Svijet

UN-ovi izvijestitelji traže istragu brutalnosti hrvatske policije nad migrantima

Iz ureda posebnog izvjestitelja su se oglasili o slučajevima policijskog nasilja nad migrantima na granici s Hrvatskom i o provođenju pushbacka.

“Hrvatska mora odmah istražiti izvještaje o pretjeranoj upotrebi policijske sile spram migranata, uključujući djela koja spadaju pod mučenje i loše postupanje te sankcionirati odgovorne”, rekao je stručnjak UN-a za ljudska prava danas, što je objavljeno na stranicama OHCHR-a.

Posebni izvjestitelj za ljudska prava migranata Felipe Gonzalez Morales i posebni izvjestitelj za mučenje i druga okrutna, nečovječna i degradirajuća postupanja te kažnjavanje Nils Melzer poručili su da su jako zabrinuti zbog postupanja na granici s Hrvatskom.

“Jako smo zabrinuti zbog ponavljajuće i neprestane upotrebe sile hrvatske policije spram migranata u operacijama pushbacka. Žrtve, uključujući djecu, trpe fizičko zlostavljanje i ponižavanje samo jer su migranti”, poručili su.

Dodaju kako je fizičko nasilje i degradirajuće postupanje spram migranata prijavljeno u više od 60 posto svih zabilježenih pushbackova iz Hrvatske od januara do maja 2020. godine. Dodaju i kako najnovija izvješća pokazuju da se broj nasilnih povrataka povećava u zadnje vrijeme.

Dodaju kako zlostavljanje migranata na granici uključuje udaranje, upotrebu električnih šokera, prisilni povratak preko rijeka, skidanje unatoč vremenskim uvjetima, pretrage tijela bez pridavanja pažnje spolu osobe koja pretražuje i koja je pretraživana te crtanje sprejevima po glavama migranata.

“Nasilni pushback bez ikakve procedure, individualne procjene ili drugog procesa čini kršenje zabrane kolektivnog izbacivanja iz zemlje i principa zabrane protjerivanja”, kaže Gonzalez Morales.

Dodaje kako je takav tretman smišljen kako bi se migrante mučilo i s njima postupalo okrutno, nehumano i ponižavajuće, što je pak zabranjeno pod međunarodnim pravom.

“Hrvatska mora istražiti sve prijavljene slučajeve nasilja protiv migranata te one koji su počinili nasilje i njihove nadređene izvesti pred lice pravde i pružiti naknadu žrtvama", dodaje Melzer.

Posebni izvjestitelji su zabrinuti i zbog nekoliko slučajeva u kojima je hrvatska policija navodno ignorirala zahtjeve migranata za azilom ili za drugom zaštitom pod međunarodnim pravom i pravom izbjeglica.

“Hrvatska mora osigurati da sve mjere na granici, uključujući one koje su usmjerene iregularnim migracijama, budu u skladu s međunarodnim ljudskim pravima i standardima, posebno da ne bude diskriminacije, mučenja i nepravednog postupanja te da se drži zabrane arbitrarnog ili kolektivnog izbacivanja”, dodaje.

Gonzalez Morales je u septembru 2019. bio u BiH, gdje je primio informacije o nasilnom pushbacku hrvatske policije u BiH. Razmijenio je informacije s relevantnim ovlaštenim osobama u Hrvatskoj u nekoliko prilika.

Melzer je slične informacije primio još 2017. godine tokom posjete Srbiji i Kosovu.