Vijesti

Arhiv FBiH priredio naučni skup i izložbu ‘Dokumentovan, a nepresuđen genocid’

Naučni skup i izložba o temi "Dokumentovan, a nepresuđen genocid" u organizaciji Arhiva Federacije BiH upriličeni su danas u Bošnjačkom institutu.

Pred Međunarodnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnim sudom pravde genocidom nad Bošnjacima okarakterisano je samo ono što se dešavalo u Srebrenici tokom jula 1995. godine, što ne eliminira mogućnost naučnih kvalifikacija i istraživanja kojima je moguće dokazati genocid na širem prostoru Bosne i Hercegovine.

Direktor Arhiva Federacije BiH Hajrudin Ćuprija istaknuo je da naučni skup i izložba nastaju u borbi za istinu, suprostavljanju lažima.

"Rekao bih da je to suprostavljanje određenim ciljevima, prvenstveno cilju SANU Memoranduma, SANU 2 koji u svom prvom strateškom cilju kaže da je važno umanjiti zločine koje je počinila Republika Srbija", kazao je Ćuprija.

U vezi s navednim Arhiv Federacije je pokrenuo naučni projekat: naučni skup i izložbu "Dokumentovan, a nepresuđen genocid".

"Zamišljeno je da se pored naučnog skupa prezentiraju javnosti po prvi put dokumenti koji jasno dokazuju da je genocid počinjen ne samo u Srebrenici, nego širom Bosne i Hercegovine i da je bio planiran i sistematičan. Naravno planiran od strane Srbije", kazao je direktor Arhiva Federacije.

Arhiv Federacije je angažirao tri mlada ali iskusna naučnika istraživača, koji više od 10 godina rade na istraživanju istine iz perioda 1992 -1995 godine.

Radi se o naučnom saradniku Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu Muameru Džananoviću, naučnom saradniku Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu Jasminu Mediću i naučnom saradniku Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka Hikmetu Karčiću.

Muamer Džananović kazao je da je činjenica da se ulažu velika sredstva da se genocid nad Bošnjacima institucionalno negira.

"Jako je važno da se takvim kvazinaučnim projektima, pokušajima relativizacije agresije, negiranja genocida suprostavimo naukom, naučnim istraživanjima", kazao je Džananović.

On je podvukao da je tokom višegodišnjeg naučnog rada prikupljeno više od hiljade primarnih izvora. A za potrebe ove izložbe predstavljeno je nešto više od stotinu dokumenata.

Također je istaknuo da nije bio cilj da se izložbom utvrde sve činjenice i okolnosti na nekom mikro prostoru, nego da se prezentira kako je zločin genocida nad Bošnjacima počinjen na širem prostoru i dugo pripreman.

Hikmet Karčić kazao je da je uz zadnju fazu genocida, a to je negiranje genocida prisutna još jedna nova faza koja je, smatra, specifična za Bosnu i Hercegovinu a to je trijumfalizam, slavljenje, glorifikacija zločina.

"Iz tog razloga smo htjeli da zborimo protiv te dvije pojave kroz ovu izložbu gdje smo prikazali dokumente s one strane. Ovo je dokumentacija koja pripada političkim, vojnim, policijskim službama Republike Srpske i Republike Srbije. Ovo su dokumenti gdje zločinci sami priznaju ono što je urađeno i ono što je planirano", kazao je Karčić.

On je istaknuo da se na izložbi nalazi dokument koji se po prvi put prikazuje i u javnosti a koji prikazuje demografske projekcije Bošnjaka/ Muslimana 1991 do 2021. godine

"Znači angažovali su eksperte koji su trebali da procijene koliko će Muslimana/Bošnjaka biti u Bosni i Hercegovini do negdje 2022. godine. Iz toga vidimo da je demografija bila jedan od bitnih razloga zbog čega su se dogodili logori, zločini, genocid", kazao je Karčić.

U srijedu, 13. oktobra u Domu mladih Skenderija bit će upriličena akademija na kojoj će Arhiv Federacije dodjeliti priznanja za doprinos u afirmaciji arhivističke djelatnosti.

Ovom prilikom će biti dodijeljena priznanja: Plaketa „Kralj Tvrtko Prvi Kotromanić”, Plaketa „Povelja Kulina bana” te zahvalnice.

Ovogodišnji laureati su - Florence Hartmann, Amor Mašović, Avdo Huseinović i Emir Suljagić.

Također, priznanja će biti dodjeljena i nacionalnim društvima - Bošnjačkoj zajednici kulture “Preporod”, Hrvatskom kulturnom društvu “Napredak”, Srpskom prosvjetnom i kulturnom društvu “Prosvjeta” i Jevrejskom kulturno-prosvjetnom i humanitarnom društvu “La Benevolencija.