Politika

Der Standard: Banja Luka i Beograd su predstraže Moskve, čeka se najvažnija odluka EU koja će ugasiti velikosrpske snove

Dana 6. maja 1992. srpski i hrvatski nacionalistički vođe Bosne i Hercegovine, Radovan Karadžić i Mate Boban, sastali su se u Grazu, gdje su dogovorili podjelu zemlje. Ti su se planovi temeljili na sporazumu koji su potpisali predsjednici Srbije i Hrvatske, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman, u Karađorđevu u Srbiji, u martu 1991. 30 godina kasnije, nasljednici ove četvorice gospodara rata sada pokušavaju ostvariti ratne ciljeve uz pomoć Moskve, piše Der Standard.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i njegov hrvatski kolega Zoran Milanović ispleli su lobističku mrežu protiv Bosne širom EU do Bruxellesa. Milorad Dodik i Dragan Čović, nasljednici Karadžića i Bobana, rade na rušenju zemlje i njenog poslijeratnog poretka, Daytonskog mirovnog ugovora. Dodik pokušava odvojiti dio zemlje pod srpskom dominacijom, Republiku Srpsku (RS), i pripojiti je Srbiji. Srbijanski ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin protagonist je plana stvaranja Velike Srbije, "srpskog svijeta", odnosno "političkog i državnog prostora" na kojem bi trebali živjeti svi Srbi.

Novi izborni zakon

Predsjednik HDZ-a Čović prijeti bojkotom izbora planiranih za oktobar ako se ne promijeni izborni zakon u skladu s njegovim etnonacionalističkim idejama. EU posrednici Angelina Eichhorst i Olivér Várhelyi igraju dvostruku ulogu. Eichhorst slovi za zastupnika Čovićevih zahtjeva. Izvršila je golem pritisak na nenacionaliste da pristanu na etnizaciju izbornog zakona, iako to ne bi bilo u skladu s presudama Evropskog suda za ljudska prava (ECtHR).

Čovićev cilj je ponovna uspostava hrvatske države, takozvane Hrvatske Republike Herceg-Bosne koja je nastala u ratnim uvjetima. U februaru ove godine uputio je apel zastupnicima u parlamentu RS: "Čuvajte svoju Republiku Srpsku!" Dodik poziva na stvaranje hrvatskog entiteta, dobro znajući da bi to značilo kraj njemu mrske Bosne.

"Niko ne bi trebao biti u iluziji da je Dodik svoje planove o odcjepljenju stavio na čekanje."

Sekretar EU za proširenje Várhelyi, osoba od povjerenja Viktora Orbána, nedavno je potvrdio da je Beograd napravio "dobar napredak". Čini se da to što je Transparency International isti dan zauzeo potpuno drugačiji stav i potvrdio da Beograd nije demokratija nego "hibridni sistem" nikoga u Bruxellesu ne smeta. Várhelyi je spasio Dodika od sankcija EU-a koje je SAD uveo 2017., a pooštrio u januaru.

Čini se da su Dodikovi planovi o nezavisnosti, odobreni od strane parlamenta RS-a u decembru, zanemareni zbog pretjeranih vojnih gubitaka Moskve u Ukrajini. “Velikosrpski” saveznici Moskve drugačije su zamislili “specijalnu vojnu operaciju” Vladimira Putina. Ipak, niko ne treba imati iluziju da je Dodik svoje planove o odcjepljenju stavio na čekanje. Nakon sastanka s Putinom u Sankt Peterburgu u junu, Dodik je rekao da se "moli Bogu da se Donald Trump vrati na vlast u Americi". Srbi sada moraju "biti strpljivi" i "čekati odgovarajuće globalne okolnosti" kako bi postigli svoj cilj nezavisnosti od Bosne.

Prijatelji Rusije

Dodik, koji se s Putinom susreo više od deset puta, istakao je kako je dobio uvjeravanja da Rusija nikada neće napustiti njegove prijatelje. To je već nekoliko puta dokazao Putinov ambasador u BiH Igor Kalabuhov, koji je nedugo nakon ruskog napada na Ukrajinu na bosanskoj televiziji FTV upozorio da bi bosanskohercegovačke NATO ambicije mogle imati posljedice. Ako se Sarajevo previše približi NATO-u, Moskva će biti spremna. Na 30. obljetnici osnivanja RS-a 9. januara u Banjoj Luci počasni gost uz Dodika na tribinama bio je i Putinov ambasador. Ovom protuustavnom događaju prisustvovali su i srbijanska premijerka Ana Brnabić i njen ministar unutrašnjih poslova. Čak je i Vinko Pandurević, kojeg je Haaški sud za ratne zločine osudio za umiješanost u genocid u Srebrenici, dobio mjesto odmah iza Dodika.

Moskva je prije mnogo godina upala u vakuum koji su Washington i Bruxelles ostavili na Balkanu i od 2018. godine vojno oprema paravojske RS-a, zaobilazeći zajedničke nacionalne oružane snage.

Bliske veze

Dodikovo ponašanje postalo je radikalnije i nestalnije: zastupnika njemačkog SPD-a Adisa Ahmetovića nazvao je "Hitlerovim omladincem", a na predizbornoj kampanji uzviknuo je: "Živjela Srbija, živjela Rusija, živjela Republika Srpska!" Na paradi 9. maja u Banjoj Luci, na kojoj su sudjelovali i članovi Putinove motociklističke grupe Noćni vukovi, nosio je rusku lentu svetog Jurja, simbol podrške Putinovoj kampanji u Ukrajini.

Grad Niš na jugu Srbije nedavno je proslavio desetu godišnjicu rusko-srpskog "Civilnog centra za odgovor", koji Moskva koristi za tajne operacije na Balkanu, a koji je uspostavljen na inicijativu ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua. Mediji koje je složio Vučić preuzimaju propagandu Kremlja i šire da je Ukrajina napala Rusiju 24. februara, a ne obrnuto. To i ne čudi jer je Vučić bio Miloševićev ministar propagande koji je 1995. javno rekao da za svakog ubijenog Srbina treba pogubiti 100 Bošnjaka. Beograd i Banja Luka postali su de facto predstraže Moskve.

Srpska Ahilova peta

Ima li u ovim okolnostima smisla nastaviti pregovore s Beogradom o pristupanju EU? Još se čeka najvažnija odluka EU o osujećivanju velikosrpskih planova: Ako bi Bruxelles znatno povećao mirovne snage EU Eufor, koje trenutno broje samo 1.100 lako naoružanih vojnika, opremio ih tenkovima i djelomično ih premjestio u Brčko distrikt, to bi značilo da je velikosrpski san gotov. Brčko dijeli RS na istočni i zapadni dio i time je srpska Ahilova peta.