Italijanski premijer Mario Draghi u četvrtak je rekao da će podnijeti ostavku zbog političke krize u Italiji.
Draghi je preživio glasanje o povjerenju u italijanskom Senatu u četvrtak, ali je budućnost njegove vlade dovedena u pitanje zbog bojkota glasovanja od strane populističkog Pokreta 5 zvijezda (5SM), ključnog koalicijskog saveznika, piše DW.
Parlamentarci 5SM-a odbili su sudjelovati u glasovanju zbog protivljenja dijelovima nacrta zakona o olakšicama za vrtoglavo povećanje cijena energije s kojim je glasovanje o povjerenju bilo povezano.
Draghi je pobijedio na izborima 172-39, ali bojkot 5SM-a predstavlja jasnu prijetnju njegovoj vladi.
Bivši šef Evropske cenralne banke (ECB), Draghi postao je šesti italijanski premijer u 10 godina kada je u februaru 2021. preuzeo dužnost od Giuseppea Contea iz 5SM-a.
Draghi je jasno rekao da je 5SM koalicijski partner u njegovoj vladi jedinstva i da nema namjeru vladati bez njih.
Lider 5SM Conte najavio je bojkot u srijedu, što je dovelo do nagađanja da bi Draghi mogao podnijeti ostavku zbog izdaje.
5SM, otpuštanjem članova i gubitkom podrške, riskira poticanje političke krize
5SM je otpuštao članove, a njegovo se vodstvo našlo na udaru kritika iz cijelog političkog spektra zbog protivljenja prijedlogu zakona koji bi, između ostalog, dopustio Rimu da izgradi spalionicu smeća izvan grada kako bi se nosio s ogromnim problemima otpada. Ostali elementi prijedloga zakona uključuju smanjenje poreza na plin i dizel, kao i olakšice za račune za komunalije za potrošače.
Unatoč prebjezima visokog profila - poput ministra vanjskih poslova Luigija di Maija, koji je napustio 5SM da bi osnovao vlastitu stranku - Conte je odbio popustiti po tom pitanju.
Ostali članovi koalicije pobunili su se protiv Conteova stava tokom parlamentarne rasprave. Liberalna senatorica Emma Bonino rekla je da biti u vladi "nije kao uzeti jelovnik i odlučiti, predjela, ne; gelato, da."
Iako je 5SM bio najveći pobjednik na izborima 2018., zlobna grupa brzo je gubila parlamentarce, kao i podršku javnosti.
Draghi stabilizirajuća figura za Italiju, EU
Draghijeva uloga premijera pomogla je stabilizaciji Italije, kao i uloge zemlje u Evropi. To nije mala stvar u dva pogleda.
U smislu vanjske politike i geopolitike, Draghi je evoluirao u ključnu figuru na evropskoj političkoj pozornici jer je ruska invazija na Ukrajinu povećala pritisak na blok da djeluje.
Izbacivanje Draghija s dužnosti sada riskira "destabilizaciju Evrope", kritizirao je Antonio Saccone — saveznik bivšeg premijera Silvija Berlusconija. Saccone je grmio protiv članova 5SM-a, rekavši: "Učinili biste ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu uslugu."
Na domaćem planu, Draghijeva prisutnost pogodovala je Italiji — trećoj najvećoj ekonomiji u eurozoni — u očima Evropske unije i ECB-a, koji su pooštrili monetarnu politiku prema Italiji zbog njenog duga i političke nestabilnosti.
Draghi, poznata osoba s reputacijom pragmatizma kakav se ne viđa često u italijanskoj politici, uglavnom se smatrao garancijom da će se Italija pridržavati pravila EU-a i ECB-a.
Također je uspio progurati neke od reformi za koje je EU rekla da se moraju provesti prije nego što osigura 200 milijardi eura pomoći za oporavak od pandemije. Ako doista odstupi, ta se pomoć možda neće materijalizirati.
Tržišta su nervozno reagirala na glasanje u četvrtak, s padom dionica i značajnim porastom prinosa na italijanske obveznice.
Promatrači strahuju da bi Draghijev odlazak s dužnosti mogao zemlju ponovno baciti u političku neizvjesnost.
Novi izbori za Italiju što prije?
Italijani bi trebali izaći na birališta početkom 2023., no glasanje u četvrtak moglo bi to brzo promijeniti.
Podnese li Draghi ostavku, kao što je najavio, predsjednik Sergio Mattarella mogao bi je prihvatiti ili odbiti, zatražiti od Draghija da se obrati parlamentu s formalnim izglasavanjem povjerenja vladi ili raspustiti parlament i raspisati izbore već u septembru.
Draghi uživa potporu širokog spektra političkih stranaka i gotovo jednog od glavnih igrača u zemlji. Međutim, postoji jedna značajna iznimka: krajnje desna stranka Braća Italije, koja jaše na valu sve veće popularnosti. Euroskeptična, nacionalistička stranka zatražila je od Mattarelle da raspusti vladu i raspiše nove izbore.
Draghi se nakon glasanja u četvrtak uputio ravno u ured predsjednika Mattarelle na Quirinalu kako bi odredio smjer za sljedeće korake koje treba poduzeti. Nakon jednosatnog sastanka, Draghijev ured objavio je da je sazvao sastanak vlade za četvrtak navečer.
Italijanska novinska agencija ANSA javlja da 74-godišnjak nije ponudio ostavku i da će iskoristiti sastanak vlade kako bi utvrdio hoće li i kako nastaviti vladati.