Svijet

Svijet je na rubu globalnog rata. Sad se mnogi pitaju je li toliko vrijedio put Pelosi u Tajvan

Je li rizično putovanje predsjednice Predstavničkog domaameričkog Kongresa Nancy Pelosi u Tajvan bilo vrijedna izjava o američkoj odlučnosti ili je isprovociralo Kinu, bez strateškog dobitka, ovisi o tome kada će, ili hoće li, posljedični bijes Pekinga i vojno držanje popustiti.

Pelosi je u srijedu posjetila zakonodavce i predsjednicu Tajvana Tsai Ing-Wen na demokratskom samostalnom otoku, što je razbjesnilo Kineze.

Izazvala pometnju

Njeno putovanje u Taipei, koje je završila u srijedu, napustivši otok za put u Južnu Koreju, već je izazvalo pometnju u napetim američko-kineskim odnosima, piše CNN.

Komunistički div čak je poslao avione na rub tajvanskog zračnog prostora i pokrenuo vojne vježbe koje su poslale nesuptilnu poruku da je Tajvan opkoljen.

Međutim, ako te erupcije zaustave krizu punog opsega u Tajvanskom tjesnacu, vitalnom strateškom plovnom putu, bura oko misije Pelosi moglo bi biti privremena.

Geopolitički odnos između Washingtona i Pekinga najvažniji je sukob između država na svijetu. Odvija se kao generacijska borba između dviju civilizacija koje žele utisnuti svoje vrijednosti, ekonomske sisteme i stratešku hegemoniju u ostatak svijeta.

Dok je administracija novog američkog predsjednika Joea Bidena slijedila Trumpovu u tretiranju Kine kao protivnika, a ne kao konkurenta, glavni cilj američke politike i dalje je izbjeći ono što bi moglo biti katastrofalan budući rat između dvije nacija.

Dakle, ako posjeta Pelosi trajno pogorša ionako loše odnose SAD i Kine i podstakne ono što neki vide kao neizbježan sukob supersila, to bi mogla biti velika pogrešna procjena.

Isto će se potvrditi i ako njeno putovanje potakne Peking da poduzme korake koji uzdrmaju mir i blagostanje u kojem uživaju Tajvanci u svom dinamičnom otočkom domu, što je faktor koji često ignoriraju "jastrebovi" koji zauzimaju oštre stavove kako bi ojačali svoj politički položaj u SAD.

Iz perspektive Pelosi, putovanje je za sada dobro prošlo. Plijenila je pozornost svijeta danima prije nego što je stigla američkim vojnim avionom.

Ženska politička ikona, prkosila je isključivo muškim šefovima kineskog komunističkog vodstva i odbila je biti maltretirana. I sjela je za stol s još jednom ženom, predsjednicom Tsai.

Ona se snažno založila za demokratiju, temeljnu američku vrijednost, dok rastu strahovi da bi Kina na kraju mogla silom pokušati zauzeti otok.

Šire gledano, pokazala je Kini da SAD neće pokleknuti pred apokaliptičnom retorikom iz Pekinga i da će djelovati gdje žele u azijsko-pacifičkoj regiji, što god regionalna velesila u usponu mislila o tome.

"Suočeni s ubrzanom agresijom Komunističke partije Kine (KPK), posjetu naše kongresne delegacije treba promatrati kao nedvosmislenu izjavu da Amerika stoji uz Tajvan, našeg demokratskog partnera, dok brani sebe i svoju slobodu", rekla je Pelosi u Washingtonu.

Neobično, republikanci su toplo hvalili Pelosi, iako su neki možda bili motivirani željom da je predstave čvršćom od predsjednika Bidena, koji je priznao da američka vojska nije bila sretna zbog mogućnosti njenog putovanja u Tajvan.

"Podržavamo put predsjednice Zastupničkog doma Nancy Pelosi u Tajvan", izjavilo je 26 republikanskih senatora.

Strateška dvosmislenost

"Ovo putovanje je u skladu s politikom SAD "One China" kojoj smo predani. Također smo sada, više nego ikada, predani svim elementima Zakona o odnosima s Tajvanom."

Zakon je koji je osmišljen kako bi odvratio kinesku invaziju na otok i obavezuje SAD da prodaje defanzivno oružje vladi u Taipeiju.

Nedavno je bilo poziva jastrebova u Kongresu da se ojača zakon i da Washington prekine s politikom "strateške dvosmislenosti" prema kojoj nije određeno šta bi učinio u slučaju kopnene invazije.

Postignuća Pelosi u Tajvanu uglavnom su lična, simbolična i kratkoročna. Nije se činilo da je tokom posjete rekle ili učinila bilo nešto što bi prekršilo politiku "Jedne Kine", unatoč suprotnim tvrdnjama iz Pekinga.

No, u jednom trenutku tokom konferencije za novinare, pohvalila je tajvanski narod za "hrabrost da promijeni vlastitu zemlju kako bi postala demokratičnija".

Istovremeno, SAD ne priznaje Tajvan kao državu. Je li se radilo o lapsusu ili namjernom odabiru riječi, ovaj će komentar analizirati zvaničnici u Pekingu. Iako to možda nije namjera Pelosi, pogrešno shvatanje može potaknuti vojnu eskalaciju u tako nestabilnom odnosu.

Razdoblje eskalacije

Ako ova posjeta ubrza odlučnost kineskog predsjednika Xija u pokušaju preuzimanja Tajvana vojnom silom, također će se pokazati kontraproduktivnom.

Zvaničnici Bijele kuće, koji su u početku izrazili zabrinutost zbog posjete, preinačili su svoju poruku kako bi naglasili da Pelosi ima svako pravo posjetiti Tajvan, koji Peking smatra svojim suverenim teritorijem, te da njeno putovanje nije prekršilo nikakve kinesko-američke dogovore koji navode da je Narodna Republika jedina legitimna vlada Kine.

No, također se čini da pripremaju američki narod za dugotrajno razdoblje eskalacije prema sukobu s Kinom.

Iako nema smisla da Kina misli da je rat sa SAD u njenom interesu, John Kirby, koordinator Vijeća nacionalne sigurnosti za strateške komunikacije, iznio je plan manjih koraka koje bi Peking mogao poduzeti, evocirajući način na koji su Amerika i njeni saveznici deklasificiranih obavještajne podatke uoči ruske invazije na Ukrajinu.

"Čini se da se Kina pozicionira za potencijalno poduzimanje daljnjih koraka u nadolazećim danima, a možda i u dužem vremenskom periodu", rekao je Kirby.