Otkriveno je da najmanje četiri glavna dobavljača kompanije Hyundai Motor i sestrinske kompanije Kia Corp zapošljavaju dječju radnu snagu u tvornicama u Alabami. Novinari Reutersa uz pomoć državnih i saveznih agencija sada istražuju koristi li se dječja radna snaga i u drugim tvornicama ovih kompanija širom svijeta.
U tvornici u vlasništvu kompanije Hwashin America Corp, dobavljača dviju spomenutih marki automobila ovog je maja radila 14-godišnja djevojčica iz Gvatemale. Ona je bila zaposlena na sklapanju komponenti karoserije automobila.
Tvrde da ne zapošljavaju djecu
U tvornicama u vlasništvu korejskog proizvođača autodijelova Ajin Industrial Co, u gradu Cusseta u istočnoj Alabami, bivši inženjer proizvodnje rekao je za Reuters da je radio s najmanje 10 maloljetnika. Još šest bivših zaposlenika Ajina potvrdilo je da su i oni radili s više maloljetnih radnika.
I Hwashin i Ajin izdali su izjave u kojima tvrde da njihova politika zabranjuje zapošljavanje bilo kojeg radnika koji nije zakonski sposoban za zapošljavanje, u što spadaju i maloljetnici. Identičnim korporativnim rječnikom Reutersu su rekli da "prema njihovim saznanjima", kompanije nisu zapošljavale maloljetne radnike.
Uglavnom migranti rade u tvornicama
Reuters je u julu otkrio da je dvoje djece radilo u SMART Alabama LLC-u, podružnici Hyundaija u južnoj Alabami. Jedno dijete je jedno imalo samo 12 godina. U augustu je američko ministarstvo rada izvijestilo da je SL Alabama LLC zapošljavao maloljetne radnike. Uključujući tu i jednog 13-godišnjaka. Sva su djeca uglavnom bila iz migrantskih porodica. A Reuters je razgovarao s porodicom 14-godišnje radnice iz Gvatemale.
Od tada su razne državne agencije istraživale čak 10 tvornica u Alabami zbog dječjeg rada. Sve te tvornice isporučuju dijelove za Hyundai ili Kiju. Istrage se provode u malim gradovima i ruralnim mjestima gdje se nalaze mnogi dobavljači i agencije za zapošljavanje. Još nije jasno hoće li istrage dovesti do kaznenih prijava. Te hoće li iko biti kažnjen, reklo je dvoje ljudi povezanih s istragom.
Radnici pobjegli iz prostorije
Kada je u augustu ekipa ministarstva rada i državnih inspektora Alabame nenajavljeno stigla u jednu od Ajinovih tvornica, radnici su izjurili sa stražnje strane prije nego što su ih ispitali. Otkrio je to jedan od inspektora na sastanku radne grupe Alabame za borbu protiv trgovine ljudima.
Zakon Alabame i SAD-a zabranjuje rad u tvornici osobama mlađim od 16 godina. A svim radnicima mlađim od 18 zabranjeno je obavljanje opasnih poslova u automobilskim tvornicama. Tamo gdje preše za metal, mašine za rezanje i brzi viličari mogu ugroziti živote i udove.
Nakon prvog izvještaja Reutersa Hyundaijev glavni operativni direktor, José Muñoz, rekao je da će firma prekinuti poslovanje s proizvođačima koji su zapošljavali djecu. No Hyundai sada odustaje od toga i nastavlja poslovati s tim dobavljačima. Kompanija je samo poslala saopštenje u kojem navodi da se od sada u kompanijama s kojima je povezana vrše stroži nadzori.