko tijelo zaduženo za suzbijanje nezakonitih finansijskih aktivnosti reklo je da UAE 'iznimno ozbiljno shvaća svoju ulogu u zaštiti integriteta globalnog finansijskog sistema i da će blisko sarađivati s FATF-om kako bi brzo poboljšali identificirana područja'.
Vlasti UAE-a obećale su uhvatiti se u koštac s nezakonitim protokom novca te ubrzavaju svoje reforme u nastojanju ispunjavanja međunarodnih standarda.
'Siguran sam da mnogi Rusi pokušavaju riješiti svoje probleme, ali Dubai će u konačnici imati koristi od svake krize. Iskreno govoreći, ove sankcije stvaraju nervozu među ljudima. Ako nam novac legalno stigne kroz bankarski sistem i sve bude profesionalno, poslovat ćemo s tim ljudima', rekao je emiratski nekretninski magnat Husain Sajvani u intervjuu za CNBC ubrzo nakon početka rata u Rusiji.