Ekonomija

Dramatično u Evropi, cijene plina skočile iznad 3.000 dolara. Pitali smo stručnjake šta čeka BiH

Cijene plina u Evropi skoro pa svakodnevno rastu i prema posljednim podacima se kreće iznad 3.000 dolara za hiljadu kubika.

Naime, kako se navodi u podacima ICE berze u Londonu na terminskom trgovanju na holandskom TTF čvotištu, cijena gasa za septembarsku isporuku skočila je na 3.024 dolara za 1.000 kubnih metara, ili na 292,4 eura po megavat-satu (MVh) po trenutnom kursu eura prema dolaru.

Šta očekuje građane u BiH?

Zabrinjavajuće je da ovo prvi put od marta ove godine da je cijena prekoračila nivo od 3.000 dolara, a rast je uslijedio nakon izveštaja da će Rusija na tri dana obustaviti isporuke preko Sjevernog toka 1, počev od 31. augusta, zbog popravke jedne kompresorske plinske jedinice.

Može li se ovo odraziti na cijene i u našoj zemlji pitali smo stručnjake iz oblasti energetike. Kako je za Raport pojasnio Almir Bečarević ukoliko cijena barela nafte na svjetskom tržištu do kraja ove godine ostane ispod 100 dolara, kao što je trenutno slučaj, potrošači u BiH mogli bi očekivati pojeftinjenje plina.

"Što se tiče tih berzovnih cijena, one jesu takve, dostigli su 2.800 dolara za hiljadu kubika. Stvarno je alarmantno. Međutim, ono što treba znati da mi nemamo apsolutno nikakve veze sa tim cijenama, možemo ih samo pratiti jer jednostavno gotovo čitava naša regija ne kupuje taj plin na berzama. To nije ogledno za ono što mi i zemlje u regiji imamo po pitanju nabavnih cijena plina", kazao je Bečarević.

Cijena ruskog gasa porasla je višestruko u drugom tromjesečju ove godine, pogađajući i najveće evropske ekonomije, ali stručnjaci kažu da je najverovatnije 'najgore' prošlo.

"Sve može imati pozitivnu i negativnu stranu. S obzirom na to da je pala cijena nafte na svjetskom tržištu i ako ostane u nekom dužem vremenskom periodu dva do tri mjeseca ispod 100 dolara, možemo očekivati pad cijena nabavnih i to u nekom značajnim obimu od 1. januara. Ovo važi svakako samo uz uslov da cijene ostanu barela nafte ispod 100 dolara. Međutim, svi znamo kakva su dešavanja od 1. decembra stupa zabrana izvora ruske nafte.

Prognoze su sada što se tiče nafte optimistične, pa i ja da budem u tom pravcu optimističan u smislu formiranja cijene plina na bazi nafte. Ali moram ponoviti da svako vraćanje nafte na neki 110, 120 i više dolara automatski znači da će od 1. januara skočiti cijene prirodnog gasa. To su jedan optimistični i jedan pesimistični scenarij, a ono što imamo na berzama to nema nikakvih dodirnih tačaka sa nama i našom regijom", pojasnio je on.

Dodirne tačke

Problem za Bosnu i Hercegovinu trenutno predstavlja ovisnost samo o jednom pravca odakle dobiva ruski gas – uvozi ga iz Rusije putem Turskog toka, koji se od Rusije do Turske proteže preko Crnog mora i dalje prema Zapadnom Balkanu i Evropi.

"Da zaključim, što se tiče cijena, ako barel nafte bude ispod 100 dolara, možemo očekivati pojeftinjenje nabavne cijene plina od Gazproma, jer je ona još uvijek vezana za naftu. Kada je riječ o cijeni plina, sve je vezano za barel nafte, on je sada na 92-100 dolara. To se osjeti i vidi na benzinskim pumpama", zaključio je Bečarević za Raport.