Svijet

Danas se ostvarila Putinova najgora noćna mora, ovo će žestoko koštati Rusiju u budućnosti

Američki Senat danas je potvrdio pristupanje Švedske i Finske NATO savezu sa 99 glasova za i jednim glasom protiv. Ovo je velika vijest i ostvarenje jedne od najvećih noćnih mora ruskog predsjednika Vladimira Putina. Ne samo da je Rusija sada dobila novih 1770 km granice sa NATO snagama koju mora čuvati, nego su u Sjevernoatlantski savez ušle dvije države čije vojske i prije svega vojna industrija nešto znače u svijetu.

Moćna švedska vojna industrija

Švedska namjenska industrija je jedna od najrazvijenijih na svijetu, što ovu skandinavsku zemlju svrstava u red najvećih izvoznika oružja na svijetu. Šveđani ne proizvode samo bazično oružje poput puščane municije i granata nego razvijaju i proizvode neke od najsofisticiranijih vojnih sistema poput Gripen borbenih aviona, naprednih artiljerijskih sistema, podmornica, korveti, protuzračnih platformi, tenkova, raketa itd.

Švedski Gripen lovac

Dovoljno je napomenuti slučaj iz 2005. godine kada se švedska podmornica HSMS Gotland praktički poigravala sa najmoćnijom mornaricom na svijetu i uspjela tokom vojnih vježbi potopiti američki nosač aviona USS Ronald Reagan da bi se shvatilo šta sve ulazak ove zemlje donosi NATO-u i kakve probleme predstavlja Rusiji.

Švedska podmornica klase Gotland

Izuzetno jaka finska vojska

Sa druge strane tu je i Finska čija vojna industrija nije razvijena kao Švedska, ali koja je vjerovatno najspremnija zemlja za rat u Evropi. Finci se još od okončanja Drugog svjetskog rata spremaju za invaziju Rusije poučeni iskustvima iz Zimskog rata i sukoba sa Sovjetskim Savezom kao dio saveznika nacističke Njemačke.

Finski vojnici tokom vojne vježbe

Iako su u Zimskom ratu pružili zadivljujući otpor Sovjetima i nanijeli im strahovite gubitke, na kraju je Finska bila primorana Staljinu prepustiti 10 % svoje teritorije, to su poslije pokušali vratiti uz pomoć Njemačke, ali se i taj poduhvat završio porazom.

Finci su od tada konstantno ulagali u svoje oružane snage izgradnju vojne instraktuture i pripremu stanovništva za rat sa svojim istočnim susjedom. Sa tom praksom nisu prestali ni nakon raspada Sovjetskog Saveza te kao rezultat danas imamo izuzetno obučenu, opremljenu, motiviranu vojsku koja je sposobna poslati 200.000 vojnika u borbu, uz trenutno raspoloživih 900.000 rezervista.

F-35 avioni pete generacije koji će pojačati zračne snage Finske

Finska armija je opremljena najnovijim zapadnim sistemima uključujući i 64 američka lovca pete generacije F-35 koji će joj biti isporučeni te je jasno da bi zadala mnogo problema bilo kojem neprijatelju.

Ulazak Švedske i Finske u NATO rješava "Ahilovu petu" saveza

Švedska i Finska ne samo da unose znatnu vojnu silu i ekonomsku snagu u NATO, njihov ulazak istovremeno ima neprocjenjiv strateški značaj jer rješava tkz. "Ahilovu petu" Saveza.

Naime, zapadni analitičari i stratezi dugo vremena strahuju da bi Rusija u slučaju otvorenog rata sa NATO-om iskoristila Suvalki prolaz, uzak pojas između Poljske i Litvanije, da odsječe tri Baltičke države od ostatka Alijanse.

Suvalki prolaz, najslabija tačka NATO saveza

Sa ulaskom Švedske i Finske u NATO taj scenario više neće biti moguć jer će i dalje biti moguće prebacivati vojnike i opremu u te države preko Baltika koji kontrolišu Šveđani i Finci.

Zbog svega navedenog jasno je da je Putin napravio ogromnu stratešku pogrešku kada je izvršio invaziju na Ukrajinu i "gurnuo" do tada neutralne Šveđane i Fince u čvrts zagrljaj NATO-a. Potez zbog kojega će sasvim sigurno zažaliti u budućnosti bez obzira na ishod rata u Ukrajini, jer ako realno sagledamo najveći dobitnik ruske invazije na Ukrajinu je upravo Sjevernoatlantski savez.