Teško je pobjeći od wellness trendova, pogotovo kada ih promoviraju slavne osobe. Elon Musk otkrio je da je skinuo skoro 10 kilograma otkako je započeo novi program mršavljenja.
"Prema savjetu dobrog prijatelja, povremeno sam postio i osjećam se zdravije", napisao je 51-godišnji Musk na Twitteru. Kako bi pratio svoj napredak, koristio je aplikaciju Zero fasting.
Šta je povremeni post?
On advice of a good friend, I’ve been fasting periodically & feel healthier
— Elon Musk (@elonmusk) August 28, 2022
Nutricionistica Signe Svanfeldt kaže da je povremeni post sve popularnija dijeta. Općenito, povremeni post uključuje ograničavanje vremenskog okvira tokom kojeg je dopušteno jesti u danu.
"Taj okvir tokom kojeg možete jesti varira, ali obično je riječ o osam sati u danu. Preostalo vrijeme, odnosno 16 sati, se posti. Dopušteno je samo piti vodu, crnu kafu ili čaj bez šećera i mlijeka", pojasnila je Svanfeldt.
Postoji i oblik 5:2, koji uključuje dva dana posta u sedmici i 6:1, u kojem se posti samo jedan dan u sedmici.
Djeluje li povremeni post?
Dok Musk tvrdi da povremeni post djeluje, Signe smatra da je potrebno još dokaza dok se ne vidi koliko je doista učinkovit alat za mršavljenje.
"Može biti koristan za one koji žele smršavjeti jer jedu manje. Na neke fantastično djeluje, na druge uopće ne", govori ona.
Postoje li rizici?
Ako isprekidani post provodite na zdrav, uravnotežen način, što znači da uključujete puno hranjivih namirnica, dijeta bi mogla biti korisna. Ali ograničavanje vremena kada se smije jesti nije za svakoga, upozorila je Signe.
"Na primjer, povremeni post nikako ne bih preporučila dijabetičarima, osobama s poremećajima prehrane ili trudnicama. Sportašima također ovakav oblik prehrane može biti izazovan jer možda neće uspjeti zadovoljiti svoje energetske potrebe tijekom kratkog perioda", dodala je.
Upamtite da ne postoji obrazac prehrane koji odgovara svima. Ključno je pronaći ono što se uklapa u vaš životni stil.