Kada je ukrajinski marinac Mihajlo Dianov pušten iz ruskog pritvora, njegova je fotografija šokirala svijet. Tijelo mu je bilo iscrpljeno nakon četiri mjeseca zarobljeništva.
"Nisam ga mogla prepoznati s fotografija koje su snimljene u Mariupolju. Odjeća mu je visjela s krhkog tijela. Mršavo lice djelovalo je mnogo starije od njegove 42 godine", kaže Sally Lockwood, novinarka Sky Newsa.
"Kao i drugi zarobljenici, konstantno sam razmišljao o tome da nećemo preživjeti", rekao je Mihajlo Dianov u intervjuu za Sky.
Za obrok 30 sekundi
"Svaki dan smo razmišljali o tome. Prvi put smo počeli razmišljati o tome u željezari Azovstal. U Azovstalu smo mislili da je došao kraj", kaže Dianov.
U Mariupolju je pod opsadom branio kompleks željezare. Bio je to posljednji kutak grada koji se odupirao do maja.
Jedan je od 215 nedavno oslobođenih u razmjeni zatvorenika s Rusijom:
"Vjerujte mi, nakon mjesec gladovanja, kad zatvorite oči, zaboravite na svoju porodicu, na svoju zemlju, na sve. Jedino o čemu razmišljate je hrana. Imali smo 30 sekundi za obrok, a nekima su izbili zube".
Izgubio je 40 kilograma u četiri mjeseca zarobljeništva, prenosi Index.hr.
"Bilo je nemoguće jesti. Dobili smo 30 sekundi za svaki obrok, U 30 sekundi morali ste pojesti sve što ste mogli. Namjerno su nam davali kruh koji je bio jako tvrd.
Momcima kojima su izbili zube nisu uspjeli pojesti na vrijeme. Bilo je 30 sekundi, a onda si morao stati. Onda si morao odmah ustati i trčati. Tako je bilo cijelo vrijeme. Ponašali su se prema nama kao prema životinjama", rekao je Dianov.
Zatvor Olenivka
Sve se to dogodilo u zatvoru Olenivka u Donjecku, koji je pod kontrolom Rusije, mjestu koje Mihajlo naziva koncentracijskim logorom.
Opisao je kako bi ih bacali u samicu i mučili jer su podigli bobicu sa zemlje i pojeli je. Kaže da su ih tukli palicama, mučili elektrošokovima i stavljali im igle pod nokte.
Tlocrt zatvora podsjeća na koncentracijske logore. Satelitski snimci iz zraka otkrivaju identične blokove u nizu u kojima su smješteni zatvorenici.
Mihajlo kaže da su blokovi predviđeni za 150 ljudi, ali da je on u jednom od njih bio s 800 drugih zatvorenika. Bili su skučeni, mišići nogu su mu atrofirali i hodanje mu sad predstavlja izazov.
Vrlo je teško provjeriti što se događa u zatvoru Olenivka zbog nedostatka pristupa područjima pod kontrolom Rusije. Sky News je razgovarao s partnericom drugog borca Azovstala koji je pušten u istoj razmjeni zarobljenika. Ona opisuje slične uvjete i također to mjesto naziva koncentracijskim logorom.
Zatvor Olenivka je bombardiran u julu, a u napadu je poginulo više od 50 ljudi. Mihajlo je u tom trenutku bio na drugoj lokaciji, gdje su mu izvodili operaciju na slomljenoj ruci.
Kaže da su koristili kliješta i da mu nisu dali anesteziju.
Putovao 36 sati
Prije nego što je zarobljen, fotografija u Azovstalu prikazuje Mihajla sa zavojem na slomljenoj desnoj ruci. Tokom zatočeništva kost je pogrešno zarasla zbog nedostatka medicinske njege.
Na kraju je ipak pušten.
"Skinuli su nas do gola. Skinuli su gips, sve. Pretresli su nas. I onda smo tako morali čučati pet sati. Bez klupe, naravno. Samo smo čekali. Nismo znali šta će nam se dogoditi", kaže Mihajlo.
Putovao je 36 sati sa zalijepljenim očima bez ikakve ideje gdje ide - iz autobusa u avion pa ponovo u autobus. Sada mora dobiti 20 kilograma prije nego što može ići na korektivnu operaciju ruke.
Za psihološki oporavak će mu vjerojatno trebati puno više vremena.
"Svi su traumatizirani. Smatram se psihički jakom osobom, ali za mene je puno toga izgubilo svoju vrijednost", kaže.
Mnogi od opisanih uvjeta protivni su Ženevskoj konvenciji. Pretpostavlja se da su hiljade ukrajinskih ratnih zarobljenika još uvijek u zatvoru Olenivka.