Svijet

Historijska odluka: Ono što se kuha u Briselu izazvat će “rat” EU i Kine

Odnosi EU-a i Kine uskoro će postati blago rečeno "neravni".

Bruxelles će predstaviti svoju zabranu prisilnog rada početkom septembra - potez koji će ciljati na proizvode koje proizvode progonjeni Ujgurski muslimani u Kini. U međuvremenu, institucije EU-a pregovaraju koliko će snažno biti njeno najnovije trgovinsko oružje, usmjereno na borbu protiv ekonomskih prijetnji iz zemalja poput Kine, piše Politico.

Kineski jastrebovi EU-a bore se s pragmatičarima u raspravama o objema politikama, pri čemu se pragmatičari - posebno Njemačka koja je usmjerena na izvoz - boje da si EU ne može priuštiti uzrujavanje Pekinga dok prekida trgovinske i energetske veze s Rusijom.

"Odnosi između EU i Kine su na niskoj tački, ali htjeli mi to ili ne, oslanjamo se jedni na druge, posebno u borbi protiv klimatskih promjena", rekao je Jörg Wuttke, predsjednik Ekonomske komore EU u Kini.

Jastrebovi tvrde da bi EU trebala izvući pouke iz odnosa s Rusijom i odmaknuti se od Kine prema partnerima s više istomišljenika, i to brzo.

Evropski trgovinski dužnosnik naglasio je potrebu za većom diverzifikacijom i jačanjem instrumenata EU-a za trgovinsku odbranu. "Potpuno smo predani povećanju našeg skupa alata za trgovinsku odbranu i nećemo promijeniti tu strategiju iznenada zbog Ukrajine ili Tajvana", rekao je trgovinski dužnosnik.

Osjećaj hitnosti pojačan je posljednjih sedmica, jer je Peking izvršio vojni pritisak na Tajvan nakon posjeta predsjednice Predstavničkog doma američkog Zastupničkog doma Nancy Pelosi tom samovladajućem demokratskom otoku, što je izazvalo strahove od kineske invazije koja bi mogla izazvati odgovor Zapada poput onog protiv Rusije.

Rješavanje prisilnog rada

Zastupnici žele embargo na granicama EU-a na uvoz i izvoz proizvoda proizvedenih pod prisilom, ali Komisija strahuje da bi takve mjere mogle biti u suprotnosti s međunarodnim trgovinskim pravom. Instrument je također bio odbijen od odjela za trgovinu EU-a, koji kritičari optužuju da je jedan od sinofilnijih dijelova Komisije.

Ali čak ni sinofili ne mogu ignorirati stanje ljudskih prava u Kini. U augustu je stručnjak Ujedinjenih naroda pronašao "razumne" dokaze koji pokazuju postojanje prisilnog rada u Xinjiangu. Prema novom izvještaju Tomoye Obokate, posebnog izvjestitelja UN-a za savremene oblike ropstva, "nedobrovoljna priroda" rada koji obavljaju pogođene zajednice služila je kao "pokazatelj prisilnog rada … u mnogim slučajevima".

To dovodi Komisiju u nezgodnu situaciju u kojoj pokušava održati trgovinski odnos s Kinom, a istodobno joj se suprotstavlja. Hélène de Rengervé, iz nevladine organizacije Anti-Slavery International, rekla je da "ono što nam nedostaje je neko ko se zalaže za to pitanje… Imam osjećaj da [Komisija] pokušava taj prijedlog skinuti sa svojih stolova." Rekla je da se potezi Komisije više doimaju kao "administrativni proces bez utjecaja na radnike."

Nakon mjeseci prebacivanja odgovornosti za inicijativu za prisilni rad na različite odjele, sada se očekuje da će Komisija predstaviti prijedlog 13. septembra. Želi osigurati da zabrana nije usmjerena samo protiv Kine, već i na sve oblike prisilnog rada. Ali neće biti potrebno puno čitanja između redova da bi se shvatilo koga zabrana želi prvo ciljati.

Borba protiv ucjena

Bruxelles također pojačava svoju odbranu kako bi se borio protiv onoga što smatra ekonomskom ucjenom Kine i drugih suparnika. Nakon godina prigovaranja EU-a da je ranjiva na trgovinske partnere koji kažnjavaju pojedinačne zemlje EU-a, nadolazeći takozvani alat protiv prisile omogućit će Komisiji da nametne komercijalne sankcije protiv zemlje izvan bloka.

