Svijet

Najskuplje NATO borbeno vozilo totalno zakazalo: Puma je trebala biti vrh koplja, ali je doživjelo fijasko

Puma je najskuplje NATO borbeno vozilo i doživjelo je fijasko

Puma je najteže i najskuplje borbeno vozilo pješadije na svijetu. Od Nove godine je trebalo da postane „vrh koplja“ NATO. Ali, na vježbama Bundeswehra, pokvarilo se svih 18 tenkova koji su bili u akciji, prenosi DW.

Bundeswehr je tokom nedavnih vježbi otkrio velike probleme sa modernizovanom verzijom borbenog vozila „Puma”, piše Spiegel pozivajući se na pismo komandanta 10. tenkovske divizije general-majora Ruprehta fon Batlera rukovodstvu vojske i Ministarstvu odbrane Njemačke.

General piše o „totalnom neuspjehu"- javljaju i mnogi drugi njemački mediji prenoseći izvještaj Spiegela. Tokom vježbe sa 18 tenkova tipa Puma, borbena gotovost jedinice je u roku od nekoliko dana pala na nulu - crkli su svi tenkovi.

Prije svega je ranjiva elektronika tog visokotehnološkog tenka. U jednom od njih je čak došlo do ozbiljnog požara na kablovima u kontrlonoj kabini koja se nalazi u kupoli, ali je bez posade, upravlja se daljinski iz utrobe.

Vojsci je priroda nedostataka već poznata od ranije, navodi se u mailu, ali „nikada ranije nije bilo toliko kvarova sa ovolikom učestalošću". Pritom je Puma na ovim vježbama korištena samo na strelištima u sjevernonemačkoj niziji i tamo ne „pretjerano".

General piše da bi, prema ocjeni pogođene kompanije, a koju smatra veoma vjerodostojnom, puna borbena spremnost te tenkovske jedinice mogla da se vrati tek za tri do četiri mjeseca. Pritom na Twitteru iskazuje zadovoljstvo sposobnošću vojnika.

Pometnja u ministarstvu odbrane

Pismo od petka izazvalo je pometnju u Ministarstvu odbrane, jer se novi kvarovi odnose na vozila u specijalnoj konfiguraciji sa kojima će od Nove godine njemačka Pancergrenadierbrigade 37 učestvovati u Zajedničkoj operativnoj grupi veoma visoke spremnosti NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTV).

Jedinice Bundeswehra sa statusom VJTV su politički i vojno važne za obaveze Njemačke prema NATO. Koristiće se, između ostalog, i na istočnom krilu NATO.

Ako Puma ne bude dostupna do kraja aprila 2023. u tim snagama za brzo reagovanje NATO-a. bit će „do daljeg" zamijenjena oprobanim borbenim vozilom pješadije Marder (Kuna).

Generalni inspektor Bundeswehra Eberhard Corn je napisao na Twitteru da će Bundeswehr raditi na tome da brzo vrati brobenu spremnost Pume. Odmah će biti izvršena procijena štete, zajedno sa stručnjacima iz industrije naoružanja. „Ispunićemo svoje obaveze prema NATO od 1. januara 2023.", dodao je on. „Čim sam dobio poruku o neuspjesima Pume po završetku vježbe, razgovarao sam sa industrijom. Oni će nas podržati sa svojim timovima", rekao je Corn agenciji dpa.

Puma je od početka problematična

Novi kvarovi se tiču modernizovanih Puma kod kojih je prema Bundeswehru poboljšana „optika, efikasnost oružja i zaštita vojnika". Ova verzija je tek prošle godine proglašena spremnom za borbu.

Puma je značajno modernija od svog prethodnika Mardera koji potiče još iz vremena Hladnog rata i odavno je trebalo da ga zamijeni. Međutim, još od isporuke prvih Puma njemačkoj vojsci, o tom tenku se često pisalo po medijima zbog tehničkih problema.

Ministarstvo odbrane je u julu 2009. naručilo ukupno 405 komada Puma po ukupnoj cijeni od 3,1 milijardu eura. U međuvremenu je porudžbina smanjena na 350, ali je cijena po komadu porasla - sa oko 7,6 miliona na oko 17 miliona eura.

Puma kao glavno naoružanje ima ugrađen stabilizovani top od 30 mm. Za razliku od Mardera, može precizno da puca u vožnji. Još jedno poboljšanje su bolje komunikacijske mogućnosti. Posada Pume je „umrežena" sa Pancergrenadirima koje su je doveli na bojno polje.

Ministarstvo odbrane je prije samo nekoliko dana naručilo 600.000 komada municije za Pumu, u vrijednosti od 576 miliona eura.

Borbeno vozilo razvijaju i proizvode njemačke firme Krauss-Maffei Wegmann (KMW) i Rheinmetall Landsysteme GmbH (RLS).