Svijet

Ukrajinci tvrde da su otkrili “komoru za mučenje” koju su koristile ruske trupe

Ukrajinsko ministarstvo odbrane objavilo je da je otkrilo nešto što njegovi zvaničnici smatraju "komorom za mučenje" koju su koristile ruske trupe za zarobljenike u nedavno oslobođenoj Balakliji u regiji Harkov.

Ćelija ima uklesanu molitvu na ukrajinskom jeziku.

S oko 8.000 kvadratnih kilometara oslobođenih do sada, ukrajinske vlasti su konstantno upozoravale na užase koje su ruske trupe ostavile za sobom.

Nakon što su oslobodile kijevsku regiju, ukrajinske snage otkrile su niz ruskih ratnih zločina, uključujući masovne grobnice i tijela civila koja su imala tragove mučenja. Očekuju da će isto pronaći u regiji Harkov, prenosi Gaurdian.

Stanovnici Balaklije rekli su Guardianu da su imali malo interakcije s ruskim snagama, koje su uglavnom ostale na rubovima grada.

Iako su živjeli usred gotovo informacijskog vakuuma – sa slabim telefonskim signalom, bez mobilnog interneta ili wifi i TV-a signala veći dio vremena – i morali se snalaziti bez osnovnih komunalija i nositi se s pljačkom ruskih snaga i terorom granatiranja, oni nisu doživjeti prizore mučenja i pogubljenja viđene drugdje u zemlji.

No, Serhij Bolvinov, šef istražnog odjela nacionalne policije Harkovske regije, rekao je da je 40 ljudi privedeno tokom okupacije.

Jedan stanovnik rekao je za BBC da su ga Rusi držali u gradskoj policijskoj stanici više od 40 dana i da su ga mučili elektrošokovima. Čovjek, identificiran samo kao Artem, rekao je da je mogao čuti krikove boli i užasa koji su dolazili iz drugih ćelija.

“Natjerali su me da držim dvije žice”, rekao je on.

"Postojao je električni generator. Što je brže išao, to je bio veći napon. Rekli su "ako ga pustiš, gotov si". Onda su počeli postavljati pitanja. Rekli su da lažem, i počeli su ga čak i vrtjeti više i napon je porastao."

Artem je rekao da je pritvoren jer su Rusi pronašli sliku njegovog brata, vojnika, u uniformi.

Još jedan muškarac iz Balaklije držan je 25 dana jer je imao ukrajinsku zastavu, rekao je Artem.