Svijet

Mađarska se suočava sa Sudnjim danom: EU ovim potezom zadaje smrtonosni udarac Orbanu?

Mađarska se suočava s mogućnošću obračuna s Briselom zbog zabrinutosti za korupciju koja bi Budimpeštu mogla koštati milijarde.

Čini se da će EU nametnuti financijske kazne vladi Viktora Orbana zbog navodnog 'prevarantskog ponašanja' i kršenja vladavine prava.

Iako nije uklesan u kamen, taj bi potez mogao koštati Mađarsku milijarde eura u sredstvima EU-a, osakativši njenu već posrnulu ekonomiju.

Odluka se očekuje u nedjelju tokom sastanka Europske komisije, izvršnog ogranka EU-a.

U pokušaju da ublaži strahove Brisela, Budimpešta je danas najavila da će glasati o zakonima usmjerenim na suzbijanje korupcije, piše Euronews.

Sukob između Mađarske, jedne od najvećih neto korisnica Unije, i EU-a neprestano raste otkako je Orbanova vladajuća stranka Fidesz došla na vlast 2010. godine.

Desničarska, nacionalistička politička stranka optužena je za degradaciju demokratskih institucija zemlje, ograničavanje medijskih sloboda i kršenje prava manjina, što mađarski predsjednik negira.

U petak je Evropski parlament objavio izvještaj u kojem se Mađarska naziva "izbornom autokratijom", što je Orban nazvao "šalom".

"Smiješno mi je", rekao je Orbán tokom posjeta Beogradu, glavnom gradu Srbije. "Ovo je treći ili četvrti put da su u Evropskom parlamentu usvojili rezoluciju kojom se osuđuje Mađarska. U početku smo mislili da je to značajno. Ali sada to vidimo kao šalu."

Ipak, raspoloženje u Budimpešti u subotu je bilo mračnije.

Gergely Gulyas, Orbanov šef kabineta, rekao je novinarima da će zastupnici glasovati u roku od nekoliko dana o mjerama koje imaju za cilj okončanje zastoja, uključujući nezavisno tijelo za borbu protiv korupcije i veći nadzor nad trošenjem sredstava EU-a.

Napetosti između Budimpešte i Brisela, pogoršane Orbanovom kritikom politike EU-a prema ratu u Ukrajini, dolaze do vrhunca, dijelom i zbog optužbi da vlada zloupotrebljava finansiranje iz Unije.

Mađarska ekonomija trenutačno doživljava najveću inflaciju u gotovo 25 godina, dok je njena valuta nedavno dosegla rekordno niske razine u odnosu na euro i dolar.

“Kada je Fidesz došao na vlast, sve sam više vidio da se u cijeloj zemlji počela razvijati vrlo ozbiljna organizacija, čiji je glavni zadatak bio ukrasti što više novca Evropske unije”, rekao je Akos Hadhazy, bivši član Fidesza.

Hadhazy je napustio stranku 2013. nakon što je postao svjestan onoga što je opisao kao korupciju i mito bez granica u hodnicima vlasti.

Orban je u prošlosti odbacio optužbe za korupciju, odbacivši američki izvještaj o toj temi kao "labavi komad papira" 2014.

Čini se da EU očvršćava svoj stav prema Orbanu, nakon neuspjeha prethodnih disciplinskih mjera da se Mađarska uskladi s vrijednostima bloka, prema Peteru Kreku, direktoru think tanka Political Capital sa sjedištem u Budimpešti.

"Institucije EU uče sporo, ali uče", rekao je. "Sve više i više ljudi u Komisiji i Evropskoj uniji zna za pregovaračke taktike obmane Mađarske, kao i za prirodu mađarskog političkog režima."

Nejasno je koliko bi novca Mađarska mogla izgubiti ako se financiranje smanji.

U budžetu EU-a za 2021. - 2027. dobiva 22 milijarde eura od bloka, što čini oko 70 posto sredstava za neke programe, kako je navedeno u internom dokumentu iz jula sekretara za budžet Johannesa Hahna.

Kreko, međutim, sumnja da će se Orbanova vlada promijeniti.

“Rekao bih da je motor Orbanovog režima nepotistička korupcija”, rekao je. "Dakle, mislim da možemo biti prilično skeptični oko toga koliko vlada stvarno želi pojačati borbu protiv korupcije, što je dio prirode režima."