Želi spriječiti scenarij kakav se dogodio ranije ove godine, kada je Peking zaustavio svu trgovinu s Litvanijom kao odgovor na diplomatsku podršku te zemlje Tajvanu. Prijedlog zakona nije namijenjen jednoj određenoj zemlji, "ali je napisan s Kinom u njihovim mislima", rekao je Nikolas Keßels iz njemačkog industrijskog lobija BDI, koji podržava instrument protiv prisile.

Svrha ovog poteza je odvratiti zemlje od maltretiranja EU-a, ali stručnjaci su upozorili da se time također riskira stvaranje spirale mjera odmazde koje bi mogle dodatno eskalirati napetosti.

Kao rezultat toga, Peking je optužio Bruxelles da se povinuje Washingtonu.

“Evropa mora srediti unutarnje poslove i shvatiti koliko njene tjeskobe oko Kine zapravo dolazi iz Kine, a koliko od prepuštanja strateške autonomije SAD-u,” prema augustovskom uvodniku Global Timesa, kineskog državnog medija. "Uz visoko komplementarni industrijski lanac i veliku ekonomsku međuovisnost, razumljivo je da trgovinski rat nije trebao postati ozbiljna tema u evropskim političkim raspravama o Kini."

Neki se Evropljani slažu da Evropa treba izbjegavati trgovinski rat. “Ovo ima velike vanjskopolitičke implikacije”, rekao je jedan EU diplomat o instrumentu protiv prisile.

Ali i Evropski parlament i zemlje EU-a bore se da postignu ravnotežu između posjedovanja snažnog arsenala za trgovinsku odbranu, a da pritom ne djeluju previše neprijateljski.

“Moramo biti sigurni da će to biti pas koji grize,” rekao je zastupnik Zelene trgovine u Evropskom parlamentu Reinhard Bütikofer.

To što novi instrumenti trgovinske zaštite dolaze povrh prethodnog zakonodavstva kako bi se EU-u pomoglo u borbi protiv nepoštene trgovinske prakse samo podiže političke uloge. EU je već donio mjere za provjeru stranih subvencija, ograničavanje pristupa tržištu nabave EU-a za neevropske kompanije i jačanje antidampinških mjera EU-a.

Eskalacija

Rat s Ukrajinom i napetosti Kine s Tajvanom učinili su evropsko balansiranje još opasnijim, posebno u vrijeme kada je vlastita vanjska politika Kine u suprotnosti s evropskom.

Dok je Evropa zamrznula Moskvu, Peking je i dalje prijateljski nastrojen prema njoj, pozivajući se na svoje "bezgranično" prijateljstvo dok kupuje rusku naftu. Također otvoreno prijeti da će silom “vratiti” Tajvan, provodeći prijeteće vojne vježbe u blizini otoka, na koji Evropa računa za najveći dio svog uvoza mikročipova.

Evropa je ponekad nespretno prilazila Tajvanu. Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell nije se dopao Kini kada je Tajvan nazvao "malom zemljom", što je dovelo do trenutnog ukora od strane pekinških diplomata, koji vjeruju da je otok dio Narodne Republike. Kontinent također riskira daljnji gnjev jer se planira da parlamentarna izaslanstva širom prijestolnica EU-a posjete Tajvan, a njemački Bundestag planira dva putovanja samo u oktobru.

Kina još uvijek može naštetiti Evropi - a posebno Njemačkoj - ako odnos postane još teži.

Prema studiji njemačkog Ifo instituta za ekonomska istraživanja, odvajanje od Kine koštalo bi najveću ekonomiju bloka šest puta više od Brexita. (Jedan njemački socijalistički političar, međutim, odbacio je nalaze: "Samo šest puta? Jeste li osjetili veliku bol zbog Brexita?")

"Ne tražimo odvajanje, ali jasno smo za diversifikaciju", također je rekao jedan njemački dužnosnik koji je želio ostati anoniman.

Berlin radi na novoj kineskoj strategiji koja će se vjerovatno odmaknuti od pristupa bivše kancelarke Angele Merkel koji je više od svega. Dok dvije mlađe stranke vladajuće koalicije - uključujući Zelene, koji kontroliraju Ministarstvo vanjskih poslova koje je uglavnom zaduženo za izradu strategije - zalažu se za čvrst pristup, "kancelar će biti taj koji će ga pokušati ublažiti", rekao je njemački diplomat .

"Ali čak i to", dodao je diplomat, "teško da bi bilo lijepo štivo za Peking."