Sport

Iranske vlasti pokušale oteti bivšu zvijezdu Bayerna. Stigla mu je poruka: To je zamka

oteti bivšu zvijezdu Bayerna karimi na stadionu u dresu

Ali Karimi i Ali Daei, dva najveća nogometaša u historiji Irana, postaju sve ozbiljniji žuljevi diktatorskog režima u toj zemlji. Režim već sedmicama brutalno guši proteste zbog mučenja i smrti 22-godišnje Mahse Amini. Sada je isplivala informacija da su iranske vlasti pokušale oteti bivšu zvijezdu Bayerna.

Najnoviji dokaz je pokušaj otmice 43-godišnjeg Karimija, bivšeg nogometaša Bayerna koji danas živi u Dubaiju. Njega su vlasti po svaku cijenu htjele vratiti u Iran. Prema pisanju Timesa, neimenovani iranski celebrity blizak vladajućoj garnituri nagovarao je Karimija da se s njim nađe u Fujairahu, gradu oko 130 km udaljenom od Dubaija. Odatle je trebao na silu biti odveden na brod i vraćen u Iran. Karimi je na vrijeme naslutio o čemu se radi. Tok događaja je na društvenim mrežama prepričao Karimijev prijatelj i novinar Mehdi Rostampour.

„Taj celebrity mu je rekao da i on želi pobjeći iz Irana i tražio da se nađu uživo. Karimi je od početka bio sumnjičav. Nije namjeravao otići na sastanak, a onda mu je još neposredno prije dogovorenog termina stigla poruka od prijatelja: ‘Fujairah je zamka‘. Ko je bio pošiljatelj? Osoba iz obavještajne službe“, napisao je Rostampour.

Skovali plan

Dodao je da je frakcija obavještajaca skovala plan prema kojem je Karimi nakon povratka u Iran trebao biti odveden na državnu televiziju. Tamo bi pod prisilom dao lažnu izjavu. Bila bi to snažna poruka demonstratorima koji su Karimija prihvatili kao jedno od naslovnih lica protesta.

Još krajem septembra, nakon što je vlasnik 127 nastupa za reprezentaciju otvoreno kritizirao vlast te objavio da ni „sveta voda ne može oprati sramotu zbog Mahsine smrti“, za njim je praktički izdana potjernica. Novinska agencija Fars, koja je u vlasništvu Iranske revolucionarne garde, nazvala ga je agitatorom. Pozvala je sigurnosne službe da se „pozabave njime“.

Karimi svoje pratitelje na Instagramu, njih gotovo 14 miliona, redovno ohrabruje da se usprotive teroru koji je dosad odnio najmanje 122 žrtava (po neslužbenim brojkama i više od 200), a daje im i savjete kako da zaštite svoju privatnost na internetu.

Koliki su trud vlasti uložile da ga privedu, govori i činjenica da je celebrity s kojim se trebao naći prije toga objavio poruku u kojoj i sam kritizira režim, kako bi dobio na vjerodostojnosti. Kad je shvatio da Karimi neće doći na sastanak, vratio se u Iran. Nastavio je objavljivati na društvenim mrežama - ovaj put podržavajući režim.

Rostampour piše da je Karimijev „jedini zločin to što je stao uz svoje ljude“. U ponedjeljak se opet oglasio i sam nogometaš, zahvalivši svima koji brinu za njega.

"Meni i mojoj porodici prijete na sve moguće načine. Ali nisam važan ja. Tugujem zbog svojih sunarodnjaka širom Irana i zbog njihove sigurnosti.

Iako je u odsustvu procesuiran zbog „simpatiziranja neprijatelja i poticanja nereda“, a čak mu je bila i zapečaćena kuća u Lavasanu, predstavnici vlasti tvrde da se Karimi može bezbrižno vratiti u domovinu.

"Niko nema problem s njime", izjavio je vladin glasnogovornik Ali Bahadori.

Iskrivljena verzija

Dodao je da i on i ostali međunarodno poznati sportisti koji se protive režimu dobivaju „iskrivljenu verziju protesta“. Za o je okrivio medije. Toj skupini očito pripada i Ali Daei, kojemu je nedavno oduzeta pa vraćena putovnica, što je bilo dovoljno jasno upozorenje.

Istovremeno, nogometni dužnosnici ovih dana pozivaju Fifu da izbaci Iran sa Svjetskog prvenstva. Prvo je Paolo Zampolli, italijanski ambasador pri Ujedinjenim nacijama, u otvorenom pismu predložio Gianniju Infantinu da Iran zamijeni Italijom („jer je prva na redu po Fifinom renkingu“), a sad je sličan zahtjev stigao i iz Šahtara. Izvršni direktor Sergej Palkin poručio je da je Iran izravno suodgovoran za „terorističke napade na Ukrajince“ i pozvao Fifu da hitno reagira.

„To će biti poštena odluka jer će pažnju cijelog svijeta usmjeriti na režim koji ubija svoje najbolje ljude i pomaže ubijati Ukrajince“, objavio je Palkin u priopćenju.

Iran je na Svjetskom prvenstvu smješten u grupu s Engleskom, Walesom i SAD. Fifa zasad ignorira pozive da ih izbace. Oglušila se i na ranije zahtjeve grupe za ljudska prava Otvoreni stadioni, koja upozorava da iranske vlasti navijačicama i dalje ne dopuštaju da dolaze na stadione.

„Zašto bi Fifa državi Iran i njezinim predstavnicima dala globalnu pozornicu, dok istovremeno ne samo da krši osnovna ljudska prava i dostojantvo, nego muči i ubija vlastiti narod?“, upitali su Infantina i društvo. Odgovora još nema.