Svijet

Nova teorija o havariji na gasovodu. CIA već upozoravala, sve je smislila Rusija?

Centralna obavještajna agencija (CIA) je sedmicama unazad upozoravala na ono što se sada dešava sa Sjevernim tokovima 1 i 2.

Ova američka sigurnosna mreža navodi da je cilj "puštanja" gasa u Baltičko more bilo zastrašivanje Zapada, ali i dizanje cijena energenta koji bi sada mogao da poskupi za 19 odsto.

Agenti su još tokom ljeta poslali „strateško upozorenje“ evropskim saveznicima, uključujući Njemačku, da su cijevi u opasnosti, prenosi Nova.rs.

Sumnja na Kremlj

Upozorenje je targetiralo Rusiju konkretno i nije preciziralo vrijeme ili lokaciju napada. Međutim, sada svi sumnjaju na Kremlj. No, kako trenutno nema dovoljno čvrstih dokaza, nije moguće direktno okriviti Moskvu.

Rusija svakako ima kapacitet da izvrši takav napad. Posjeduje najveću špijunsku podmorničku flotu na sveijtu i godinama preispituje svoje mogućnosti.

„Belgorod – stelt podmornica na nuklearni pogon – može da uništi podmorske kablove, a mogla bi da se koristi i za gađanje cijevi“, kažu stručnjaci, prenosi Daily Mail.

Lokacija eksplozije, u vodama dubokim oko 70 metara, dovoljno je plitka za ronioce, a Rusija ima direktan pristup Baltičkom moru iz Kalinjingrada.

Moskva je također uložila novac u podvodne dronove koji bi mogli da se koriste za ispuhavanje cijevi, a koji se nalaze u Sankt Peterburgu, iz kog može da se pristupi Baltiku preko Finskog zaliva.

Što se motiva tiče, eksplozije su se dogodile istog dana kada su Poljska, Norveška i Danska otvorile novu cijev ispod Baltika koja je projektovana da gasom snabdijeva centralnu i istočnu Evropu bez oslanjanja na Rusiju.

Aktivni dronovi

Kako je sinoć rekao jedan evropski zvaničnik, to bi moglo biti osmišljeno kao upozorenje Evropi da je njena infrastruktura ranjiva.

Norveška – sada najvažniji evropski snabdijevač gasom – prijavila je da neidentifikovani dronovi "zuje" po njenim platformama za bušenje posljednjih dana, a u utorak je pojačala nadzor, nakon što je dobila upozorenja da bi mogla da budu meta.

Danska, čije teritorijalne vode okružuju područje u kojem su se dogodile eksplozije, također je krenula da osigura svoje platforme.

Uz to, cijene gasa – koje su padale sa ihstorijskih maksimuma ranije ove godine – također su porasle za 19 odsto u utorak dok su se širile vijesti o napadu, i ukazuju da postoji još jedan motiv – zastrašivanje Evrope i povećanja njenih troškova u trenutku najjače energetske krize.